מחקרים ופיתוחים פורצי דרך בתחום האנרגיה

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה ומהמרכז לננוטכנולוגיה באוניברסיטת בר-אילן קיבל באחרונה שני פרסים על מחקריו פורצי הדרך בתחום האלקטרוכימיה. אורבך הוא ראש מרכז המחקר הלאומי להנעה חשמלית, ולזכותו נזקפים המצאות ופטנטים רבים בתחום האנרגיה והסוללות הנטענות

באחרונה נבחר פרופ' דורון אורבך, מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר-אילן ל"חוקר המצטיין" לשנת 2013 על ידי אגף הסוללות באגודה האמריקאית לאלקטרוכימיה (ECS-Electrochemical Society). הפרס יוענק לו בכינוס ה-224 של החברה שייערך באוקטובר השנה בסן פרנסיסקו. החברה לאלקטרוכימיה כוללת את רוב קבוצות המחקר העוסקות בתחום זה בעולם.

מדי שנה בוחרת החברה מדען מצטיין על ידי ועדה של מדענים בעלי שם. הפרס ניתן למדענים מצטיינים מקהיליית האלקטרוכימיה העולמית שתרמו לפיתוח מקורות כוח חדשניים, כמו סוללות נטענות לצרכים שונים (מאלקטרוניקה ניידת ועד להנעה חשמלית), קבלי-על ומערכות לצבירה והמרה של אנרגיה מתחדשת.

 

בה בעת, בחרה ועדת "פרס קולטהוף" של הפקולטה לכימיה בטכניון בפרופ' דורון אורבך כחתן הפרס לשנת 2013/14. "פרס קולטהוף" מוענק מדי שנה לכימאי ישראלי מצטיין מחוץ לטכניון. קבוצת המחקר הישראלית באלקטרוכימיה שבראשה עומד אורבך היא אחת מקבוצות המחקר הגדולות בתחום בעולם.

 

ב-30 השנים האחרונות חוקרים חברי הקבוצה את הטכנולוגיה של סוללות הליתיום יון הנטענות. סוללות אלו נפוצות מאד ומפעילות כיום כמעט את כל הציוד האלקטרוני הנייד. בנוסף, תרם מחקרם להבנת מידת הצלחתן של מערכות רבות, תוך גיבוי עבודותיהם במחקר בסיסי המשתמש בטכניקות אנליטיות המתקדמות ביותר. בין היתר ניתן לזקוף לזכותם את המצאת סוללות המגנזיום הנטענות. גם תחום זה מעורר עניין רב בשנים האחרונות בעיקר בשל היותה של מתכת המגנזיום נפוצה, זולה ובטוחה לשימוש.

 

עד כה פרסמו אורבך וצוותו 430 מאמרים בכתבי עת מובילים בתחומי כימיה פיזיקאלית, אלקטרוכימיה ומדע החומרים. כמו כן הם רשמו 20 פטנטים והוזמנו להרצות במאות זירות בינלאומיות.

 

בימים אלה פועלים אורבך ועמיתיו בשיתוף פעולה עם ענקית הכימיקלים הגרמנית BASF ויצרנית המכוניות ג'נרל מוטורס, לפיתוח סוללות מתקדמות להנעה חשמלית. בנוסף הם מפתחים טכנולוגיות חדשות לאגירה יעילה של אנרגיה מתחדשת (שמש, רוח). בצד פעילותו המחקרית עורך אורבך שלושה כתבי עת מדעיים באלקטרוכימיה ומשמש כחבר בוועדות בין לאומיות המארגנות כנסים בתחומי מקורות כוח.

לכתבות נוספות...