פרסים והצטיינויות בשנת 2013

העבודה המחקרית באוניברסיטת בר-אילן בשנת 2013 הייתה פורייה מאד והניבה מחקרים ותגליות שזכו בפרסים ובמענקים בכל תחומי העשייה. בין היתר זכו השנה בפרסים יוקרתיים פרופ' דורון אורבך על מחקריו בתחום הסוללות הנטענות, פרופ' גל קמינקא על מחקריו המתקדמים בתחום הרובוטיקה, פרופ' ג'ראלד שטיינברג על פעילותו בתחום ההסברה הבין לאומית ועוד. כמו כן, זכו במענקי המועצה האירופאית פרופ' יהודה לינדל, ד"ר עידו בצלת וד"ר טלי קאופמן על מחקריהם פורצי הדרך בתחומים מדעיים שונים.

אלו הם כמה מחוקרי בר-אילן שבלטו בשנת 2013 בבימה האקדמית בישראל ובעולם:

פרופ' דורון אורבך זכה בפרס החוקר המצטיין מטעם האגודה האלקטרוכימית האמריקאית ובפרס קולטהוף של הפקולטה לכימיה של הטכניון
אגף הסוללות באגודה האלקטרוכימית האמריקאית האמריקאית בחר בפרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה בבר-אילן כחוקר המצטיין בתחום לשנת 2013. פרס זה ניתן למדענים מצטיינים מקהיליית האלקטרוכימיה העולמית, שתרמו לקידום פיתוח מקורות כוח חדשניים כגון סוללות נטענות לצרכים שונים (מאלקטרוניקה ניידת ועד להנעה חשמלית), קבלי-על ומערכות לצבירה והמרה של אנרגיה מתחדשת. ועדת "פרס קולטהוף" של הפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, בחרה אף היא בפרופ' דורון אורבך כחתן הפרס לשנת 2013/14. שני הפרסים הוענקו לפרופ' אורבך על מחקרו פורץ הדרך בנושא תהליכים אלקטרוליטים בתמיסות לא מימיות ופיתוח של אלקטרודות ליתיום/מגנזיום אשר תרמו להבנה הבסיסית ולפיתוחים טכנולוגיים בתחום האלקטרוכימיה.

פרופ' גל קמינקא זכה בפרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו

פרופ' גל קמינקא מהמחלקה למדעי המחשב זכה בפרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו לאומנויות ולמדעים, בקטגוריית מדעים מדויקים בתחום הרובוטיקה, בזכות פעילותו המדעית המצטיינת ותרומתו לקידום המדע.

פרופ' קמינקא הוא החוקר המוביל בארץ בתחום הרובוטיקה האינטליגנטית בכלל, ובתחום להקות רובוטים בפרט. מחקרו מונע מתיאוריות שמקורן בעולם הבינה המלאכותית, תוך שילוב רעיונות מתחומי מחקר נוספים במדעי המחשב ובפסיכולוגיה חברתית וקוגניטיבית. ייחודיות מחקריו מתבטאת בשילוב של בסיס תיאורטי יציב ויישומו בניסויים במעבדה ובפרויקטים בתעשיות הישראליות. שילוב זה מעשיר את העולם המחקרי המקומי והבינלאומי וגם מביא את מחקריו (תוך שילוב עם מחקרים אקדמיים נוספים) לחזית התעשייה המקומית.

 

מכון המחקר NGO Monitor ופרופ' ג'ראלד שטיינברג זכו  בפרס בגין לשנת 2013

מכון המחקר NGO Monitor בראשותו של פרופ' ג'ראלד שטיינברג, חוקר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן, זכה בדצמבר 2013 בפרס בגין לשנת 2013. הפרס הוענק לו כהוקרה על "עמידתו ופועלו בחזית ההתקפות וההשמצות כנגד ישראל". מאז היווסדו של NGO Monitor  בשנת 2002 על ידי פרופסור ג'ראלד שטיינברג וקרן משפחת ווקסלר, משמש המכון מקור מידע לפעילות ולמימון של ארגונים לא-ממשלתיים (NGOs) המעורבים בסכסוך הערבי-ישראלי. דוחות שהפיק המכון הוצגו בפני הכנסת, הקונגרס האמריקאי, הפרלמנטים של בריטניה, אירלנד, ספרד והאיחוד האירופי. בנוסף פרסם המכון את הספר Best Practices for Human Rights and Humanitarian NGO Fact-Finding בהוצאת מרטינוס נייהוף (2012).

 

פרופ' יהודה לינדל זכה בשנית במענק מחקר המועצה האירופית (ERC)

פרופ' יהודה לינדל, חוקר ומרצה בתחום הקריפטוגרפיה במחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר-אילן, זכה בחודש נובמבר 2013, זו הפעם השנייה במענק יוקרתי ממועצת המחקר האירופאית (ERC) בסך 2 מיליון יורו. פרופ' לינדל הוא בוגר תואר ראשון ושני מבר-אילן, ואת הדוקטורט שלו סיים במכון ויצמן למדע. באחרונה השתתף בשלב הגמר של תחרות הסטארט-אפים  “The Pitch” יחד עם 7 חברות נוספות, מתוך 180 חברות שניגשו לתחרות. הגמר התקיים במסגרת כנס ה-"JOURNEY" השנתי של חברת ארנסט אנד יאנג, בנוכחות מנכ"לים ובכירים, מתעשיית ההיי-טק ומתעשיית ההון סיכון מהארץ ומהעולם.  

 

ד"ר יעלי בלוך-אלקון זכתה בפרס גרונברג

פרס גרונברג היוקרתי ע"ש ברוס גרונברג לשנת 2013 הוענק בחודש נובמבר לד"ר יעלי בלוך- אלקון מבית הספר לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן. הפרס הוענק לה ולשני חוקרים מאוניברסיטת קולומביה על ספרם Selling Fear: Counterterrorism, the Media and Public Opinion החוקר את הקשר בין לוחמה בטרור, תקשורת ודעת קהל. בספרם מנתחים החוקרים את תקופת ההתמוטטות שאירעה בחודשים ובשנים הראשונות לאחר מתקפת הטרור ב-11/9 בפנטגון, בוושינגטון ומרכז הסחר העולמי בניו יורק. הפרס הוענק לספר ולכותביו בשל האיכות, המקוריות, הארגון, הצגת הרעיון וקידום הידע בתחום התקשורת הפוליטית.

 

פרופ' שלמה הבלין זכה בפרס רוטשילד

פרופ' שלמה הבלין (אמריטוס) מהמחלקה לפיזיקה באוניברסיטת בר-אילן, הוא אחד מארבעה פרופסורים מהאוניברסיטאות הגדולות בישראל שנבחרו לקבל בחודש מרץ 2014, את פרס רוטשילד לשנת 2014 במדעי הכימיה והפיזיקה. הפרס יוענק לפרופ' הבלין בזכות תרומתו יוצאת הדופן בתחום הפיזיקה הסטטיסטית של מערכות מורכבות והשפעתה הנרחבת על תחומים כמו מתמטיקה, מדעי המחשב  וביולוגיה. מחקריו של פרופ' הבלין, לשעבר דיקן הפקולטה למדעים מדויקים, הניבו במשך השנים תגליות רבות שהביאו לפריצות דרך מדעיות. בין היתר הוא עסק בחקר תפקוד תבניות ה-DNA, בחקר תבניות סטטיסטיות של רעידות אדמה ובחקר השפעות האינטראקציה בין רשתות. בשנת 2010 הוענק לו גם פרס  Lilienfeld היוקרתי של האגודה האמריקאית לפיזיקה. פרופ' הבלין הוא היחידי בישראל שזכה בפרס זה.

 

פרופ' ירון שב-טל זכה בפרס "רוברט פולגן"

מהפקולטה למדעי החיים בבר-אילן, יקבל את פרס "רוברט פולגאן" (Robert Feulgen) מטעם האגודה ההיסטו-כימית הבינלאומית. עבודתו של שב-טל עוסקת בפיתוח שיטות הדמיה מתוחכמות שמאפשרות מעקב אחרי השינויים המולקולאריים בגנים בודדים בתוך תא בודד. המחקר מתמקד בתהליך היצירה והשעתוק של מולקולות mRNA מגן אחד. בשנת 2013 נבחרה עבודתו מבין עשרת המחקרים שהגיעו לשלב הסופי מרחבי העולם במיון המועמדים לקבלת הפרס שעבודותיהם קיבלו את הציונים הגבוהים ביותר על ידי ועדת הפרס. הפרס יוענק לפרופ' שב-טל על תרומתו יוצאת הדופן בכימות התבטאות גנים בתא הבודד באמצעות היסטו-כימיה.

 

ד"ר עידו בצלת זכה בפרס טאוטנבלט

ד"ר עידו בצלת, מהפקולטה למדעי החיים באוניברסיטת בר-אילן קיבל בשנת 2013 את פרס החוקר המצטיין ע"ש לאון ומריה טאובנבלאט. הפרס היוקרתי מוענק מידי שנה לחוקרים צעירים ומבטיחים, על מחקרים הנחשבים לפורצי דרך. מחקרו של ד"ר בצלת מתמקד בפיתוח רובוטים זעירים שישמשו כמרפאי מחלות.

 

 

ד"ר איתמר דרורי זכה בפרס ע"ש גרשון שקד

ד"ר איתמר דרורי מהמחלקה לספרות עם ישראל זכה בפרס ע"ש גרשון שקד לעבודת דוקטורט מצטיינת על עבודתו "יעיש - הקאנון התימני של חיים הזז: פואטיקה, פרשנות של תרבות והיסטוריוסופיה", שנכתבה בהנחייתו של פרופ' אבידב ליפסקר. ד"ר איתמר דרורי הוא הזוכה הראשון בפרס, ועבודתו נבחרה בין עשרות עבודות שהוגשו כמועמדות. על מתן הפרס החליטה פה אחד ועדה בינלאומית שבה חברים פרופסורים בכירים מהאקדמיה בישראל ובחו"ל. בנימוקי השופטים צויין כי מדובר בעבודה "מעולה, מקיפה, שיטתית ויסודית".

 

 

ד"ר מרים ביטון זכתה בפרס צלטנר לחוקר הצעיר

ד"ר מרים ביטון, חוקרת מבטיחה בתחום דיני הקניין הרוחני בפקולטה למשפטים בבר-אילן, זכתה בפרס צלטנר לחוקר הצעיר. הפרס הוענק לד"ר ביטון על מחקריה החדשניים בתחומי ההגנה הקניינית, על מאגרי המידע, דיני הפטנטים ומסחור המידע שנוצר במגזר הציבורי ועל התרומה החברתית והדוגמה האישית שהיא נותנת לתלמידים ולחוקרים צעירים.

עוד קיבלו פרסים ומענקים

לכתבות נוספות...