הצטיין בבר-אילן - מפקד על גל"צ
הצטיין בבר-אילן - מפקד על גל"צ (הגדל)

איש התקשורת ובוגר בר-אילן ירון דקל, שהחל את דרכו בגלי צה"ל לפני 30 שנה כחייל צעיר, מונה לאחרונה למפקד התחנה. יו"ר ועדת האיתור האלוף במילואים יפתח רון-טל, אמר לאחר הבחירה כי "הבחירה בדקל תביא לחיזוק מעמדה של התחנה בתקשורת הישראלית".

שבחים על מינויו של דקל לא איחרו להגיע מאנשי תקשורת ותיקים: "בפעם הראשונה בתולדות התחנה המפקד מגיע מרצפת הייצור שלה‭,"‬ אמר אבי בניהו, שפיקד על גלי צה"ל במשך שש שנים. "ירון היה חייל בגלי צה"ל והוא מכיר את התחנה גם מזווית של כתב צעיר ועורך צעיר. זאת זווית שלא הייתה לאף אחד לפניו. הוא בחירה ראויה במובן הזה שהוא בגיל הנכון, הוא אוטוריטה חדשותית, מכיר את החברה הישראלית ואת התקשורת, והוא יידע לנווט בתוך הגלים הסוערים שיש לה ועוד צפויים לה‭."‬

לקראת כניסתו לתפקיד מפקד גלי צה"ל אמר דקל: "לפני כמעט 30 שנה התחלתי את דרכי כחייל צעיר בגלי צה"ל, לשם אני חוזר כמפקד. אחרי שנים בתחנה הצבאית, בקול ישראל, בערוץ הראשון בטלוויזיה וגם בחדשות ערוץ 2, ברור לי שעיתונות חופשית היא נשמת אפה של הדמוקרטיה. עלינו לעמוד בפרץ, לשדר ולא לחשוש לשאול את השאלות הקשות, לא לפחד מאימתם של בעלי האינטרס - ויחד עם זאת להיות קשובים לביקורת המוטחת בתקשורת ולדעת לתקן ולהשתנות".

דקל עשה את שני תאריו באוניברסיטת בר-אילן. הוא למד לתואר ראשון במדעי המדינה וקרימינולוגיה והמשיך לתואר שני במדעי המדינה ותקשורת, שאותו סיים בהצטיינות. בשנת 1993 השתלם דקל במכון העיתונות העולמי במינסוטה, ארצות הברית, וב-1996 באוניברסיטת אוקספורד בבריטניה.

"מקצוען, לא מתפשר ואמין"

דקל (47) החל את הקריירה ככתב פוליטי בתחנה הצבאית ועל עבודתו שם זכה בפרס מפקד גלי צה"ל בשנת 1990, לאחר שחשף את פרשת "התרגיל המסריח" של הפלת הממשלה. אחרי עשר שנים בתחנה הצבאית עבר דקל לקול ישראל ולערוץ הראשון. בשנת ‭,1993‬ עם הקמת חברת החדשות של ערוץ 2 הוא עבר לערוץ המסחרי, אבל אחרי שנתיים חזר לערוץ הראשון. דקל, שזכה פעמיים בפרס מפקד גלי צה"ל, פרח ברשות השידור ובשנת 2002 היה שליח רשות השידור לוושינגטון למשך חמש שנים. שנה לאחר ששב לישראל קיבל את פרס "סוקולוב" היוקרתי. בנימוקי הפרס צוין כי דקל הוא "מקצוען, לא מתפשר ואמין".

דקל צבר ניסיון רב במהלך הקריירה הארוכה. הוא סיקר שבע מערכות בחירות בישראל - מהבחירות לכנסת ה-12 ועד הבחירות לכנסת ה-18, וסיקר את מערכת הבחירות בארצות הברית ב-2008. בתוכניתו "הכול דיבורים" לא חשש דקל למתוח ביקורת, לעיתים חריפה, על אישים או גופים מסוימים.

דקל מייחס את הצלחתו גם ללימודיו בבר-אילן, "שהעניקו לי ערך מוסף בהרחבת הידע שלי במסורת היהודית", כך דקל בריאיון למגזין 'בר-אילן היום'. לדבריו, דבר זה היה חשוב בייחוד בשל העובדה שהוא גדל כחילוני. "תמיד יהיה מקום בלבי לאוניברסיטת בר-אילן", אומר דקל, ששנים אחרי שסיים את לימודיו בבר-אילן שב אליה כדי ללמד את מה שהוא יודע הכי טוב – עיתונאות. 

יהודי נאמן לעמו ומורשתו

הרקורד המקצועי המרשים של דקל כאחד העיתונאים הבולטים בשידור הציבורי הוא מוכר, אך הרבה פחות מוכרים הם חייו האישיים. לפני כשנה וחצי הפך דקל לאב לגאיה. הוא אינו נוהג להתחכך בברנז'ה העיתונאית, ועל כך מעידים עיתונאים ותיקים. הוא מעדיף חוג חברים וידידים מצומצם, שכולל בין השאר את עמיתותיו - אילנה דיין וגאולה אבן. הוא מיודד גם עם שלי יחימוביץ‭,'‬ שאותה החליף בתוכנית "הכול דיבורים", כשפרשה לפוליטיקה.

הביוגרפיה המרשימה של דקל כוללת סיפור יוצא דופן שיש בו כדי להעיד על האדם: בשנת 1989 הגיע דקל ביחד עם העיתונאי מנחם רהט לביקור היסטורי מעבר ל"מסך הברזל", ברוסיה. דקל התעקש לבקר בבית הכנסת הגדול במוסקבה. רהט מספר על הביקור: "כשהגענו לבתי הכנסת בימי חול ובשבתות, נטמע דקל בקרב המתפללים כשהוא חבוש כובע קסקט וחילק בדבקות קלטות על ישראל ועל יהדות. מקצתם חששו ליטול מידיו את החומר שמא ייתפסו בידי סוכני הק.ג.ב, אך אחרים הזדרזו להטמין את קופסאות הפלסטיק הקטנות עמוק בכיס. רק משסיים את החלוקה התיישב ירון להשתתף בתפילות עצמן. כל מה שעשה היה בניגוד לרוב חברי המשלחת, שחיפשו להם עיסוקים אחרים בחוץ. ירון דקל הוא לא רק עיתונאי מוכשר והגון אלא גם יהודי נאמן לעמו ומורשתו".

אם יש גם לכם סיפור מעניין שתרצו לחלוק עם חברי הקהילה או שאתם מכירים מישהו כזה - פנו אלינו.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים