שיעור חברה

סטודנטים וסטודנטיות לומדים יחד גמרא במסגרת תוכנית 'בית מדרש ערב' במדרשה. בדרך הם מדברים גם על דילמות מהחיים, על אקטואליה ועל שאלות אמוניות אישיות

"תכננו שניים-שלושה מפגשים וציפינו לקהל של שלושים איש לכל היותר, אבל עד מהרה גדשו את האולם כמאה משתתפים" - כך מתאר הרב מתניה ידיד את ראשית דרכה של התוכנית 'בית מדרש ערב', העוסקת בבחינת תכנים תורניים בהיבטים אקטואליים. התוכנית הפכה תוך זמן קצר למבוקשת ביותר וייחודה הוא בלימוד המשותף של סטודנטים וסטודנטיות במתכונת החברותא.

לדברי הרב ידיד, התוכנית עונה על צורך עדכני של הסטודנטים לקבל תשובות לשאלות שלא עלו בעבר. "בית מדרש כזה לא היה קם לפני דור", אומר ידיד, "החברה הדתית לאומית עברה בעשור האחרון שינוי. לאחר השחרור מהשירות הסדיר, שנת ההתנדבות או הטיול הגדול, הצעירים לוקחים לעצמם יותר זמן למחשבה, מתלבטים ומעלים תהיות באשר להמשך חייהם ולגבי ההתמודדות עם עבודת השם".

מפגשי התוכנית כוללים הרצאות אורח בנושאים אקטואליים מזוויות מיוחדות וכן שיעורי תורה ולימוד גמרא. בדרך כלל נלווה ללימוד דיון קבוצתי, שבו מעבדים הסטודנטים בפתיחות את המחשבות ואת התחושות שלהם. הרב ידיד, מורה במדרשה, אומר כי הסטודנטים אינם מתביישים להעלות במפגשים גם שאלות אמוניות קשות: "החלק שבו החבר'ה מדברים על הדילמות הקשורות בחייהם האישיים, חשוב בעינינו לא פחות מהלימוד ואנחנו רוצים להיות איתם בצומת הזה".

תורת חיים
לתפיסתה של ראשת המדרשה ויוזמת התוכנית, ד"ר טובה גנזל, הלימוד התורני המשותף לבנים ובנות הוא טבעי ואף מתבקש. "סטודנטים וסטודנטיות לומדים יחדיו בכל החוגים באוניברסיטה", אומרת ד"ר גנזל, "ואין סיבה שלא ילמדו יחד גם תורה. יתרה מזאת, דווקא בתחום הזה, שבו נבנית ומתעצבת הזהות היהודית והרוחנית שלהם, אסור לדרוך במקום. יתרונה של התוכנית, בכך שהיא מצעידה קדימה את לימודי היהדות ומציעה לימודים שוויוניים למי שמעוניין להעמיק ולגוון את לימודיו".

אבישי ויינגרטן, סטודנט להנדסה (שנה ב'), אומר כי לא היה לו קל להשתלב בתוכנית: "כל חיי למדתי במסגרות לימודיות וחברתיות שמפרידות בין בנים לבנות. ובמפגשים הראשונים הרגשתי משונה. היום זה כבר נראה לי די טבעי ללמוד עם בנות. זה לא היה קורה באופן ספונטני, אבל במסגרת המתאימה זה קל יותר". לדבריו, התכנים המיוחדים שעלו בשיח וחוויית הלמידה מעודדים פתיחות אצל המשתתפים. "אשאף לכך שגם ילדיי יגדלו באווירה כזאת של פתיחות ויהיו מסוגלים להכיל את כל העולמות", הוא קובע בביטחון.  

רימון מנגל, סטודנטית למשפטים (שנה ב'), משתתפת גם היא בתוכנית ואף נמנית עם מארגני התכנים השבועיים. "חיי החברה שלנו בבר-אילן סוערים ממילא", היא אומרת, "באמצעות התוכנית אנחנו יוצקים לתוך כל הכיף הזה גם תכנים שנוגעים בחלקים הרוחניים והמורכבים יותר בחיינו". כדוגמה היא מספרת על הרושם העז שהותירו בהם המפגשים עם אהרון קרוב, הפצוע הקשה ביותר במבצע "עופרת יצוקה", ועם חגית ריין, אמו של בניה ריין שנהרג במלחמת לבנון: "אנחנו יושבים במעגל ופוגשים אנשים שמדברים איתנו על החיים, מרצים שונים, לפעמים רבנים, לפעמים גם פסיכולוגים. מצד אחד זה כמו שיעור חברה ומצד שני אנחנו גם לומדים תורה, תורת חיים. יש הרבה סערות נפש בעבודת השם ולסטודנטים יש צמא גדול לעסוק בנושאים האלה".

לכתבות נוספות...