לא מוותרות

אחת ההפתעות שזימנו הבחירות האחרונות לחברה הישראלית הייתה מפלגת הנשים החרדיות שקמה על אף החרם של הממסד החרדי, ותוך כדי כך גם עוררה את מודעות הציבור לקולו של המגזר השקט, או יש שיאמרו המגזר המושתק, ביותר בישראל. המפלגה אמנם לא עברה את אחוז החסימה אבל הצליחה בכל זאת לצבור כמות גדולה של תומכים, וזאת תודות לסיוע של מרכז רקמן לקידום מעמד האישה, התומך ביוזמות שמטרתן להציב יותר נשים במוקדי הכוח בחברה הדתית בישראל.

 

מפלגת הנשים החרדיות קמה על בסיס התאגדות של נשים מהמגזר החרדי שביקשו להשמיע את קולן ולהשפיע על החלטות מכריעות הנוגעות לחיי היום יום שלהן ועל עתידן. מיד לאחר הקמתה הרשמית של המפלגה נתקלו המייסדות בהתנגדות עיקשת מצד בעלי ומנהלי העיתונות החרדית שסירבו לאפשר להן לפרסם במדיה שלהם. 

 

מייסדת המפלגה, רות קוליאן מסבירה כי חרם כזה עלול היה לחסל לגמרי את המפלגה: "אנחנו באות מהמגזר החרדי, אין אצלנו טלוויזיה, אינטרנט, מחשבים ואין לנו שום דרך להגיע לאנשים חרדים בדרכי פרסום קונבנציונאליות למעט העיתונים החרדים, ואלה סירבו לפרסם אותנו". בעקבות הסירוב עתרו נשות המפלגה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן והוא העביר את הדיון בעניינן לבית המשפט המחוזי. 

 

מרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים בבר-אילן, התומך ביוזמות שמטרתן להציב יותר נשים במוקדי הכוח בחברה הדתית בישראל ייצג את המפלגה בהליך המשפטי באמצעות עורכי הדין קרן הורוביץ ושי זילברברג, ללא כל תשלום, ימים ספורים לפני יום הבחירות. קוליאן מספרת כי בתום הדיון ובזכות הייצוג המקצועי הטוב, "בית המשפט המחוזי הוציא צו שהורה לעיתונים החרדים לתת לנו לפרסם".

 

אבל הניצחון היה קצר מועד והעיתונים החרדים ערערו על ההחלטה לבית המשפט העליון, יומיים לפני הבחירות. גם שם התייצבו אנשי מרכז רקמן לצד המפלגה אולם בפעם הזו התוצאה הייתה שונה – בית המשפט העליון קבע כי מדובר בסוגיה עקרונית שלא ניתן לדון בה מפאת קוצר הזמן.

 

ראשת מרכז רקמן, פרופ' רות הלפרין-קדרי, אומרת כי בית המשפט העליון שהיה אמור לדון בשאלה העקרונית שהובאה בפניו, העדיף במקום זאת להתייחס לעניינים טכניים. "השופט התייחס נקודתית לסמיכות ליום הבחירות ואמר שלבית המשפט לא היה מספיק זמן להתרשם מטיעוני הצדדים. עם זאת הוא גם ציין שיש מקום לקיים הליך כזה והשאיר פתח להידברות נוספת בנושא".

 

פרופ' הלפרין-קדרי רואה במאבקה של קוליאן קרב נוסף במערכה שמנהל המרכז בהדרת נשים מהחיים הדתיים הציבוריים. לדבריה, "המרכז הוקם לפני יותר מעשור בכדי להראות כיצד מתוך המקום של כיבוד הדת ומתוך הבנה עמוקה של העקרונות הדתיים ניתן לשנות את המצב מבפנים ולקדם את השוויון בין נשים לגברים".

 

ד"ר גלית שאול, מנכ"לית המרכז, מוסיפה: "להדרת נשים ממוקדי קבלת ההחלטות דווקא בנושאים שקשורים לדת, יש השפעה ישירה על הנושאים שבהם אנו עוסקים. ככל שיהיו יותר נשים דיינות ונשים בעמדות בכירות במוסדות הציבוריים הדתיים כך יהיו יותר החלטות שנותנות ביטוי לצרכיהן ולטובתן של הנשים". 

 

מפלגת הנשים החרדיות אמנם לא עברה את אחוז החסימה בבחירות אבל למרות הקמפיין הקצר שניהלו הן זכו ב-1800 קולות, כמות גדולה יחסית של קולות ותמיכה, בהתחשב במשאבים הדלים שעמדו לרשותן ובנידוי התקשורתי שספגו.

 

עובדה זו מדרבנת כיום את מקימת המפלגה, רות קוליאן, להמשיך בפעילותה הציבורית ולנסות ולהפוך את המפלגה מתופעת בחירות ספורדית לעובדה קיימת ומשפיעה בשטח.

 

קוליאן: "אנחנו לא מוותרות ונתמודד גם בבחירות הבאות ובאלו שאחריהן עד שניכנס לכנסת. הדרך שלנו לא פשוטה והרבה דלתות נסגרות בפנינו כי אנחנו מאיימות על סדר היום הציבורי המוכר. יחד עם זאת הסיוע שאנחנו מקבלות מגופים כמו מרכז רקמן עוזר לנו ונותן לנו כוח להמשיך הלאה ולא לוותר. חשוב לי שנשים וארגוני נשים ידעו כי יש גופים כאלו, שהם גם מקצועיים וגם בעלי סדר יום ציבורי וחברתי, שעובדים בהם אנשים נהדרים שאכפת להם לא רק ממספרים ומרווחים בסוף החודש שמוכנים לסייע להן. למעשה מרכז רקמן הוא כמעט הדרך היחידה עבור עמותות וארגונים דלי תקציב כמו שלנו,  להיאבק ברמה המשפטית, בגופים ציבוריים שיש להם הרבה יותר משאבים, קשרים ופרסום, ולחולל שינוי".

 

ד"ר גלית שאול, מנכ"לית מרכז רקמן מבטיחה כי המרכז ימשיך ויעמוד לצדה של קוליאן ומפלגתה. "במידה והבעיה לא תיפתר והעיתונות החרדית תמשיך להחרים את קוליאן ולא לאפשר לה לפרסם מודעות, נפתח בהליך משפטי נוסף, שהפעם יהיה שונה שכן כעת אין מדובר בעיתוי של בחירות".

לכתבות נוספות...