מקדם יזמות ועסקים

יהושע אל-גיא, 57, בוגר תואר ראשון ושני בכלכלה ומנהל עסקים מבר-אילן, הוא מבעלי חברת גלובל וויז'ן העוסקת בייעוץ לפיתוח קריירות ועסקים, מלווה יזמים ומשקיעה בעסקים קטנים ובינוניים. כיום הוא מוכן לרתום את ניסיונו בתחום העסקים ולשמש כמנטור לבוגרי בר-אילן שמתלבטים בהמשך לדרכם העיסקית והמקצועית

גם היום, שנים רבות לאחר שסיים את לימודיו לתואר הראשון והשני, יהושע אל-גיא, אב לארבעה ילדים ובעל חברה עצמאית, עדיין רואה בבר-אילן את ביתו השני וממשיך לבקר באוניברסיטה וללמוד בה. "אני גר היום בנתניה והמשרד שלי בהרצליה, אבל עדיין מרגיש מחובר מאד לקמפוס בר אילן. גם לאחר שסיימתי את הלימודים הפורמליים לתואר אני ממשיך ללמוד קורסים שונים והבאתי לכאן גם את האחיינים שלי ואת אבי, שהחל ללמוד במסגרת ברוקדייל, ממשיך בלימודיו גם היום ומקווה להוסיף וללמוד כאן עד 120 בעז"ה".

אל-גיא החל את לימודיו בבר-אילן מיד לאחר שהשתחרר משירותו הסדיר בצה"ל. "כתושב שכונת פרדס כץ, באתי לבר-אילן כי זה היה קרוב ונוח". אל-גיא מתבדח ומספר כי בחר ללמוד כלכלה ומנהל עסקים מורחב יחד עם חברו כי "בעלון ההסברה זה היה תחת הכותרת של מדעי החברה וחשבנו שמדובר במדעי החבר'ה. מאז ומתמיד חשבתי שאוניברסיטה היא מקום מגניב".

כמובן שהמציאות הייתה מעט שונה. "בשנה הראשונה הזהירו אותנו כי רק אחד מתוך חמישה בכיתה ימשיך לשנה שנייה וכך באמת קרה. היה דגש חזק מאד על לימודים ברמה גבוהה ואוירה מחמירה של הישגיות. הרגשתי מחויב להצליח בעיקר כדי להמשיך בלימודים. למדתי ועבדתי קשה ובכיף למחייתי, בין היתר בשיעורים פרטיים".

איש עסקים לא קונבנציונלי
בתקופת לימודיו השתלב אל-גיא בעבודה בחברה תעשייתית בתחום הטקסטיל. "התקבלתי לתפקיד של סמנכ"ל והתחלתי ליישם את כל מה שלמדנו בכיתה באופן תיאורטי בחיי המעשה בחברה".

אל-גיא אינו מגדיר עצמו 'איש עסקים מובהק'. "אני בכלל לא איש עסקים. עולם העסקים בשבילי הוא יותר שעשוע ממקצוע, אני אוהב להתנסות וללמוד אותו ופועל בין היתר מתוך יצר סקרנות גדול".

לדעתו, כדי להצליח בעסקים חשוב לשלב בידע גם יצירתיות והרחבת אופקים. "מי שעובד רק עם הידע יתקדם באיטיות, עקב בצד אגודל והיצירתיות תאפשר את הקפיצות והעניין".

אל-גיא מעיד על עצמו כי באותן שנים של תחילת הקריירה, שאב אותו העניין בעבודה כמעט לגמרי. "הייתי שקוע בעסק וביליתי שם שעות רבות. סייעתי לפתח את החברה לכיוונים נוספים. מטקסטיל גלשנו למסחר, לשוק ההון, להיי טק ולנדל"ן. יצאנו להנפקה, התרחבנו עוד ועוד ע"י מיזוגים ורכישות, עד שהחברה נמכרה".

תמיכה במיזמים פשוטים
ב- 1995 הקים אל-גיא את גלובל וויז'ן עם שותף. "ראיתי שיש צורך בייעוץ בהתפתחות קריירות ועסקים ורציתי לרתום את הניסיון שרכשתי עם השנים לטובת קידום אחרים". מאז הוקמה החברה היא עוסקת בייעוץ קריירה לבכירים ולהתפתחות של עסקים.

"לפני 4 שנים החלטנו בחברה להקים גם חממה למיזמים חדשים אליהם נוכל לחבור כבר בשלב ההקמה, לסייע להם בהתוויית הדרך העסקית הנכונה ולהשקיע בהם". המיזמים הכלולים בחממה זו  הם "מיזמים פשוטים" כהגדרתו של אל-גיא. "כוונתי למיזמים המספקים מוצרים או שירותים שההשקעה הנדרשת בהם היא עד חצי מיליון שקלים, שהם מבוססים בעיקר על הון אנושי של 2-4 שותפים פעילים, שהמוצרים אותם הם מספקים הם מוגמרים ולא דורשים השקעה בפיתוח" כמו כן מדגיש אל-גיא "חשוב לנו שיהיו אלה עסקים מוסריים שלא עוסקים בתחומים כמו הימורים או פורנו ולא עובדים בשבתות וחגים".

המיזמים המתקבלים לחממה, אומר אל-גיא זוכים למימון של עד חצי מיליון שקלים לשנתיים לצורך הנעת המיזם. "גלובל וויז'ן מצטרפת כשותפה פעילה במיזמי החממה, מייעצת ומפקחת על ההתפתחות. מצד שני אנחנו לא מעוניינים בשליטה על המיזם". אל-גיא מוסיף כי כיום החברה מעוניינת לצרף לחממה בעיקר 'מיזמים פשוטים' כדבריו, שמכוונים לתשואה נמוכה ושהסיכון בהם ניתן למדידה, כמו לדוגמא חברה לשיווק תוכנות או מיזם לפתיחת חדר כושר.

מיזמים כדרך לצאת ממעגל האבטלה
אל-גיא אומר כי בחר להתמקד כעת דווקא במיזמים פשוטים מתוך הכרה במגבלות ההון של החברה וגם מתוך אכפתיות למצב החברתי בישראל. "אין לי שום כוונה להתחרות בגדולים. מצד שני יש לי צורך גדול מאד לעזור להוציא אנשים רבים ומוכשרים ממעגל האבטלה".

לדבריו, רבים מהמובטלים הם בעלי פוטנציאל גדול, ידע ובקיאות טובה בטכנולוגיות נדרשות. "גם אם הם מוצאים עבודה כשכירים לרוב השכר שהם מקבלים נמוך יחסית ליכולותיהם. לדעתי, כדי לצאת מהמלכודת הזאת עדיף להם להקים מיזם קטן ולספק שירותים או מוצרים באופן עצמאי. אני רוצה להראות להם שיש עוד מסלול חוץ מלשלוח אי מיילים בלי סוף ולהיות מתוסכלים באין תשובה".  מצד שני אומר אל-גיא, "אני גם יודע שזה לא פשוט להגיע לעסק עצמאי והרבה פעמים לייעוץ נכון ולתמיכה כספית קטנה יש חלק מכריע בהצלחת המיזם". אל-גיא מאמין ביזמות עם תכלית, יצירתיות ועם סוף מעשה במחשבה תחילה. "הרבה יזמים הגיעו אלי לאחר שנכשלו, לא כי העסק שלהם לא היה טוב אלא פשוט כי לא קיבלו עצות טובות או לא התייעצו כלל". 

אל-גיא מקווה שרבים מבוגרי בר-אילן שנמצאים כיום בעמדות מפתח בשוק התעסוקה, יצטרפו גם הם לקהילת בוגרי בר-אילן ויהיו פעילים בה כמנטורים לבוגרים צעירים. בעצמו, הוא כבר מתנדב לעזור ומציע 'סיעור מוחות' לבוגרים שנמצאים על פרשת דרכים בקריירה שלהם, בעיקר לאלו שגרים באזור נתניה. "אני לא עושה אבחונים פסיכולוגיים אבל אני מספיק מכיר את שוק העסקים ומוכן לשתף אותם בניסיון ובידע הרב שצברתי עם השנים". 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים