הכל פתוח - בית מדרש לחילוניים מבר-אילן

מפגשי לימוד ודיון על כוס קפה לסטודנטים, חברי סגל ולקהל הרחב, בנושאי יהדות וישראליות מתוך גישה חופשית ופלורליסטית מתקיימים אחת לשבוע בקפה גרג בקמפוס. הכניסה והקפה, חינם

סדרת המפגשים "הכל פתוח" החלה לפני כשנתיים, כיוזמה ייחודית של קבוצת סטודנטים חילוניים ודתיים מבר-אילן. הם פנו לרב הקמפוס שלמה שפר וביקשו להקים מסגרת חילונית שבה יוכלו ללמוד ולדון באופן פתוח וחופשי בנושאים של דת ותרבות. הם גיבשו חזון, זכו בתמיכתו של שפר וגם בתקציב למרצים ופתחו במסורת של מפגשים- אחת לשבוע בבית הקפה גרג. 

כיום "הכל - פתוח" הוא מעין 'בית מדרש לחילונים', המשמש מקום מפגש לחברי סגל, סטודנטים ולקהל הרחב, ומאפשר להם ללמוד, לדון בפתיחות בנושאי יהדות וזהות יהודית מתוך גישה חופשית ופלורליסטית.

התכנים במפגשים מבוססים על מקורות המסורת היהודית – ישראלית. הם נבחרים מתוך שאלות שמעלים הלומדים, במטרה לעודד התפתחות אישית של החברים בקהילה אשר למרות השוני הרב  בין חבריה מאפשרת חיים ביחד. הלימוד והדיון נעשים באווירה חופשית ובמתכונת של חברותא,.

בין היתר עסקו המפגשים עד כה בשאלות של חיפוש משמעות, בענייני חופש וחירות, בענייני שירה וספרות ישראלית ויהודית ועוד. בתקופות חג ומועד מוקדשים הדיונים לשאלות הנוגעות לענייני החג כמו למשל : אגדות הפסח, שאלות בנושאי עצמאות וזהות, ירושלים וכיוב'.

בין המרצים במפגשים היו נשיא המכון הגבוה לתורה, הרב פרופ' דניאל שפרבר שעסק בשאלה "האם הינדואיזם הוא עבודה זרה?", הפיזיקאי והחוקר מהמכון לננוטכנולוגיה פרופ' יובל גרעיני שדן בנושא "האבנים הגדולות של החיים", הסופר חיים באר שהרצה על ארון הספרים היהודי ואדריכלית הנוף של הקמפוס ורד זוטא, שהרצתה על הדיאלוג שבין המדרש לגינות הנוף בקמפוס. במפגשים הבאים מתוכננות הרצאות המשלבות נושאים מגוונים לא פחות, בהם - פילוסופיה יהודית, פוליטיקה עכשווית, תרבות, ספרות ומקרא.

המידע על ההרצאות מתפרסם בדף הפייסבוק של האוניברסיטה וכן על לוחות המודעות בקמפוס.

לפרטים נוספים ניתן לפנות לכתובת המייל:  hacholpatuach@gmail.com