להביא את התרופה בדיוק אל היעד

הרפואה המודרנית מצליחה למצוא תרופות להרבה מחלות, אך עדיין אינה יודעת כיצד להביא את התרופה בדיוק אל האזור שזקוק לה, ולהשאירה שם


מיכל מרכוס, דוקטורנטית במעבדה של פרופ' אורית שפי בפקולטה להנדסה, פועלת בחזית המחקר העולמי למציאת דרכים להבאת התרופה ליעדה. מחקרה של מרכוס עוסק בשליטה מגנטית על נשאי תרופות ותאים לצורך טיפול מקומי, ונתמך ע"י חברת Given Imaging המפתחת טכנולוגיות לבדיקות ויזואליות לא-פולשניות למערכת העיכול. "המחקר שלי עוסק במערכת העצבים, ונועד לסייע בשיקום המערכת העצבית שנפגעה בעקבות תאונות וגם לטיפול בחולים במחלות נוירו-דגנרטיביות כמו אלצהיימר ופרקינסון", אומרת מרכוס. "אנחנו קושרים את חלבוני התרופה לננו-חלקיקים מגנטיים של תחמוצת ברזל בגודל 20 ננומטר, המיוצרים במעבדה של פרופ' שלמה מרגל במחלקה לכימיה. התרופה הממוגנטת מוחדרת לגוף דרך מחזור הדם או בהזרקה מקומית, ובמקביל מונח מגנט על האזור הפגוע ומוודא שהתרופה תגיע אליו ותישאר במקום".


לדברי מרכוס השימוש העיקרי של מחקרה בעתיד, יהיה בהובלת תאים משקמים, כמו תאי גזע, לאזור פגוע, באמצעות שדה מגנטי חיצוני. "לאחר מכן נוכל לשלוט באותה דרך על מיקום התאים, על הגדילה ועל הכיווניות של השלוחות. אני מקווה שיום אחד נצליח לשקם בדרך זו פגיעות שהיום אינן ניתנות לריפוי".


על מחקרה פורץ הדרך זכתה מרכוס במלגת אקדמיה-מגזר עסקי לקידום נשים במדע, מטעם משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל.

לכתבות נוספות...