מזווית אישית

שם: רביטל ויטלזון-יעקבס
עיסוק: כותבת וסטנד-אפיסטית
לימודים בבר-אילן: בוגרת תואר ראשון בספרות ופסיכולוגיה (2007)
גיל ומצב משפחתי: בת 37, נשואה ואם לארבעה (ועוד אחת בדרך)
עוד משהו: לאחרונה חזרה לסרוג כיפות, כי זה הדבר היחיד שעוזר לה להרגיש שוב צעירה

 

בוגרת בר-אילן, רביטל ויטלזון-יעקבס כותבת טורים על חוויותיה האישיות, ומופיעה כאמנית סטנד אפ. היא מדברת על נשיות, משפחה ומסורת, מתבלת הכל בהומור, מודעות עצמית ושנינות, ולא נרתעת מעיסוק בנושאים כבדי משקל. לאחרונה היא הוציאה לאור ספר שהפך מיד לרב מכר. לדבריה, למרות החזות הקלילה, הצלחתה היא פרי עבודה קשה. 


בימים אלה מופיעה רביטל ויטלזון-יעקבס במופע שכותרתו "רביטל + העוברית", שאותו היא מגדירה כסטנד-אפ לאמהות עייפות. "משם המופע אפשר להבין", היא אומרת, "שהוא עוסק, כמו תמיד, במצבי האישי הנוכחי שכולל שותפה לא כל-כך סמויה שבאה אתי לכל הופעה".


למרות שהחומרים שלה עוסקים בקשיי היום-היום, היא מודעת לכך שרבים חושבים שהכל בא לה בקלות. "התחלתי בסלון הפרטי שלי בבית, התקדמתי לאולם בית הכנסת ובהמשך טחנתי את כל הארץ, כולל חורים שאפילו הווייז לא מכיר. גם לי עדיין קשה להאמין שאני מופיעה היום בזאפה ובהיכל התרבות".


את הקריירה שלה, בנתה ויטלזון-יעקבס בעבודה קשה, עם הרבה מזל, אבל גם לא מעט כשלונות: "למדתי מכל טעות ומכל בעיה. בפעם הראשונה שהגעתי להופעה והבנתי שבאותו יום נקבעה פעילות אחרת של היישוב, הבנתי שאני צריכה חוזה שישמור עליי. כך היה גם בפעם הראשונה שהופעתי בלי במה, והקהל מאחורה צעק כל ההופעה שלא רואים. והייתה הפעם שסגרתי על הופעה אינטימית בבית פרטי ופתאום נודע לי שההופעה הועברה למתנ"ס ובסכום מגוחך אני מופיעה לפני 300 נשים. אבל במקום לקטר ולהישאר עם התסכול והתחושה ש'עבדו עליי', מהר מאוד התעשתתי ועברתי לקווים פרקטיים. בכל פעם שנתקלתי בבעיה, פשוט הוספתי אותה כסעיף לחוזה."


העצה של ויטלזון-יעקבס לאמנים מתחילים, ולכל יזם בכלל, היא לא לפחד: "טעויות וכשלונות הם חלק מהמשחק. לא צריך לפחד מהם, אבל חשוב לברר מראש מה המחיר של הפסד ולוודא שאת ערוכה לכך - ואני לא מדברת רק על כסף אלא גם על מחיר נפשי ואישי."


לדבריה, אין חיים קשים יותר מאשר להיות אמא צעירה, "ובוודאי אם את מתעקשת לנהל במקביל גם קריירה". סוד ההישרדות וההצלחה לדבריה, הוא להמשיך ולהיות מחוברת לעצמך. "בין הילדים, הריצות ושאר המטלות, אל תשכחי את עצמך. רק כך תשמרי על השפיות ועל הזוגיות".


מסלול הקריירה של ויטלזון-יעקבס החל באופן שגרתי יחסית. כמי שגדלה בבית דתי-לאומי בתל אביב, היא למדה בבית הספר התיכון צייטלין, עשתה שירות לאומי בבית החולים השיקומי לילדים ולנוער אלי"ן, למדה במדרשת "ברוריה" ליהדות ולאחר מכן למדה ספרות ופסיכולוגיה בבר-אילן. משנות לימודיה בקמפוס, היא זוכרת בעיקר את ד"ר יעל שמש, מהמחלקה לתנ"ך, "שנתנה לנו פרשנות פמיניסטית למקרא ופתחה בפניי כיוונים שלא היכרתי", ואת פרופ' תמר רוס שהרצתה בנושאי פילוסופיה, "שהופתעתי לגלות אצלה, מתחת להופעה החרדית המוקפדת, אשת רוח מודרנית ומעודכנת לגמרי".


ניצני הסטנד-אפ התגלו אצלה כבר בתקופת התיכון: "תמיד אהבתי להופיע והייתי המצחיקנית של הכיתה. יש לי נטייה קצת פורקת עול למצוא את הצד המגוחך בכל סיטואציה, גם אם היא ממש לא כזאת. תקופת הדייטים למשל, סיפקה לי חומרים קומיים מעולים, אבל שמרתי אותם במגירה מחשש לעינא בישא..." רק לאחר שהתארסה, אזרה רביטל די אומץ כדי ליצור מהם מופע סטנד-אפ, המופע, "מלכת הביצה", קלע לליבם של רבות ורבים במגזר הסרוגים, והוצג ברחבי הארץ במשך חמש שנים.


"לאחת ההופעות הגיע רועי שרון, שהיה אז עורך מדור יהדות באתר NRG. הוא פירגן מאוד ועודד אותי להמשיך, למרות שבהופעה נכחו רק חמישה אנשים... אחרי שבועיים התקשרתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה טור אישי וכך נולד הטור 'הפולנייה', שעסק בכל מיני נושאים מזווית אישית לגמרי. הטוקבק הנפוץ ביותר היה 'איך זה בכלל קשור ליהדות?'..."


ויטלזון-יעקבס זיהתה מהר מאד את הפוטנציאל הטמון ברשתות החברתיות והעלתה דף פייסבוק שבו כתבה על כל מה שהעסיק אותה באותו רגע. "זה לקח זמן, למדתי את הקהל שלי ולאחר שלוש וחצי שנים של ניסוי ותהיה הבנתי שכנראה אני בדרך הנכונה כי בינתיים הגעתי ל-40 אלף עוקבים", היא אומרת.


עם השינויים בחייה, השתנו גם נושאי הכתיבה של ויטלזון-יעקבס. עם המעבר לחיי הזוגיות וההורות, היא פרסמה לתקופה קצרה את הטור "אמא ירוקה" במגזין "נשים" של "מקור ראשון". לפני ארבע שנים התחילה לכתוב טור אישי במגזין "מוצ"ש" שבו היא מעלה גם נושאים רציניים יותר, ואינה נרתעת מהעלאת נושאים רגישים שבמגזר הדתי לאומי לא מרבים לדבר עליהם, כמו פגיעות מיניות במשפחה, או קשיים ביחסי אישות. בעקבות הפופולריות הרבה של הטורים, היא נענתה באחרונה לבקשות הקוראים ופרסמה מבחר מהם בספר ששמו כשם מופע הסטנד אפ שלה, "תגידי מה את רוצה".


הצלחתה של ויטלזון-יעקבס, הפכה אותה למודל לחיקוי בקרב צעירים ובעיקר צעירות רבות מהמגזר הדתי-לאומי וגם מחוצה לו. לאלה שמעוניינים לצעוד בדרכה, היא ממליצה להתחיל בפייסבוק: "קל מאד להגיע כך לקהל היעד שלך ולצמוח לאט - ובעלויות נמוכות. היום זוהי הפלטפורמה העיקרית שלי, שמשרתת את כל שאר הפעילויות ודרכה אני מקדמת את הטורים, את הספר ואת מופעי הסטנד-אפ שלי".

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים