סדנאות לדיפלומטיה ציבורית

המרכז לתקשורת בין-לאומית בבר-אילן, הוא המוסד היחידי מסוגו בישראל, המכשיר סטודנטים ובוגרים להסברה ולדיפלומטיה ציבורית, במטרה לשפר את תדמיתה של ישראל בעולם וכדי לתת מענה הולם ל-BDS.


אנשי המרכז לתקשורת בין-לאומית מגבשים אסטרטגיות וטקטיקות תקשורתיות להסברה, עורכים מחקרים בנושאי מדיניות, ויוזמים כינוסים וסדנאות הכשרה לדיפלומטיה ציבורית עבור אנשי מקצוע, סטודנטים, בוגרים וחברי סגל מכל המוסדות להשכלה גבוהה בארץ.


פרופ' איתן גלבוע, יוזמו ומקימו של בית הספר לתקשורת בבר-אילן, הוביל לפני כעשר שנים גם את הקמת המרכז לדיפלומטיה ציבורית באוניברסיטת דרום קליפורניה בלוס אנג'לס. כמומחה לארה"ב ולתקשורת בין-לאומית, הוא חקר ולימד במשך שנים בקמפוסים ברחבי ארה"ב. שם גם התוודע להתקדמותה של תנועת ה-BDS ולפעילויותיה, והבין את הצורך בפעילות וולונטרית נגדית שתיתן לה מענה הולם.    


בסדנאות ההכשרה הייעודיות הנערכות במרכז לומדים המשתתפים גם מה להגיד וגם איך להגיד זאת. לדברי פרופ' גלבוע משתתפי הסדנאות פועלים מתוך תחושת שליחות וחותרים לשפר את מעמדה של ישראל בעולם, הן באמצעות הגנה על עמדות ישראל והן בתקיפה ובערעור עמדותיהם של המתנגדים לישראל ותומכיהם, באירופה ובארה"ב. "המטרה היא לייצר רשת של אנשי מקצוע ופעילי שטח מיומנים".


 

בסדנת הדגל של המרכז העוסקת בדיפלומטיה ציבורית, משתתפים כ-30 סטודנטים נבחרים ואנשי סגל מכל האוניברסיטאות בארץ. "במשך 8 שבועות הם לומדים טקטיקות וטכניקות של הגנה והתקפה. אנו מקנים להם ידע עובדתי וכלים כגון רטוריקה ויכולת התדיינות, הופעה לפני ציבור, מיקרופון ומצלמה, כתיבת מאמרי דעה ופעילות ברשתות החברתיות".


בנוסף, מפעיל המרכז גם סדנאות למאבק נגד החרם האקדמי לאנשי אקדמיה שיוצאים לשבתונים, לפוסט-דוקטורט וללימודים לתארים גבוהים בחו"ל. פרופ' גלבוע אומר כי המרכז פועל גם להעלאת המודעות בקרב מקבלי ההחלטות בישראל למקום המרכזי של הדיפלומטיה הציבורית ביחסים הבין-לאומיים, ולצורך הדחוף לרתום אותה לשיפור תדמיתה הבין-לאומית. "הרבה מהניצחון או ההפסד בזירה הבין-לאומית נקבע היום בתקשורת, המסורתית והחדשה. שרים, חברי כנסת ופקידים בכירים בשירות הציבורי משתתפים בסדנאות ייחודיות שלנו, שנועדו להעצים את עבודתם ולשפר אותה. מגיעים אלינו גם ראשי עמותות ועיריות ומנהלי בתי חולים, שמופיעים בתקשורת במצבי חירום ומלחמה, והם משתתפים בסדנאות קצרות וממוקדות שאנו מתאימים בעבורם". 

 

דף פייסבוק בערבית


לא רק בכירים יכולים ליישם את הדיפלומטיה הציבורית. למרכז יש כיום רשת של מאות בוגרים, מבכירי המשק ועד בני נוער, הנרתמים לפעולה בזמני שגרה וחירום, כאשר הרוחות נגד ישראל סוערות, כפי שקרה במבצעים הצבאיים האחרונים בעזה. במצבים האלה המרכז מפעיל את בוגריו בערוצי התקשורת הממוסדים ובמדיה החברתית כדי ליצור חזית נגד להסתה ולנסות להציג את התמונה מזווית עיניהם של תושבי ישראל.


בזכות בוגרי המרכז, הפעילים בארגונים ממשלתיים ובעמותות וולונטריות, נוצרו קשרים הדוקים עם ארגונים מובילים המקבלים את סיועו של המרכז ואת חסותו. בין היתר המרכז משתף פעולה עם משרדי הממשלה, צה"ל, עיריות, בתי חולים, וכן עם אוניברסיטאות כמו הרווארד, אוניברסיטת בוסטון, האוניברסיטה החופשית בברלין ואוניברסיטת אמסטרדם. 


"אנחנו מגייסים קציני צבא ודיפלומטים בכירים ותומכים בהשתתפותם בקורסים האלה". אומרת פרופ' גלבוע. "לדבריהם, הקורס משפר מאוד את עבודתם והם גם מעבירים את הידע שרכשו בפעילויות המרכז. למשל, סא"ל פיטר לרנר, דובר צה"ל לתקשורת הזרה, הוא בוגר הקורס וגם מרצה אצלנו בנושא 'דוברות צבאית'."


ב-2016, בעיצומו של גל טרור נוסף, ערך המרכז כנס בנושא 'סיקור אירועי טרור: במערב, בישראל ובעולם המערבי. בכנס נערכו ניתוחי מצב, והובאו מגוון של עמדות ואסטרטגיות אפשריות להתמודד עם האתגרים. פרופ' גלבוע מציין כי בכנס השתתפו סטודנטים וחברי סגל, אנשי משרד החוץ, אנשי תקשורת ופרשנים.


כמה מתוצרי התוכן של המרכז, בהם מאמרים בנושאים עקרוניים ושוטפים, מגיעים לקהל הרחב בין היתר באמצעות דפי הפייסבוק שמנהלים אנשיו בשפה הערבית, כדי לענות, לדברי פרופ' גלבוע, על צורך שקיים אף הוא ברחבי העולם המוסלמי והערבי, "ללמוד על ישראל ממקור ראשון ולא מהרשתות הערביות, שמעוותות את המתרחש".


"אנו רואים חשיבות רבה גם בחינוך צעירים, נערים ונערות תלמידי תיכון, הן במסגרת נוער שוחר מדע, הן ביום הכשרה מלא שאליו מגיעים תלמידי 'תיכון חדש' בהרצליה והן ב'בית הספר לשגרירים צעירים' בפתח תקווה, שבו דוקטורנטים שלנו מלמדים שני קורסים סימסטריאליים בשנה. אנו פועלים כדי להרחיב את היוזמות הללו במטרה ליצור עתודות של פעילים צעירים, שיצברו ניסיון ומומחיות בתחום ושתהיה להם השפעה ממשית על דימויה של ישראל בעולם בהווה ובעתיד". 


 

לכתבות נוספות...