הצליל היהודי

שם: ד"ר עמית ויינר
תפקיד: ראש המחלקה ליצירה רב תחומית ומרצה לקומפוזיציה באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין, יוזם ומנהל פרויקט "מוסיקה בגיא צלמוות" להנצחת מלחינים יהודיים מהשואה
לימודים בבר-אילן: דוקטורט בקומפוזיציה (2012)
מצב משפחתי: בן 36, נשוי לורד איסמן-ויינר המנהלת חברת סטארט-אפ בתחום החינוך המוזיקלי
אתר:
aweinermusic.com

 

בוגר בר-אילן, ד"ר עמית ויינר, מלחין וראש המחלקה ליצירה רב-תחומית באקדמיה למוזיקה ע"ש רובין בירושלים, מופיע בארצות המזרח הרחוק עם יצירותיהם של מלחינים יהודים שנספו בשואה. בדרך זו הוא מספר לעולם את סיפוריהם, מרגש לבבות רבים, ואגב כך מלמד 'צליל יהודי' מהו.  

 

בוגר בר-אילן, ד"ר עמית ויינר הוא מלחין ופסנתרן מצליח בארץ ובעולם. אחד המיזמים הייחודיים והמרגשים שלו היא סדרת הקונצרטים המוסברים "מוסיקה בגיא צלמוות" (Music in Times of Tragedy), איתה הוא מופיע בשנים האחרונות במדינות דרום מזרח אסיה.


ויינר גדל בירושלים והחל לנגן בפסנתר בגיל שבע. לדבריו, כבר אז ידע שיהיה מוזיקאי. לאחר שהתנסה קצרות בנגינת גיטרה חשמלית בגיל ההתבגרות הוא חזר לפסנתר: "למדתי בתיכון של האקדמיה למוזיקה, ואחרי הצבא חזרתי לאקדמיה וסיימתי תואר ראשון ושני. בחרתי ללמוד לתואר שלישי בבר-אילן בעיקר בשל תוכנית הלימודים המעניינת שלהם, שהשפיעה מאוד על חיי".


ד"ר ויינר מסביר כי בלימודי מוסיקה יש שני צדדים עיקריים: הצד הטכני והצד היצירתי, הפנימי, הרוחני יותר. "התוכנית של בר-אילן נוהלה על ידי שני מלחינים נהדרים: פרופ' גדעון לבינסון ופרופ' בטי אוליברו, שסייעו לי לחפור עמוק בתוך הנפש ולגלות את מקורות היצירה שלי. כמי שגדל בבית חילוני, הלימודים חיברו אותי גם לזהות היהודית שלי, שממלאת היום תפקיד חשוב בעבודתי".


במסגרת פעילותו המוזיקלית העניפה, ערך ד"ר ויינר יחד עם תלמידיו באקדמיה קונצרט במוזיאון יד ושם בירושלים. הקונצרט עסק ביצירות שנכתבו בזמן מלחמת העולם השנייה על ידי מלחינים יהודיים שנספו בשואה. "יזמתי את הקונצרט במטרה לשמר את המוסיקה שנכתבה ובוצעה ע"י מלחינים יהודים במהלך השואה. המוסיקה הזאת גילמה תפקיד חשוב בחיי האסירים במחנות הריכוז, בגטאות ובמחנות ההשמדה. רק מעטים יודעים כי גם בתנאי חיים נוראיים, וכנגד כל הסיכויים, הועלו לעתים הופעות חיות של אופרות, מוסיקה קלאסית ואפילו ג'אז".


הקונצרט שהחל כמופע חד פעמי ביד ושם הפך למסורת שנתית, ובאחת הפעמים נכח בו גם שגריר ישראל בנפאל: "השגריר אהב את הרעיון והציע לי לבוא לנפאל ולארגן קונצרט דומה עם נגנים מקומיים לרגל יום השואה הבין-לאומי. המטרה הייתה לקרב לבבות ולהציג את נושא השואה מזווית לא שגרתית ובפני קהל שכמעט לא נחשף אליו. כמובן שנעניתי בשמחה ועד מהרה הגיעו פניות נוספות משגרירויות בוייטנאם, תאילנד ומיינמאר".


לקונצרטים קודמת עבודת הכנה של כמה חודשים עם המוזיקאים המקומיים: "בהתחלה אנחנו מתקשרים במייל ובסקייפ, ולקראת ההופעה אני מגיע לשבוע של חזרות. לנגנים האסייאתיים יש בדרך כלל מיומנות טכנית מדהימה, אבל פחות חיבור רגשי. האתגר שלי הוא להוציא מהם צליל יותר 'יהודי'".


לצד המוסיקה, משלב ד"ר ויינר בקונצרטים גם את סיפוריהם האישיים מרטיטי הלב של המלחינים שנספו, ביניהם גדעון קליין, מרדכי גבירטיג, פאבל האס וארווין שולהוף. כל קונצרט מסתיים בשירה משותפת ומרגשת של אחד משיריו של גבירטיג, בביצוע קהל שזכר השואה זר לו לחלוטין. ד"ר ויינר, נכד לניצולי שואה, מעיד כי הפרויקט נוגע בנימי נפשו. "כל קונצרט מרגש אותי מחדש. אני חש שזו השליחות שלי".


למוזיקאים ולסטודנטים בתחילת דרכם מציע ד"ר ויינר מילת עידוד ועיצה: "בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא חסרה עבודה בתחום המוסיקה ויש הרבה ביקוש - אבל זה תחום שבו חייבים ליזום, להמציא ולחדש. חשוב מאד, שכמו במקרה שלי, יהיה למוזיקאי חיבור אישי לנושא שבו עוסקת המוזיקה שהוא מבצע. אני תמיד פותח כל קונצרט בסיפור המשפחתי שלי, ובכל פעם זה מעלה דמעות בעיני. גם המאזינים לא נשארים אדישים".


להאזנה ולצפייה ביצירות

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים