עברית, בשביל הנשמה

יאיר רון

שם: ד"ר סיגלית רוזמרין

עיסוק: ראשת "אפרתה", בית ספר לחינוך ולהוראה

לימודים בבר-אילן: תואר ראשון ותעודת הוראה בלשון עברית וחינוך בלתי פורמלי (1989), תואר שני (1995), ודוקטורט בלשון

(2004)

מצב משפחתי: בת 53, אם לשלושה

 

בוגרת בר אילן, ד"ר סיגלית רוזמרין, ראשת מכללת אפרתה ממליצה לאנשים המעוניינים להשפיע על הסביבה בה הם חיים, לבחור במקצוע ההוראה. המשימה העיקרית שלה, היא אומרת "לסייע לדור העתיד של המורות לחבב את לימודי הלשון על התלמידים"


ד"ר רוזמרין גדלה בשכונת יד אליהו בתל אביב בבית שהיום מכנים "דתי לאומי" ואז נקרא עדיין "המזרחי". אביה, ד"ר אברהם בטש, היה מנהל בי"ס תיכון ובהמשך ניהל את מכללת גבעת וושינגטון, וגם אמה חנה הייתה מורה וספרנית. "עולם החינוך לא היה זר לי," היא מסבירה, "אך דווקא כבתם של שני מורים החלטתי לבחור במסלול שונה". 

לאחר שירות צבאי מאתגר בחיל חינוך כמדריכת חבורות רחוב ("...בין היתר הצלחתי להביא שני חניכים לשירות קרבי בגולני"), הצטרפה רוזמרין להוריה שיצאו לשליחות בצרפת. המשימה הראשונה שהציבה לעצמה הייתה לימודי צרפתית, ובד בבד לימדה עברית. לאחר שרכשה שליטה מספקת בשפה, פנתה רוזמרין ללימודי מחשבים והוסמכה כמתכנתת וכמנתחת מערכות. 


עם חזרתה ארצה, החלה רוזמרין ללמוד לשון עברית "בשביל הנשמה". באותה תקופה, היא הצליחה למצוא עבודה בתחום המחשבים, ועבדה מעט גם בעבודות סטודנטיאליות.

 
משהפכו לימודי הלשון לעיסוקה העיקרי צורפה רוזמרין לסגל היחידה להבעה עברית ומאוחר יותר למחלקה ללשון: "בנוסף להוראה עבדתי באוניברסיטה גם במכון למילונאות וריכזתי את לימודי העברית לעולים החדשים במסגרת היחידה להבעה עברית. את המאסטר והדוקטורט עשיתי בהנחיית פרופ' מאיה פרוכטמן, שתקצר היריעה מלהלל אותה – כמנחה, כחברה וכאדם".


רוזמרין מונה מורים נוספים שהשפיעו עליה: "פרופ' שמעון שרביט, ראש החוג בזמנו ודמות מופת שמלווה אותי עד היום, והדסה קנטור, שגם היום בגילה המופלג לא נס ליחה, היא זו שעוררה בי את חדוות הלשון".


עבודת התזה בלימודי התואר השני של רוזמרין עסקה בלשונו של הסופר עמוס עוז. "בין היתר, חקרתי את ספרו 'ארצות התן' שפורסם לראשונה ב-1965 ובאופן די נדיר נכתב מחדש ב-1975, תוך שהוא משאיר לנו עדות רחבה מאד של השתנות השפה אצלו. השינוי העיקרי היה תהליך התבגרותם של הסופר ושל השפה עצמה, שאיפשר לו להיפטר מקישוטים וממחלצות מיותרות ששלטו בגרסה הראשונה".


ב-1996, ערב הגשת התזה שלה, נולדה לרוזמרין ולבעלה חגי ז"ל, שלישייה. מאורע זה גרם למהפך עצום בחייה והנסיעות מירושלים לבר-אילן הפכו לה למעמסה. ההוראה, שהייתה כאמור טבועה בדנ"א שלה משחר ילדותה, הפכה לפתע לאופציה המועדפת. ולדבריה, הבחירה באפרתה, מכללה ירושלמית ותיקה למורות וגננות, הייתה אך טבעית. רוזמרין החלה בתפקיד מרצה ללשון, התקדמה להיות רכזת הדרכה פדגוגית, סגנית ראש המכללה ומאז 2016 היא עומדת בראש המוסד.


"כמי שהעברית היא האהבה הגדולה שלה, המשימה העיקרית שלי היא לסיע לדור העתיד של המורות לחבב את לימודי הלשון על התלמידים. מאותה סיבה אני גם עורכת את כתבי העת והפרסומים שלנו. בנוסף לכך אני נעזרת בניסיון שלי במחשבים ובניתוח מערכות לייעול העבודה".


בתפקידה זה היא מוצאת את עצמה לא פעם מייעצת לפונים אליה, בנושא בחירת המסלול לקריירה בחיים. לדבריה חשוב לבחור בתחום שמושך אותנו. "הוראה באופן כללי ולימוד הלשון העברית בפרט הם בהחלט מקצועות עם הרבה עניין וסיפוק, גם אם לא תמיד הכי מתגמלים כספית. בעיניי הוראה היא שליחות וזו הדרך להשפיע במשהו על העולם והסביבה שבה אנו חיים. בנוסף, אני רואה שבעולם הדיגיטלי יש ביקוש גובר לשפה רהוטה ומדויקת ולאנשים עם יכולות כתיבה ועריכה". כאשת מחשבים לשעבר, ד"ר רוזמרין צופה גם שלתחום השפה והלשון אף תגבר הדרישה בעתיד, בתחום הצומח של בינה מלאכותית.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים