מידע הוא כוח

שם: אילנה הדר
תפקיד: מנכ"לית ובעלים HADAR CI-BI – חברה למודיעין עסקי תחרותי
לימודים בבר-אילן: בוגרת תואר ראשון במוזיקולוגיה (1992) ותואר שני בלימודי מידע (2004)
מצב משפחתי: נשואה ואם לשלושה
עוד משהו: אוהבת טיולים אתגריים, אם יש הר בסביבה היא כבר תטפס עליו

 

בוגרת בר-אילן אילנה הדר עוסקת במידע על כל סוגיו, מנהלת חברה למודיעין עסקי ומאמינה שאיסוף וניתוח מידע הם הבסיס להצלחה - ולא רק לחברות ענק.


 

תחילת דרכה של אילנה הדר, המנהלת כיום חברה מצליחה למודיעין עסקי, הייתה רחוקה מאד ממודיעין ומעסקים גם יחד: "עליתי ארצה מרוסיה בגיל חמש. כילדה טובה למשפחת עולים שרתי וניגנתי על פסנתר מגיל צעיר, וזו הייתה גם הבחירה הטבעית שלי לקריירה. למדתי מוזיקולוגיה בבר-אילן, ובמשך כמה שנים לימדתי פסנתר וגידלתי את ילדיי, עד שהבנתי שאני רוצה להתפתח לתחומים חדשים".


כל זה קרה בשנות ה-90, כשבאוויר ריחף אז מושג חדש ושמו 'אינטרנט' ויחד אתו החל להתפתח גם מקצוע חדש, לימודי מידע. "הייתי ילדה סקרנית שאוהבת לקרוא ולרכוש מידע וידע", נזכרת הדר, "והתחום נשמע לי מעניין, למרות שלא ממש ידעתי לקראת מה אני הולכת".


 

הדר אומרת כי בחרה ללמוד את התחום דווקא בבר-אילן, בשל המוניטין הטוב שצברה המחלקה לימודי מידע, וכן בשל היחס האישי והחם שזכרה מימי התואר הראשון שלה באוניברסיטה. "והלימודים אכן היו מרתקים. בחרתי במסלול ניהול ידע ומיד הבנתי שזה התחום שנועדתי לו. נהניתי במיוחד מקורס מודיעין עסקי של מנחם דולינסקי וכן מהשעורים של ד"ר אשר עידן ועמי סלנט".


עוד בתקופת לימודיה השתלבה הדר בעבודה בחברת אל-אופ כמידענית ומנהלת ידע. אל-אופ מייצרת מערכות אלקטרו-אופטיות ליישומים ביטחוניים ומשווקת בכל רחבי העולם. לדברי הדר, "אל-אופ עוסקת בתחום חדשני ותחרותי מאד כך ש'טבילת האש' שלי הייתה מאתגרת ומעניינת".


הדר מסבירה כי עבודת המידענות אינה דומה לחיפוש שיגרתי באינטרנט ומצריכה שימוש בידע ובטכניקות מיוחדות. "ראשית, חשוב לי להדגיש שכל הפעילות שלנו היא חוקית ועוסקת במידע גלוי וחשוף. היתרונות של המידען על המשתמש הממוצע הם מיומנויות החיפוש ויכולת הניתוח. בנוסף לכך, למידענים יש גישה למאגרי מידע ייעודיים בתשלום, שמכילים מידע איכותי וממוקד יותר".


לאחר שסיימה את לימודיה בהצטיינות, התחנה הבאה של הדר הייתה חברת נור מקרופרינטרס (מבית HP) העוסקת בהדפסה דיגיטלית, ואחריה אורבוטק, המפתחת מערכות אבחון טכנולוגי.


"אחרי כמה שנים כשכירה, הרגשתי בשלה לפתוח עסק משלי והקמתי את HADAR CI-BI (Competitive Intelligence Business Information). אנחנו מספקים ללקוחותינו מידע על הסביבה העסקית שלהם במשך כל יום, כל היום ולאורך כל השנה".


לדברי הדר, כדי לשרוד בשוק התחרותי המתנהל כיום, חברות עסקיות חיייבות לדעת כל הזמן מה קורה אצל המתחרים, הלקוחות והספקים. "אף פעם אי אפשר לדעת איזו פיסת מידע תעשה את ההבדל בין הצלחה לכישלון".


כדוגמה לכך, היא מספרת על לקוח שלה, "חברת הייטק רצינית", שהתמודדה על מכרז של המדען הראשי להקמה והפעלה של חממות טכנולוגיות חדשות. "הלקוח ביקש שנאסוף וננתח עבורו מידע מקיף על כל הנושאים הרלוונטיים: חברות שזכו במכרזים דומים בעבר, חברי מינהלת התוכנית, המתחרים הפוטנציאליים ואם הם פעילים במכרזים קיימים, האם עומדים להתפרסם בקרוב מכרזים נוספים ומתי, זיהוי אנשי מפתח בתחום ועוד. סיפקנו ללקוח מחקר מאוד רחב ומעמיק, בהסתמך עליו הוא הכין את ההצעה - וזכה".


כיוון שמדובר בתחום חדש יחסית וצומח, יש כיום ביקוש גבוה למידענים. לדברי הדר, ב-90 אחוזים מהחברות הכלולות ב'פורצ'ן 500' קיימת מחלקת מודיעין עסקי תחרותי, ואלה שעדיין אין להן מחלקה פנימית העוסקת בכך, נעזרות בספקים חיצוניים. "חברות שעדיין לא הבינו את חשיבות המודיעין העסקי לומדות זאת בדרך הקשה", היא אומרת.


לדברי הדר, העיסוק במידענות עסקית עשוי להתאים למגוון רחב של אנשים: "אני מעסיקה אנשים בעלי רקעים מאד מגוונים. אין נוסחה אחת. עם זאת, מידען חייב להיות אינטליגנטי, סקרן ויצירתי, ולהבין גם מערכות וגם בני אדם."


הדר מאמינה כי העקרונות שמנחים חברות גדולות תקפים גם במישור האישי: "מחפש עבודה? תעשה שיעורי בית. תלמד את השוק. לפני ראיון עבודה תשקיע כמה שעות בהכרת החברה שאתה רוצה להתקבל אליה ותבוא מוכן. אולי למשל הם בדיוק קיבלו פרויקט בתחום שפעם עסקת בו, וכדאי לך להדגיש זאת בקורות חיים שלך?"


ומה עם כאלה שאוספים מודיעין על בן או בת הזוג לפני דייט רומנטי? האם לא עדיף להשאיר קצת מקום להפתעות? הדר אינה מסכימה: "ברומנטיקה כמו בעסקים, ידע הוא כוח. הרשתות החברתיות מספקות לנו היום שפע מידע על מי שאנחנו עומדים לפגוש - רקע, תחומי עניין, ערכים, השקפת עולם. לדעתי, המידע הזה מסייע לנו לבחור בן זוג מתאים ומגדיל את הסיכויים להצלחת הקשר. בכל מקרה – כמו בעסקים, גם אם אתם לא עושים שיעורי בית, לא אומר שבן או בת הזוג לא יעשו זאת. הצד השני כנראה יגיע מוכן – אז למה לוותר על היתרון הזה?..."

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים