מתכת קלה ומגוון יישומים מלהיב

מתכת ספוגית במשקל נוצה יוצרה לאחרונה במעבדתה של ד"ר עדי סלומון במחלקה לכימיה בבר-אילן. לתגלית החדשה מגוון גדול ומלהיב של יישומים אפשריים. תעשיות הרכב, הצבע, הדלק, הביו-רפואה והכימיה - הם רק חלק מרשימה מכובדת של ענפים שייהנו מן התכונות הייחודיות של החומר החדש.


החומר שיוצר מורכב מרשתות של חלקיקים זעירים וחורים הקטנים מאורך גל האופטי של מתכת, ועל כן מקנים לו צבע מיוחד. מבנה הרשתות פורוזיבי (ספוגי), ולכן הן קלות משקל ומאפשרות לחומרים נוספים לחדור דרכן. "הרשתות יכולות לתפקד גם כתאי שמש ביעילות גבוהה של המרת אנרגיה. בנוסף הן יכולות לשמש כמשטחים לזירוז תגובות כימיות: כשמאירים על המתכת החדשה היא מייצרת אלקטרונים חמים", מסבירה ד"ר סלומון, "אלו נושאי מטען היכולים לשמש לתגובות כימיות, כמו ביקוע מים לייצור מימן המשמש לדלק. התהליך דומה לזה המתבצע בעלה של צמח, המנצל את אנרגיית השמש והמים לפוטוסינתזה".


תכונה ייחודית נוספת של החומר הוא צפיפות אנרגיה גבוהה ליחידת משקל, תודות לשטח הפנים הגדול של הרשתות. תכונה זו מאפשרת יישומים רבים בתחום הסוללות והקבלים. גודל שטח הפנים הוא גורם חשוב בייצור אלקטרודות לסוללות ולסופר קבלים, "מהחומר החדש אפשר יהיה לבנות סוללות קלות-משקל לתעשיית הרכב". אומרת ד"ר סולומון,  "במקום סוללה לרכב חשמלי, השוקלת 300 ק"ג ונוסעת 150 ק"מ, אפשר יהיה לייצר אותה במשקל50  ק"ג, וכך לאחסן ברכב החשמלי יותר מסוללה אחת ולהאריך את מרחק הנסיעה

 


 

לכתבות נוספות...