אופטו-קייר סטארט אפ בר-אילני לניטור תסמיני מחלות

הסטארט אפ הבר-אילני אופטו-קייר בהנהגתו של פרופ' זאב זלבסקי מפתח בימים אלה מכשיר לא פולשני למדידת נתונים ביומטריים כמו לחץ דם, רמת קרישיות הדם, דופק, נשימה, וריכוז הגלוקוז והאלכוהול בדם, בו זמנית. המכשיר ישפר את הטיפול במחלות כרוניות ואת איכות חיי החולים

 

פרופ' זאב זלבסקי העומד בראש המרכז לננו פוטוניקה במכון לננוטכנולוגיה וחומרים מתקדמים מתמחה ביצירת יישומים זעירים המתבססים על גלי אור לצורך עיבוד מידע המועבר במהירות, לשימושים רפואיים, ולדימות ברזולוציה גבוהה במיוחד. אחד מפיתוחיו האחרונים הוא חיישן ביו-רפואי שעליו עבד בשיתוף עם עמית מאוניברסיטת ולנסיה בספרד ועם ד"ר ייבגני בידרמן, דוקטורנט העובד במעבדתו במכון. חיישן מהפכני זה מציג בזמן אמיתי נתונים ביומטריים רבים כגון לחץ דם, רמת קרישיות הדם, דופק, נשימה, וריכוז הגלוקוז והאלכוהול בדם.  טכנולוגיה זו, שהוצגה לראשונה בכנס ננו ישראל הרביעי במרץ 2014, מסוגלת לנטר תסמיני מחלות כרוניות כגון לחץ תוך-עיני ותוך-גולגלתי.

 

הקמת הסטארט אפ אופטו-קייר

מכשיר זה, המבוסס על טכניקות שכבר נרשמו כפטנטים, נמצא כיום בתהליך פיתוח על ידי צוות סטארט אפ רפואי באוניברסיטת בר-אילן. היוזמה המנוהלת על ידי פרופ' זלבסקי, פועלת תחת השם המסחרי אופטו-קייר, ונמצא בשלבים מתקדמים של ניסויים רפואיים. לדברי פרופ' זלבסקי יכולתו של המכשיר לנטר מספר מדדים במקביל, מקדמת את תחום הרפואה האישית והמניעתית. "רוב המערכות הביומטריות מיועדות לניטור מדד יחיד כמו פדומטר לספירת צעדים שאצנים משתמשים בו כדי לסייע בשמירה על משטר האימונים שלהם. לעומתם, המכשיר שלנו מספק תמונה כוללת של מספר נתונים שונים בזמן אמיתי. הוא יכול לסייע לחולה וגם לרופא להבין מה בדיוק מתרחש בגוף, בייחוד כתגובה למצבי לחץ. פונקציה כזו יכולה לסייע מאד בזיהוי ואבחון מחלות בשלבים מוקדמים ולפני שהמצב הופך לקריטי. המכשיר יכול גם לסייע בניטור תגובת החולה לתרופה כזו או אחרת".

 

שיטה בלתי פולשנית המפיקה נתונים רפואיים

לפרופ' זלבסקי, שזכה ב-2012 בפרס חוקר הננוטכנולוגיה הצעיר המצטיין, המוענק על ידי הוועדה הישראלית הלאומית לננוטכנולוגיה, מספר מכובד של פטנטים הרשומים על שמו, רובם בתחום שימושי לייזר לאבחון מחלות וטיפול רפואי. מערכת האופטו-קייר כוללת מצלמה דיגיטלית מהירה במיוחד המאפשרת לנתח את השינויים הסביבתיים של התפזרות מוקדי הקרינה כאשר אור הלייזר מכוון לנקודה מסוימת על העור. לדברי פרופ' זלבסקי, שיטה בלתי-פולשנית זו מפיקה נתונים רפואיים מדויקים, וזו בשורה מצוינת לחולים הסובלים מבעיות כרוניות המצריכות ניטור מתמשך או תכוף. "במאמרים המדעיים שפרסמנו החל מ-2011, הראינו כיצד הטכניקה שלנו, שכבר הוכחה כיעילה בניטור לחץ דם ודופק, יכולה לשמש לניטור רמת הגלוקוז בדם. הניסויים שערכנו מראים תאימות מובהקת בין הנתונים שאספנו בצורה אופטית לבין רמות הגלוקוז שנמדדו בבדיקות דם קונבנציונליות. והשיטה שלנו הרבה יותר נעימה לחולה, ואף משפרת את רמת הדיוק של הנתונים".

 

לדברי פרופ' זלבסקי עדיין ישנן כמה סוגיות שצריך לפתור לפני שמערכת האופטו-קייר תופק כמוצר לשוק התעשייתי. "על מנת להפיק ערכים רפואיים מדויקים ושמישים, יש ליצור טווח ערכים ממוצע עבור כל חולה, ולעדכן טווח זה בכל שנה". עם זאת הוא מוסיף: "אני בטוח שהמכשיר שלנו יכול לסייע לרופאים להעניק טיפול טוב יותר לחוליהם, ויעזור לחולים לטפל טוב יותר בעצמם".

לכתבות נוספות...