לא רק ביקור קברי צדיקים - כנס ציבורי בעקבות ועדת ביטון

כנס ציבורי מיוחד שיעסוק במסקנות ועדת ביטון, תחת הכותרת "קריאת המזרח: תרבות והשכלה בישראל", התקיים באוניברסיטת בר-אילן ב-28 ביולי. ראש מרכז דהאן, ד"ר שמעון אוחיון הנמנה עם יוזמי הכנס, אומר כי מטרתו להסביר ולמקד את המלצות הוועדה שפורסמו באחרונה וזכו לתגובות שנויות במחלוקת


"לצערי, אנשים בתקשורת התייחסו רק לדברים השוליים כמו המלצה לבקר בקברי צדיקים, בעוד שמסקנותיה העיקריות של הוועדה התמקדו בצורך להעמיק את המחקר והידע על מורשתן של קהילות המזרח וספרד במערכת החינוך". 
 

לדבריו, הכנס התמקד בשלושת האמצעים ההכרחיים לקיומה של המהפכה – מחקר אקדמי, הוראה והכשרה. "עד לפני כ-15 שנים משרד החינוך עוד תמך תקציבית בכמה מכונים אקדמיים שעסקו בחקר יהדות המזרח. אחרי שהתמיכה נפסקה נאלצו המכונים להתקיים מתרומות בלבד, מצב שלא אפשר להם לקיים פעילות מחקרית שוטפת". לדבריו, על משרד החינוך לשוב ולתקצב את הפעילות המחקרית שמספרת את ההיסטוריה של עדות המזרח והיצירה התרבותית שלהם. בעקבות כך ניתן יהיה גם ללמד קורסים אקדמיים שיכשירו מומחים לתחום ולבנות תכניות הוראה לבתי הספר.

 

כדוגמה לצורך הדחוף בכך מציג ד"ר אוחיון את סיפורם של יהודי ארצות ערב שנפקד כמעט לגמרי מהתכנים הנלמדים במערכת החינוך. "מיליון יהודים עזבו את ארצות ערב. השלטונות התנכלו להם, הם עברו פוגרומים וגורשו, רכושם הפרטי בשווי כולל של מיליארדים נלקח והולאם ונשללה מהם האזרחות. זהו האקסודוס השני שסיפורו לא סופר". ד"ר אוחיון מדגיש כי אותם יוצאי צפון אפריקה ומדינות ערב שעלו לארץ מסיבות ציוניות, שימשו במשך שנים רבות החגורה הביטחונית של המדינה – החל בשלומי בצפון, דרך בית שאן, יישובי התענך, חבל לכיש, עיירות הפיתוח אופקים, ירוחם ועד אילת. "צריך לספר וללמד את הסיפור האמיתי שלהם ואת התרומה הגדולה שלהם למדינה ולא להציג אותם בצורה נכשלת ומוחלשת ובכך להמשיך ולטפח דעות קדומות שנועדו לשמר את המעמד של גילדות אחרות". "ואת זה צריך להשיג" מדגיש ד"ר אוחיון, "בראש ובראשונה על ידי מחקר אינטנסיבי, על ידי הוראה באוניברסיטאות ועל ידי הכשרת מורים בבתי ספר לחינוך וכתיבת תכניות לימודים".

 

בכנס אותו יזמו ראש ועדת ביטון, המשורר וחתן פרס ישראל, ארז ביטון, בשיתוף עם מרכז דהאן לחברה, תרבות וחינוך במורשת יהדות ספרד באוניברסיטת בר-אילן ומרכז אליישר לחקר מורשת יהדות ספרד והמזרח באוניברסיטת בן-גוריון, נידונו השאלות איך מיישמים, איך מתמקדים ואיפה מתחילים. בין המשתתפים, שר החינוך נפתלי בנט, ארז ביטון, אנשי אקדמיה בכירים ופעילים חברתיים. 
 

 

התמונה מתוך ערב ההוקרה למשורר ארז ביטון

לכתבות נוספות...