מין ומיניות – עשור לתכנית לטיפול מיני

התכנית לטיפול מיני ביחידה ללימודי המשך של בית הספר לעבודה סוציאלית, מציינת בימים אלה עשור להקמתה. כדי לחגוג אבן דרך משמעותית זו, נערך באחרונה כנס שהפגיש בין בוגרי התכנית לדורותיהם 
 

חנה סומך, מנהלת היחידה ללימודי המשך בבית הספר לעבודה סוציאלית אומרת כי התכנית המתקיימת בבר-אילן היא היחידה מסוגה בישראל. "בהתאם לכך גם מרבית המטפלים המיניים בארץ הם בוגרינו. ערכנו את הכנס עבורם הן כמחווה של הוקרה וגאווה, והן כדי לחשוף בפניהם אופקים חדשים שיובילו אותם להתפתחות מקצועית בעתיד". 

 

בכנס הבוגרים הרצתה ד"ר לאה וולקוב על "התשוקה כחידה: התנועה בין פשטות למורכבות". לאחר מכן התקיימו דיונים סביב שולחנות עגולים בהנחיית הפסיכולוג דוד בנאי. הדיונים שעסקו בתחום המקצועי הספציפי של הטיפול המיני נסבו בין היתר על אפשרויות קידומו של הטיפול המיני, וכן על ההבדל המגדרי בין מטפלים מיניים וההשלכות שיש לכך על הטיפול. בסופו של הכנס שמעו הבוגרים על מגוון האפשרויות הפתוחות בפניהם להמשך ולפיתוח התחום ברמות שונות: בהדרכה, בעבודה קלינית בקליניקות של היחידה ובליווי מחקרי.

 

"חיי מין טובים אמורים להיות משהו מספק, מקרב בין אנשים, משהו שמאפשר לאנשים לחיות חיים מלאים ועשירים". כך מסביר ד"ר דוד ריבנר, את העיקרון שעמד מאחורי הקמת התכנית אותה יזם והקים לפני כעשור. התכנית, מיועדת לאנשי לעובדים סוציאליים, פסיכולוגים, רופאים, פסיכותרפיסטים וקרימינולוגים קליניים ומטרתה להקנות ידע עדכני ומיומנויות טיפול בתחום המיני. לדברי ד"ר ריבנר כל מי שנכנס לתחום הזה, סבור שחיי מין מספקים וטובים הם עניין בסיסי ומשמעותי בתפקוד האדם באשר הוא. "הלימודים בתכנית מאפשרים לסטודנטים להבין את הבעיות המיניות של אוכלוסיות מגוונות, ללמוד התערבויות למיניהן וגם לבדוק איפה הם נמצאים בנוגע לסטיגמות החברתיות שקיימות בתחום הזה. מטפלים בתחום זה בזמננו, יכולים לסייע כמעט בכל בעיה, גם בעזרת תרופות וגם באמצעות טכניקות שהתפתחו ובשילוב ידע מתקדם".

 

בתכנית הדו-שנתית  לומדים הסטודנטים להתמודד עם סוגיות מיניות הטעונות בדעות קדומות וטאבו, תוך גילוי רגישות  למגוון השונות התרבותית של המטופלים והמטפלים כאחד. תכני הלימוד כוללים בין היתר את ההיבטים הרפואיים של המיניות – פיזיולוגיה ותפקוד; היבטים פסיכולוגיים אישיים, זוגיים, חברתיים; וכן נושאים כמו התפתחות מינית לאורך מעגל חיים, זהות מינית, אינטימיות; הסטודנטים מקבלים ידע ומיומנויות בפסיכותרפיה מינית וכן באמצעים ובטכנולוגיות החדישות שנועדו לתת מענה לבעיות מכל הסוגים.

 

סומך מדגישה את ייחודה של התכנית שהתגבשה ופועלת דווקא באוניברסיטת בר- אילן, שהיא אוניברסיטה המדגישה את ערכי היהדות והמסורת, "חרף דעות קדומות וטאבו סביב נושא המין אשר קיימים עדין בחברה שלנו".

 

 

ד"ר ריבנר: "אין ספק שלפני שנים היה מאד נדיר שבמגזר הדתי, בכל דת שהיא, היו ממליצים לאנשים לקבל טיפול מיני מבלי לחשוש לשינוי במערכת הדתית. עם השנים מצאתי, במיוחד אצל רבנים בארץ, יותר נטייה להפנות זוגות שמתקשים בתחום הזה לאנשי מקצוע ולסמוך עליהם שיטפלו בבעיה מבלי לפגוע בדת".

 

חלק מבוגרי התכנית עוסקים כיום בטיפול מיני כעיסוק עיקרי, אחרים הוסיפו את הידע הזה למקצוע העיקרי שלהם. לדברי ד"ר ריבנר יש גם כאלה שזנחו את עיסוקם הקודם ואימצו את תחום הטיפול המיני כקריירה חדשה והם ממשיכים לטפח את הנושא ולחקור אותו. בכנס הבוגרים מקווים המארגנים לחבר את בוגרי התכנית מחדש לתכנית ולעמיתיהם מכל המחזורים. זאת, במטרה לחשוף אותם לאפשרויות להוסיף ולהתפתח בתחום זה במסגרת היחידה ללימודי המשך, כמו פיתוח הקליניקה לטיפול מיני, פיתוח הדרכה, אפשרויות לתהליכי הסמכה, ואף אפשרויות למחקר.

 

לפרטים נוספים על התכנית

לכתבות נוספות...