סימולטור להכשרת שוטרים בביצוע חקירות

מערכת ממוחשבת חדשה, שפיתחה פרופ' שרית קראוס מהמחלקה למדעי המחשב בבר-אילן, תשמש בשנים הקרובות לבניית סימולטור שיסייע להכשיר שוטרים בביצוע חקירות


לסימולטור יש יתרונות רבים על פני המתַרגל האנושי: הוא חופשי ממגבלות של זמן ומקום, הוא יכול להתאים עצמו לכל רמה של תרגול והוא אינו מחמיץ כל פרט. המתכנתים אף שואפים להקנות לסימולטור מאפיינים חיצוניים אנושיים, למשל צילום גוף מלא של הנחקר שיופיע על המסך, או התאמת שפת הגוף של הדמות המצולמת למצב הפסיכולוגי שלה.

 

הסימולטור מסוגל לייצג דמויות מגוונות של חשודים וירטואליים, המציבים בפני החוקרים המתאמנים אתגרים שונים במהלך החקירה. תגובותיו של הסימולטור משתנות בהתאם להתנהלות החוקר המתאמן מולו, תוך שהוא מביא בחשבון, לצד העובדות היבשות, גם את מאפייני דמותו של החשוד שאותו הוא מייצג. פרופ' קראוס מסבירה כי התשובות שיקבל החוקר המתאמן נגזרות מהשאלות שהציב בפני הנחקר הווירטואלי, מהעיתוי שבו נשאלו, וגם מהפרופיל של החשוד וממצבו התודעתי והפסיכולוגי. לדבריה, כדי שהבינה המלאכותית תתפקד ביעילות ותהיה קרובה ככל האפשר לחשודים אמיתיים, שולבו באלגוריתמים שלה, בעזרתם של פסיכולוגים וקרימינולוגים,  גם אלמנטים שמתייחסים לעומס הקוגניטיבי, למצב הרגשי ולעוינות של הנחקר הווירטואלי. 

 

אבטיפוס של המערכת, זכה במענק נכבד של האיחוד האירופי, ובעקבותיו הורחב הפרויקט וכעת שותפים לו שוטרים, מדענים ואנשי היי־טק מישראל, מפורטוגל, מספרד, מבלגיה ומאוסטריה.

לכתבות נוספות...