אזעקת אמת, תערוכת ציורים בספריה המרכזית

בימים אלה מוצגת באולם הספרייה המרכזית תערוכה מציוריו של מיכאל יחילביץ'. התמונות המוצגות בתערוכה מתארות שמיים נקיים, נוף פסטורלי, צבעוניות פסטלית, המשדרים במבט ראשון תחושות של שלווה, רוך ורוגע. במבט שני ומעמיק יותר בתמונות מתברר שהשלווה אינה שלווה כלל וכלל. למרות שכל המרכיבים המרגיעים אכן מתקיימים במשטח הציורי, עד מהרה מבין הצופה שהם מתקיימים שם למראית עין בלבד, כתרמית, כחזיון תעתועים. הצבעוניות הפסטלית הרכה מתגלה כמעטפת ערפילית של הסיוט השקט המסתתר מתחת לפני השטח. המתח מסגיר את עצמו על ידי פרטים זעירים כמו דלת המקלט שפתוחה למחצה, דמיות זעירות של אנשים השרועים על הקרקע, הצמתים והכבישים הריקים מאדם ועוד.

יחילביץ אמן יליד רוסיה, עוסק בציור מאז ילדותו. "עוד בילדות נגזר עליי להיות צייר. סבי הצייר מאיר אקסלרוד, הביא לי מכחולים, צבעים וגיליונות של נייר אפור ברגע שמלאו לי 4 שנים. אני לא התנגדתי ותוך זמן קצר  הכריזו עלי כעל "ילד פלא", הציגו את הציורים שלי בתערוכות ומגזינים סובייטיים, הצטלמתי בסרטים, וזכיתי בפרסים".

בצעירותו גילה יחילביץ גם את עולם התיאטרון ובמשך שנים רבות עסק בצד הציור גם בעיצוב תפאורות תיאטרון. "בשנת 1974 התחלתי לעבוד בתאטרון הצבא הסובייטי כדי לדחות את השירות הצבאי. שם נדבקתי בקדחת התאטרון והחלטתי להיות ארט דירקטור (אומן תפאורה). התקבלתי לתיאטרון האמנותי האקדמי של מוסקווה ושם לא רק שלמדתי מקצוע ורכשתי את מיומנות עיצוב התפאורה, פתאום הבנתי שאני יכול כמו הבורא, ליצור עולמות, (אמנם רק על הבמה) ולאכלס אותם. תוך 12 שנים עצבתי 60 מופעים עם 30 במאים ב-20 ערים".

בתקופת הפרסטרויקה נפתח גם שוק האמנות ברוסיה בפני סוחרים ואספנים ממערב אירופה. אלו הביעו התעניינות עזה באמנות הסובייטית ורכשו מכל הבא ליד. "בשיא ההצלחה והשפע הפתאומי הזה נסחפתי אחרי רעיונות ציוניים דתיים. התחלתי לצייר מוטיבים יהודיים, עזבתי את התאטרון וב-1 לינואר 1991 עשיתי עלייה והשתכנתי בירושלים".

יחילביץ מספר כי לאחר שפגה תקופת האופוריה הראשונית שלו הוא החל להרגיש את המתח שבחיים בישראל. "הקונפליקט בין קרבת השמים לבין קשיי היום–יום, אובדן המעגל החברתי של האומנים, והרקע התרבותי המוכר. חשתי שה'אני החדש' שלי צריך לבטא את הטראגיות של הקיום שלנו. לצייר בדידות ושקט. עיירות קטנות במדבר, קירות המקיפים אותנו משלוש כיוונים. ים, הקיר הרביעי. את הגורל שלנו".

 יחילביץ החל לשאוף בציוריו לפשטות מינימליסטית, ויחד עם זאת לאקספרסיביות גדולה יותר. "נהיתי צייר אחר, הגעתי למוסקווה לפני שנה עם תערוכה. הסתכלתי בעבודותיי הישנות, שהשארתי כשעזבתי. והבנתי – דבר לא השתנה, לא פעם כבר ניסיתי לפתור את אותם האתגרים הפלסטיים. אנו נעים במעגלים נתונים מראש, שוב ושוב עוברים באותם התחנות, ושוכחים אותם מחדש.  בהיזכרנו בעבר אנחנו בכל סיבוב חדש מעשירים את פלטת הצבעים שלנו בגוונים ישנים". 

התערוכה 'אזעקת אמת', שאצרה תמר וקיל, תוצג בספריה המרכזית ע"ש וורצוויילר מה-27 במאי ועד 30 ביוני. שעות הפתיחה בימים א-ה 9:00-20:00, ביום ו' 9:00-12:00      

לכתבות נוספות...