גילויים חדשים בחפירות תל צפית

אנשי המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, יחד עם צוות של 120 ארכיאולוגים מישראל והעולם, חופרים בימים אלו בתל-צפית, הידועה בשמה התנ"כי 'גת פלישיתים', מקום מוצאו של גוליית המיתולוגי. עד כה נחשפו בחפירות ממצאים רבים המלמדים על אופיו של המקום לאורך הדורות

 

ממצאים וגילויים חדשים נחשפו באחרונה בחפירות הארכיאולוגיות בתל-צפית (גת פלישתים), שעורכים פרופ' אהרן מאיר ואנשי המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן זו העונה ה-16. 

 

בין השאר, נחשפו במקום שרידי כלים פולחניים כמו קובעות, מקטרים ומצבה, כלים מתעשיית מתכת שפעלה במקום וחפצים המעידים על קיומם של חיי יום יום במקום כגון טבונים לאפיית לחם, משקולות נול קנקנים ועוד.

 

מקורם של שרידים אלו בשכבת חורבות מסוף המאה ה-9 לפני הספירה, המעידה על אירוע מספר מלכים ב', י"ב: 18 המתאר את חורבנה של העיר בידי חזאל מלך ארם.

 

בנוסף, שכבת ממצאים שמקורה מוקדם יותר, בימי דוד ושלמה במאה ה- 10 לפני הספירה, חושפת מצבור כלי מנחה, שכלל קונכייה ימית שלמה שככל הנראה שימשה כלי קיבול למטרות פולחן. ממצאים אלו ניתן ללמוד רבות על אופייה הפלישתי של העיר באותה תקופה.

 

עוד חשפו החופרים באחרונה את שרידי ביצורי העיר גת הכנענית מתקופת הברונזה הקדומה ועדויות לראשית הגעתם של הפלישתים לארץ ישראל בראשית תקופת הברזל (האלף השלישי לפני הספירה). שכבת חורבן מאוחרת יותר שנחשפה מעידה על התקופה שבה נהרסה העיר גת בידי האשורים במאה ה-8 לפני הספירה  כשגת הייתה חלק מממלכת יהודה בימי חזקיהו מלך יהודה. כמו כן, שרידים מרשימים של ביצורי המצודה הצלבנית "בלאנש גארד" שנתגלו בחפירות מעידים כי האזור היה מיושב גם במאה ה-12 לספירה.

 

בחפירות המתקיימות בשיתוף רשות הטבע והגנים משתתפים יותר מ-120 איש מישראל ומחו"ל. תל-צפית מעורר עניין רב בארכיאולוגים שכן הוא מזוהה כגת פלישתים המקראית, אחת מחמשת ערי סרני פלישתים, ולפי המקרא מקום מוצאו של גוליית .

 

במסגרת החפירות מתבצע במקום גם מחקר בינתחומי רחב היקף של מדענים מתחומים שונים שעובדים באתר בשיתוף פעולה מלא עם הארכיאולוגים. לצורך זה פועלת במקום מעבדה אנליטית המאפשרת זיהוי מידי של חומרים המתגלים בחפירה.

 

 

לכתבות נוספות...