"תקן זהב" לננו-חלקיקים רפואיים של ד"ר רחלה פופובצר

ד"ר רחלה פופובצר מדענית שחזרה לישראל לאחר השלמת פוסט דוקטורט באוניברסיטת מישיגן, עוסקת כיום במחקר ובפיתוח ננו-חלקיקי זהב, שלא רק משפרים את תהליך ההדמיה של גידולי הסרטן, אלא גם משתתפים בכל שלבי אבחון הסרטן והטיפול בו.   

 

ד"ר פופובצר שהחלה את דרכה האקדמית באוניברסיטת בר-אילן, זכתה עד כה בפרסים רבים על מחקריה וגם רשמה שני פטנטים.

מאז הצטרפותה לפקולטה להנדסה ב-2008,  מתבלטת ד"ר פופובצר  בפיתוח ננו-חלקיקי זהב המשפרים באופן דרמטי את ההדמיה הרפואית של גידולים סרטניים. כיום, מעבר להדמיה, היא מתמקדת ב"תמונה הכוללת" ועוסקת בפיתוח אסטרטגיות מקיפות שבהן לננו-חלקיקי זהב תפקיד מרכזי בכל שלבי אבחון הסרטן והטיפול בו.

 

"בעבודתנו הקודמת, הרכבנו ננו-חלקיקי זהב המכוסים באנטיגנים - מולקולות מיוחדות הנקשרות אל הסמנים המולקולריים על הממברנה של תאי סרטן", מסבירה ד"ר פופובצר. "חלקיקים אלו הוזרקו לחולי סרטן וכשעושים אנליזה באמצעות CT, במקום לראות תמונה לא ברורה, רואים הרופאים הרנטגנולוגים סימן חד משמעי המציין את מיקומם המדויק של הגידול העיקרי ושל תאי הסרטן שהתפשטו לחלקים אחרים בגוף. זוהי פריצת דרך ביכולת לקרוא נתוני CT, המסייעת לאבחון מוקדם".

 

הננו-חלקיקים של ד"ר פופובצר יכולים להיטיב גם את הטיפול בסרטן. "מטרתנו היא להשתמש בננו-חלקיקים כדי לשפר את מידת הדיוק והיעילות של כל שלוש האסטרטגיות שבהן רופאים משתמשים למלחמה בסרטן - ניתוח, כימותרפיה והקרנה". לדבריה, ההדמיה המשופרת באמצעות הזהב המספקת לרופאים המנתחים 'מפת דרכים' היא רק ההתחלה. "על ידי שינוי תכונותיהם, אנו יכולים לשלוח ננו-חלקיקים לנקודות ספציפיות בתוך התא.  לאחר מכן, באמצעות TEM - מיקרוסקופ אלקטרונים רב עוצמה - אנו מוודאים את היעד הסופי של הננו-חלקיק. הכוונה משופרת כזאת בתאי סרטן עשויה ביום מן הימים לאפשר לרופאים לכוונן את משטר הכימותרפיה שלהם ולהשתמש במינונים נמוכים יותר של תרופה כדי להשיג השפעה רבה יותר".

 

בנוסף, מסבירה ד"ר פופובצר כי ננו-חלקיקי זהב יכולים לאפשר טיפול בהקרנות בחולים קשים לטיפול. "ישנם גידולים מסוימים שאינם מטופלים בהקרנות כיון שהראו עמידות לשיטת טיפול זו. אבל כאשר 'מסממים' את אותם גידולים בננו-חלקיקים, ההקרנות מעוררות אפקט שניוני שבו משחררים הננו-חלקיקים שבתוך התאים צורה משנית של קרינה. התנהגות זו  הורסת את תאי הסרטן ומעכבת את צמיחת הגידול".

 

בפרויקט נפרד, הרכיבו ד"ר פופובצר וצוותה  ננו-חלקיקים שמספקים "מעקף" לאחת הבעיות המטרידות ביותר במדע הרפואה: מחסום דם-מוח. "מחסום דם-מוח מקשה מאד על השימוש בתרופות לטיפול במחלות הקשורות למוח". היא מציינת כי הננו-חלקיק החדש אמנם אינו נושא תרופה, וגם לא הותאם לפעול נגד אזור ספציפי במוח, אך מבחינת פיתוח מתן תרופה ממוקדת למחלה נוירולוגית, שבירת המחסום הינו צעד ראשון חשוב. "הנקודה היא שהננו-חלקיקים שלנו נכנסים פנימה" היא אומרת. "לאן בדיוק הם הולכים, ומה הם עושים כשהם מגיעים לשם, זה פרויקט לעתיד.  אנחנו מתכוונים להתמודד גם עם זה".

לכתבות נוספות...