המסע מבר-אילן לסין

משלחת מהמכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים בבר-אילן חתמה על הסכם שיתוף פעולה מחקרי עם מוסדות ננוטכנולוגיה השייכים לאקדמיה הסינית למדעים בבייג'ינג.

בשנת 2015 נחתם הסכם שיתוף פעולה פורץ דרך בין חוקרים במכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים של אוניברסיטת בר-אילן ובין המרכז הלאומי לננו מדעים וטכנולוגיה בבייג'ינג (NCNST) – מכון השייך לאקדמיה הסינית למדעים (CAS).


מדענים מהמכון בבר-אילן השתתפו בכנס ננו-סין הבינלאומי בבייג'ינג בקיץ של 2015, אשר במהלכו פרופ' מינגהו ליו, ראש NCNST, ופרופ' יובל גרעיני, ראש המכון לננוטכנולוגיה בבר-אילן, נפגשו על מנת להשיק את שיתוף הפעולה המחקרי בין שני המוסדות.


באפריל 2016 נערך טקס רשמי ב NCNST בבייג'ינג שבמהלכו נחתם הסכם זכרון דברים והבנות בין שני המכונים. בטקס נכחו שגריר ישראל בסין מתן ולינאי, ג'ינגהאו קאו, מנכ"ל המשרד הסיני לשיתופי פעולה בינלאומיים, המנוהל על ידי CAS, ופרופ' אריה צבן, סגן הנשיא למחקר ופיתוח של בר-אילן.


"החזון האסטרטגי של בר-אילן מתמקד באתגרים המרכזיים שמציבה המאה ה21. ההתמודדות עם אתגרים אלה תצריך גישה חדשנית ובין תחומית שתתבטא בשיתופי פעולה בין מדענים מכל העולם," אומר פרופ' צבן.


טקס החתימה סיכם סדנא אינטנסיבית בת יומיים, שבמהלכה שתי המשלחות הציגו את המחקרים שלהן ואת הצעותיהם לשיתוף פעולה מדעי במגוון דיסציפלינות, כגון אנרגיה, שיגור תרופות, ביו-ננו, ביופיזיקה, פיזיקה, מדעי החומר וכימיה. בסך הכל הציגו החוקרים שמונה פרויקטים שיתופיים שונים, כולם כבר בתהליכי עבודה.


"מילת המפתח ביישומים המדעיים כיום היא חדשנות," אמר המנכ"ל ג'ינגהאו קאו, והביע את תמיכתו המלאה בחתימה על הסכמים אלה.


ראשי המשלחת הסינית הביעו את רצונם העז להעמיק את השותפות עם בר-אילן באמצעות שיתוף מוסדות CAS נוספים. "סיימנו את שלב ההערכות ואנחנו נמצאים בשלב שיתוף הפעולה אחד-על-אחד בכל פרויקט. אנו מצפים ומתכננים חילופי סטודנטים וחוקרים בין המוסדות בעתיד הקרוב" הוסיף ראש NCNST פרופ' מינגהאו ליו.


בנאום שנשא בפני החוקרים, פרופ' יובל גרעיני הדגיש כי "ההצלחה האמיתית של שתוף הפעולה תושג באמצעות היצירתיות והמסירות של צוותי שני המכונים בהשלמת פרויקטים מחקריים ביחד עם הסטודנטים שלהם." המשלחת מבר-אילן כבר הזמינה את זו הסינית להתארח באוניברסיטה במהלך הכנס המדעי שמתוכנן להיערך בישראל באפריל 2017.

לכתבות נוספות...