הקליניקה לאופטומטריה

"לא צריך סימפטומים כדי לעשות בדיקת עיניים, יש בעיות ראייה שניתן לאתר ולטפל בהן מבעוד מועד" כך אומר מנהל הקליניקה לאופטומטריה בבר-אילן ד"ר מארק גוגנהיים. בקליניקה מבצעים בדיקות מקיפות ומטפלים בבעיות ראייה קשות וייחודיות מגיל ארבע ואילך, ללא תשלום        

זה 12 שנים שהקליניקה לאופטומטריה באוניברסיטת בר-אילן מספקת לקהל הרחב בדיקות מקיפות וטיפולים ברמה גבוהה, ללא תשלום. את דרכה החלה הקליניקה בחדר קטן עם בדיקות עניים לטובת הציבור וכיום בעקבות התפתחות המחלקה לאופטומטריה באוניברסיטה, התרחבה גם הקליניקה ל-21 חדרי בדיקה עם ציוד מתקדם ומרפאות ייעודיות לטיפול בכל בעיה. יש במקום גם חנות המספקת לפונים משקפיים בעלות נמוכה. 

הבדיקה בקליניקה כוללת אבחון של כל קשת בעיות העיניים ואורכת בין שעה וחצי לשעתיים. את הבדיקות מבצעים סטודנטים בשנה הרביעית ללימודי אופטומטריה, בפיקוח צמוד של רופא מומחה שגם חותם על הבדיקות.

בנוסף פועלות בקליניקה 3 מרפאות ספציפיות: מרפאה לראייה ירודה בניהולו של נתן פייט שבה מבצעים בדיקה מיוחדת לאנשים בעלי ראייה ירודה, שכבר לא יכולים להיעזר במשקפים רגילים ומתאימים להם עזרים מיוחדים המסייעים להם להסתדר בסביבתם.

כמו כן פועלות במקום מרפאה לעדשות מגע מיוחדות בניהולם של ד"ר פיליפ פיין ונגה ברומברגר ומרפאה לאימון חזותי המתמחה בתרגילי עניים בניהולו של פרופ' קנט קזלו.    

את הקליניקה מנהל ד"ר מארק גוגנהיים, מרצה ומנחה במחלקה לאופטומטריה, בעל תואר מומחה לאופטומטריה מאוניברסיטת Southern College of Optometry   היוקרתית שבממפיס טנסי.

בעיות ראייה של ילדים ותלמידים

"באופן כללי לא צריך שיהיו סימפטומים מיוחדים כדי לעשות בדיקת עיניים" אומר ד"ר גוגנהיים וממליץ להיבדק החל מגיל ארבע כדי לגלות בעיות שניתן לטפל בהן מבעוד מועד. "כמובן רצוי, לפני כיתה א' או גן חובה לבדוק שהתפקוד והמיקוד בראייתו של הילד תקינים, שהילד לא צריך משקפיים ושאין לו בעיות דו עיניות וכדומה. בעיות כאלה יכולות להתבטא בכך שכשלומדים למשל, מסתכלים על הספר או הלוח ואין מיקוד, או שהמעבר של העין בין הלוח והמחברת עושה לילד כאב ראש".

ד"ר גוגנהיים מספר כי בקליניקה מתקבלות פניות רבות מבתי ספר שמפנים אליהם ילדים לפני ובתחילת כיתה א'. "יש גם רופאים שמפנים אלינו מקרים מסוימים שלנו יש את הכלים המתאימים לטפל בהם". לדבריו, הצורך בבדיקה גובר במיוחד כאשר מתגלים סימפטומים של כאבי ראש, או אם במהלך הקריאה קופצים שורה. "אם הילד קורא בעזרת אצבע שרצה על הטקסט, במקרים שבהם יש עיכוב בקריאה, או כשהילד יושב קרוב מידי ללוח או לטלוויזיה. אם הילדים מרגישים, שמתחלפות להם האותיות או המספרים, במצבים שבהם אין תאום בין יד ועין, כשהילדים משחקים משחקי כדור בהפסקה ואין להם קואורדינציה, כל המקרים הללו יכולים לסמן בעיה בחוש הראייה".

לדבריו, בעת בדיקת העיניים השגרתית מתייחסים המומחים בקליניקה למכלול הנסיבות בחיי הילד. "בין היתר אנחנו גם בוחנים איך הילד לומד. יש הרבה קשרים בין הלימודים למצב הראייה. יש את הראייה הפשוטה ויש ראייה עמוקה יותר. יש קשר בין הראייה ובין הפעולות של המוח ועל זה אנחנו מתמקדים בן השאר. אנחנו בודקים הכל ויכולים להקל על המון אנשים, שבכלל לא יודעים שיש להם בעיה". 

בעיות ראייה בקרב צעירים ומבוגרים

לדברי ד"ר גוגנהיים במקרים מסוימים מתגלות בעיות עיניים בשלב שבו אדם הוא כבר סטודנט ולעיתים הבעיות מתגלות אף בגיל מאוחר יותר. "אצל סטודנטים לדוגמה, מופיעה בעיית מעקב שגורמת להם לקרוא שורה ולעבור לאחריה ישר לשורה השלישית במקום לשנייה. בקליניקה אנו מאבחנים בעיה זו וגם מטפלים בה".

כשמגיעים פציינטים מבוגרים לקליניקה, מסביר ד"ר גוגנהיים, "אנחנו מתחילים בהיסטוריה של האדם. חשוב לנו להבין ולשמוע את מכלול הבעיות הבריאותיות שלהם כי לפעמים התרופות שהם לוקחים משפיעות על הראייה. אנחנו בודקים חדות ראייה למרחקים קרובים   ורחוקים, בודקים פעולות דו עיניות, איך העניים פועלות ביחד, פזילה סמויה או לא סמויה, אקומודציה, שהיא פעילות מיקוד העניים לקריאה, ועוד. כל אלה בעיות שמתחילות בדרך כלל   אחרי גיל 40 לערך. אנחנו עוברים על כל הספקטרום של הבעיות ומנסים לא לפספס אף נקודה".

טיפול בבעיות ראייה

לאחר האבחון, מפנים מומחי הקליניקה את הפונה לאחת מהמרפאות המתמחות בקליניקה, על פי הצורך. "אם מישהו צריך תרגילי עניים או עדשות מגע ממש מיוחדות אנו מספקים לו אותם במקום. במרפאה לראייה ירודה למשל, מתאימים אביזרים מיוחדים לאנשים שעברו מחלות וטיפולים קשים בעניים וכבר הבינו שלא יראו יותר. אנחנו מתקינים להם מיקרוסקופים או טלסקופים על המשקפיים או עדשות מיוחדות במספרים גבוהים במיוחד. אלה דברים, שכמעט, אי אפשר למצוא בחנויות אופטומטריה רגילות ולאנשים רבים זה פשוט משנה חיים. כל הבדיקות והטיפולים הניתנים כאן הם במימון ובסבסוד האוניברסיטה וגם עניין זה מקל ומאפשר גם למשפחות שלמות להגיע יחד לטיפול".

במקביל לפעילות הענפה של הקליניקות יש גם לא מעט פרויקטים חברתיים, שהקליניקה לאופטומטריה לוקחת תחת חסותה. כך למשל, מטפלת הקליניקה בניצולי שואה, במוסדות לנוער בסיכון, בבתי אבות וכדומה.   "בכל המקרים" מוסיף ד"ר גוגנהיים "יש התייחסות מלאה לצרכי הפציינט וטיפולי המשך לפי הצורך. בניגוד לחנות אופטיקה מסחרית הפועלת לפי שיקולי רווח, לנו אכפת מהאנשים". 

הבדיקות מתבצעות בבניין 106 באוניברסיטה בימים ב'-ה' בן השעות 08:00-16:30 ובתאום טלפוני עם הקליניקה. טל: 03-5317691/2.

 

 

לכתבות נוספות...