מי אני? שיר ישראלי!

הכנס ה-14 של עולם המוסיקה הישראלית, פרי שיתוף פעולה של אקו"ם, גל"צ והמחלקה למוזיקה בבר-אילן, יתקיים ב- י"ז-י"ח בסיון, 12-11 ביוני. הכנס העוסק בקשר ההדוק שבין השירים והפזמונים הישראליים לבין המאורעות ההיסטוריים המלווים את המדינה, יתמקד השנה בנושא יובל לאיחוד ירושלים. בתום הכנס יתקיים מופע זמר חגיגי ויוענק אות הוקרה על מפעל חיים לשייקה פייקוב.


"בעזרת הכנס והמחקרים שאנו עורכים, אנחנו מנסים בכל הכוח להשאיר את המורשת התרבותית שלנו ואת השירים בתמונה" אומרת ד"ר טלילה אלרם, מנהלת המרכז לחקר השיר הישראלי ויוזמת הכנס. לדבריה, חשיבותו של הכנס גבוהה במיוחד בימים אלה של גיבוש מדיניות השידורים בתאגיד השידור הציבורי החדש. "צריך לקדם את הזמר העברי, לאור העובדה שמקומו של הזמר כמעט ונעלם כיום, הן בשידור הציבורי והן בבתי הספר שגם בהם כמעט ולא מלמדים אותו".


הכנס שיערך השנה ברוח שנת היובל לאיחוד ירושלים, הקדיש את מושב הפתיחה שלו לנושא "העיר שחוברה לה יחדיו". מושב זה יעסוק בשירים מכל הזמנים על ירושלים ובפיוטים שנכתבו על העיר. בתום המושב יתקיים המופע המוזיקלי "עיר כלה" בהשתתפותם של זמרים, נגנים ויוצרים מהפקולטה למוזיקה רב-תחומית באקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים.


ביומו השני של הכנס יתארחו בארבעה מושבים חוקרי ספרות, היסטוריונים, אנשי תקשורת ומוזיקאים שידונו בהיבטים השונים של השירים וההיסטוריה הישראלית. המושב הראשון "שירים הם לפעמים געגועים" יוקדש לזכרו של נחום (נחצ'ה) היימן ויעסוק בשירתו. במושב זה תתארח גם בתו, סי היימן שתשיר משיריו.


המושב השני, יוקדש לנושא השפה העברית בזמר וידונו בו בלשון הזמר העברי, בתפקיד הרדיו בלשון הזמר, וכן בזיקה שבין הלחן למילים בזמר הישראלי. במושב זה יתארחו גם יורם רותם עורך המוזיקה הראשי של גל"צ והזמרת שולי נתן לרגל חמישים שנה לשיר "ירושלים של זהב".


במושב השלישי יעסקו המשתתפים במלאת חמישים שנה למלחמת ששת הימים ובתגובות הפזמונאות הישראלית לתוצאות המלחמה. במושב זה יתקיימו גם הרצאות על הגולן בזמר העברי, על שירי יום הזיכרון בשידורי הרדיו – אז והיום, ועל הזמר העברי בשידור הציבורי.


המושב הרביעי של הכנס "מאין תבואה שירי" יעסוק במקורות הזמר העברי. תתקיים בו הרצאה על הקשר שבין המוסיקה הבדואית למוסיקה הישראלית מימי ראשית הציונות ועד עתה, וכן הרצאות שיעסקו בעיבודים ובתיעוד המוסיקה הישראלית.


את הכנס יחתום מופע זמר חגיגי "חייכי לי בשירים" בהשתתפות אילנית, ששי קשת, ליאור אלמליח, אוהד שרגאי, לוליק, אדם, להקת חיל החינוך והנוער, יעל זילברשץ והאחים כלטוב ותזמורת סימפונט רעננה בניצוחו של רוני וייס. שיתקיים ביום ב' י"ח בסיון, 12 ביוני, ב-20:00 בפארק האחדות ע"ש משפחת דהאן בקמפוס בר-אילן. באירוע זה יוענק אות הוקרה על מפעל חיים בזמר העברי למלחין והיוצר שייקה פייקוב. הכניסה לאירוע, חופשית.

 

לתכניית הכנס
לסידורי הכניסה למופע "חייכי לי בשירים"

 

לכתבות נוספות...