"צריך לחקור כאילו אין גבולות"

יאיר רון

 

שם: אידו סביר

עיסוק: מייסד ומנכ"ל משותף, Supermeat

לימודים בבר-אילן: תואר ראשון במחשבים, ביולוגיה ופסיכולוגיה (2004)

 

בוגר בר-אילן, אידו סביר, ממייסדי חברת ''סופר-מיט" המפתחת בשר עוף בתנאי מעבדה, משלב בעבודתו את האידיאולוגיה שבה הוא מאמין, עם עסק פורץ דרך שגם טומן בחובו פוטנציאל כלכלי נרחב


אידו סביר החל ללמוד בבר-אילן במהלך שירות הקבע שלו בממר"ם, "שירתתי בשלישות ברמת גן וחיפשתי מקום לימודים שיהיה קרוב ועם מערכת שעות נוחה. שמעתי דברים טובים על מגמת המחשבים בבר-אילן ולא התאכזבתי. ללימודים הגעתי אחרי שכבר היה לי ניסיון של כמה שנים בעבודה עם מערכות מיחשוב מהמתקדמות בארץ, ולא חשבתי שאפשר עוד לחדש לי משהו. בלימודים דווקא הופתעתי לטובה".


מתקופת הלימודים סביר זוכר את פרופ' יונתן אומן, בנו של חתן פרס נובל ישראל אומן: "ההרצאות על סיבוכיות של פרופ' אומן בפירוש פתחו לי את הראש ולימדו אותי לחשוב אחרת. בד בבד התעמקתי במדעי המוח, כך שבסך הכל זו הייתה תקופה מאד מרתקת ומאתגרת".


אחרי לימודיו עבד סביר במספר חברות הייטק, ואף הקים סטארט-אפ שעסק בלמידה מבוססת משחק, עד שמצא את ייעודו בחברת סופר-מיט. "אני פעיל בנושאי סביבה וורווחת בעלי חיים זה שנים רבות. השאיפה לחיות בעולם טוב וצודק יותר היא בעיני מטרה חשובה שאפשר וצריך לקדם אותה, ולא רק חלום רחוק".

 

בתחילה היה סביר שותף להקמת "העמותה לחקלאות מודרנית", שבחנה דרכים לקדם את המחקר בנושא חקלאות תאית ובעיקר בשר מתורבת (Cultured meat, clean meat), בשר שמגדלים אותו במעבדה מתאי גזע, ללא צורך בהרג של בעלי חיים.

 

עם זאת סביר מדגיש כי התועלת ההומאנית לא היה הסיבה היחידה לרצונו העז לקדם את הנושא. "גם אם מתעלמים מהשאלות המוסריות הכרוכות בגידול תעשייתי של בשר למאכל, לא ניתן להתעלם מהנזקים הסביבתיים העצומים שגורמת התעשייה הזו. על פי הערכות ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, המתאן והחמצן הדו-חנקני הנפלטים ממשקי החי, אחראים לכ-15 אחוזים מפליטת גזי החממה התורמים לשינוי האקלים. והפגיעה אף מרחיקה הרבה מעבר לזיהומו של האויר. משקי החי צורכים יותר ויותר עתודות קרקע, הם מתחרים על משאבי המים המוגבלים ומזהמים את מי התהום".

 

 

למרות כל אלה, הוא אומר, הדרישה לבשר בעולם, מצויה במגמת עלייה מתמדת ולכן כל הזמן נדרשים פתרונות חדשניים. "העמותה עוררה עניין רב בארץ ובעולם, אך בשלב מסוים הבנו שכדי לקדם את המחקר באופן רציני נדרשים משאבים משמעותיים, שאותם נכון יותר להשיג במסגרת מיזם מסחרי שמשלב כוחות עם התעשייה. וכך הקמנו את החברה".


סופר-מיט קיימת אמנם רק כשנתיים, אך השוק כבר מגלה התעניינות רבה בפוטנציאל שלה – הן במגזר הצמחוני והן בקרב יצרני הבשר. החברה גייסה עד כה כ-4 מיליון דולר בעיקר מקרנות המתמחות בתחליפים למוצרי מזון מן החי, והתקשרה גם בהסכם לשיתוף פעולה אסטרטגי עם PHW, מיצרניות העוף הגדולות באירופה.
"אנחנו הראשונים בישראל בתחום הזה, ומלבדנו פועלות עוד שתי חברות בארץ וחמש או שש חברות בחו"ל. אנחנו מרוצים מההתקדמות ומאמינים שתוך שנתיים-שלוש נתחיל לספק בשר למסעדות. בהמשך, כשהמחיר יירד, נשווק גם לסופרמרקטים. מבחינתי זה לא רק עסק כלכלי, זו שליחות".


כדי שניתן יהיה לשווק את המוצר לקהל הצרכנים בישראל ואף ליהודים בחו"ל, סביר אומר כי בחן גם את שאלת הכשרות שלו. "התייעצנו עם דמויות מפתח במגזר הדתי, כמו הרב דוב ליאור, הרב יובל שרלו והרב שלמה אבינר, וקיבלנו מגוון תשובות מזוויות שונות בהלכה, שכולן מובילות למסקנה אחת: הבשר הנקי יהיה כשר, וייחשב 'פרווה'.

"ההלכה היהודית הייתה חלוצה במתן הכרה למושג 'צער עלי חיים' והכירה בחובתנו המוסרית גם כלפי בעלי החיים המשרתים אותנו. לפי חז"ל, במצבנו הראשוני, אדם וחווה בגן העדן לא אכלו בשר ולא הרגו בעלי חיים כדי לאוכלם. לפי הרב ליאור, המיזם שלנו הוא אולי צעד ראשון בדרך חזרה לאותו מצב אידיאלי..."

 

סביר חושב שיזמות הייטק מתאימה לכל מי שיש לו רצון ותשוקה לשנות עולמות, ושמוכן ללכת באש ובמים כדי להגיע לשם: "זהו מסע ארוך ומפרך, עם עליות קשות ונפילות קשות עוד יותר. לכן חשוב צריך למצוא משהו שמלהיב אותך, להאמין במה שעושים. אסור להיתפס למה שאחרים עשו או לא עשו, למה שאומרים, לקונספציות מוכרות. צריך לחקור כאילו אין גבולות."

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים