משהו גדול קורה בגליל

בשלוש שנות פעילותה הפכה הפקולטה לרפואה של בר-אילן בצפת, לא רק למרכז אקדמי שמקדם את שירותי הבריאות בכל אזור הצפון, אלא גם למוקד חברתי המעורב בחיי הקהילה המקומית ומקדם אותה.

 

הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן החלה לפעול בצפת באוקטובר 2011, במטרה ל הכש י ר קלינאים מצטיינים, הבקיאים במדע הרפואה ומחויבים לחולים ולקהילה . המחויבות הכפולה שנטלו על עצמם אנשי הפקולטה - לסטנדרטים מדעיים גבוהים ולהעמקת הקשר עם הקהילה ועם אוכלוסיות מגוונות בה - הפיחה חיים חדשים במרכזים הרפואיים בגליל.

אחד הפרויקטים הבולטים של הפקולטה למען הקהילה הוא "בית החולים לדובים", אירוע קהילתי שנתי המזמין ילדים צעירים יחד עם הוריהם למפגש היכרות ידידותי עם השירותים הרפואיים הניתנים בבית החולים ובמרפאות. במפגש ממחישים הסטודנטים לילדים, באמצעות טיפול בדובים ובבובות "חולים", את המתרחש במחלקות השונות של בתי החולים ואת התנהלותן של הבדיקות השונות. כל זאת, במטרה להפחית את החרדה מפני הטיפול הרפואי בקרב הילדים. בנוסף, יוזמת הפקולטה קונצרטים עבור הקהל הרחב ובחג הפסח האחרון יצאו חברי סגל הפקולטה ליום התנדבות, שבמסגרתו שיפצו את מועדון הקשיש בצפת.  

פרופ' מרי רודולף, רופאת ילדים, מרצה לבריאות הילד מאוניברסיטת לידס באנגליה, הצטרפה לצוות הפקולטה לפני כשנתיים ומשמשת בה כראש תחום בריאות הציבור. בהמשך לתפיסה המבקשת לבסס ולהעמיק את הקשר עם הקהילה, היא מקדמת את "פרויקט רפאל" ו"פרויקט הנרי", הכוללים פעילויות שנועדו לשפר את הרווחה והבריאות של אוכלוסיות בגליל.   פרופ' רודולף: "התפיסה שלי דוגלת במגע ישיר ובשותפות עם האוכלוסייה, כדי לשפר את הבריאות ואת איכות החיים. לא 'לחקור' את האוכלוסייה, אלא לעבוד ולחתור לשיפור בשותפות איתה".

 

העצמת הקהילה
"פרויקט רפאל" מבטא את התפיסה המבקשת לתת לאנשים מתוך הקהילה את הכלים לשנות. "פנינו לעמותות, לרשויות, לבתי ספר, לבתי חולים ולקופות החולים בגליל וביקשנו לשמוע, מה הם צרכי הבריאות שלהם. בחרנו חמישה פרויקטים שמובילים מנהיגים בקהילה, ואותם אנחנו מלווים במשך שנה ומסייעים להם: פרויקט משותף של עמותת אל-מנאל בסח'נין ועמותת דוגרינט הגלילית, שמכשיר צוות של נשים ערביות עם מוגבלות פיזית כלשהי להוות סוכנות שינוי ולקדם את המודעות לבריאותן ולמעמדן של נשים ערביות עם מוגבלויות; פרויקט בשיתוף עם עמותת 'אנוש' לפגועי נפש; פרויקט לילדים הסובלים מאוטיזם בבית החולים זיו; פרויקט המשלב סדנאות פסיכולוגיה ודרמה בבית ספר מנחם בגין בצפת; ופרויקט משותף עם עיריית חצור הגלילית, "שותפים בנפש", שנועד לייצר רשת קהילתית-טיפולית לטיפול הוליסטי באנשים הסובלים מבעיות נפשיות ובעיות סוציאליות מורכבות.

"פרויקט הנרי" הוא הפרויקט הקהילתי השני שמובילה פרופ' רודולף, ומטרתו לחולל שינוי בבעיית השמנת היתר בקרב ילדים. בישראל אחד מכל ארבעה ילדים שמגיעים לגיל בית ספר סובל מהשמנת יתר, אך שורשי הבעיה נעוצים עמוק קודם לכן. משום כך, מדגישה פרופ' רודולף, חשוב מאוד להתערב ולטפל בתופעה כבר בגיל הינקות.

את הפרויקט פיתחה פרופ' רודולף באנגליה וכיום הוא מיושם ב-54 מוקדים ברחבי אנגליה. התוכנית בישראל כוללת סדנאות להורים בנושאי תזונה, הרגלי אכילה ופעילות גופנית. במקביל נערכות סדנאות שמטרתן לעזור להורים להיות חיוביים וחסונים יותר מבחינה נפשית. "לא מספיק ללמד מה הם כללי התזונה הנכונים, את זה כולם יודעים. הבעיה מתחילה כשההורים לא מצליחים לשכנע את הילדים לאכול בריא. לכן, התזונה עצמה, חרף חשיבותה, היא החלק הקטן   בתוכנית. הדגש המרכזי הוא ההורות. כאן נכנסת העבודה הרגשית. ההורים צריכים לדעת איך להציב גבולות ולהישאר בשליטה במשפחה".

 

אחריות הרופאים לקהילה 

לדברי פרופ' רודולף, בבסיס התפיסה שמנחה את הפקולטה עומדת אחריות הרופאים לקהילה שבה הם עובדים. "מיד בתחילת הלימודים אנחנו מפגישים את הסטודנטים עם קבוצות ייחודיות שונות בגליל, כמו בדואים, דרוזים, אתיופים, ערבים מוסלמים, חרדים, וכמו כן עם אוכלוסיות מוחלשות כמו נכים. יש לנו סדנאות מיוחדות כמו סדנה בעיוורון, סדנה בחירשות, סדנה ללקויי למידה וסדנה לאנשים עם מגבלות פיזיות (המדריכים עצמם הם אנשים עם מוגבלות פיזית). כהמשך לאותה התפיסה, הסטודנטים נדרשים לעבוד לפחות ארבע שעות בחודש בארגונים בקהילה, במסגרת קורס הנקרא 'נעשה ונשמע'. הם עושים שם עבודה חשובה וגם לומדים להכיר מקרוב את הקבוצות השונות המתגוררות בגליל".

 

לכתבות נוספות...