אתגרים בין לאומיים

שחר עזאני, המשרת כיום כקונסול ישראל בניו יורק, החל את הקריירה שלו במשרד החוץ וגם הקים משפחה בעקבות לימודיו באוניברסיטת בר-אילן. כיום הוא מודה כי לימודיו תרמו לו רבות גם בגיבוש השקפת עולם ציונית והעשירו מאד את הידע שלו בנושאי היהדות. כלים אלו אפשרו לו לייצג נאמנה את ישראל במקומות שונים בעולם.

 

"לימודי בבר-אילן קידמו אותי באינספור דרכים", אומר שחר עזאני, בוגר האוניברסיטה, המשרת כיום כקונסול התקשורת בקונסוליה הישראלית בניו יורק. "אבל המתנה הגדולה ביותר שהעניקה לי בר-אילן היא אשתי, אלינור, אותה פגשתי כששנינו למדנו שם".

 

בעת שלמד לתואר ראשון במשפטים ותואר שני במנהל עסקים בבר-אילן, פגש עזאני את אלינור, שהייתה גם היא סטודנטית למשפטים באוניברסיטה. "אני זוכר בדיוק את השעה והמקום בהם נפגשנו לראשונה", אומר עזאני "השעה הייתה שש וחצי בערב, בקורס דיני נזיקין, השיעור הראשון שלי בפקולטה למשפטים".  הם נישאו בתחילת שנת הלימודים השלישית שלהם בבר-אילן.

 

בחיפושיו אחר מקום התמחות כעורך דין, התקשר עזאני באופן ספונטני למשרד החוץ, על מנת לבדוק אפשרות להתמחות במשרד.  להפתעתו, הזמינו אותו אנשי משרד החוץ לראיון שלאחריו הוא גויס כמתמחה במחלקה המשפטית שלהם. לאחר שהשלים התמחות זו, החל לעסוק בעריכת דין במשרד עורכי הדין חיים צדוק ושות' בתל אביב. במקביל, הגיש מועמדות לקורס הצוערים של משרד החוץ, בניסיון להגשים חלום ילדות ולייצג את ישראל בחו"ל.

 

עם קבלתו לקורס הצוערים, החלה גם הקריירה שלו בשירות החוץ הישראלי. הוא שירת בלונדון, ניירובי, לוס אנג'לס וכעת הוא מוצב בניו יורק. לדבריו, הלימודים בבר-אילן הועילו לו מאד במשך שנות שירותו. "בנוסף להשכלה אקדמית מעולה, העניקה לי בר-אילן בסיס לצמיחה אישית ולקיום אורח חיים יהודי לצד פיתוח קריירה מקצועית".

 

לייצג את ישראל

לדבריו, הידע שהקנתה לו האוניברסיטה במדעי היהדות סייע לו לגבש עמדה מבוססת לגבי חשיבותה של מדינת ישראל ליהודים וייחודה על פני מדינות העולם. "בשנת 2005, במהלך שירותי כסגן השגריר הישראלי בניירובי, ובמפגשי הרבים עם אנשי הקהילה הנוצרית בקניה ובשאר מדינות מזרח אפריקה זכיתי להביע עמדה זו לעיתים קרובות. ייצגתי את ישראל בכנסיות ובמוסדות נוצריים אחרים, הקהל ציפה ממני לספק מידע על התרבות והמסורת היהודית, על חוקי הדת ומצוותיה. הם שאלו שאלות רבות על נקודות הדמיון והשוני בין היהדות לנצרות, והעריכו מאד את העובדה שיכולתי לספק להם מידע ולעזור להם להבין טוב יותר את הדת היהודית ואת התפקיד החשוב שממלאה מדינת ישראל בעולם".

 

עזאני מעיד על עצמו "אני תמיד רואה את עצמי קודם כל כנציג ישראל, מדינת היהודים שלמעני היא יותר מעוד מדינה הממוקמת במזרח התיכון שבה אנשים במקרה מדברים עברית".

למרות הקושי בניהול אורח חיים יהודי מסורתי בניירובי, שבה היה בית כנסת יחיד, אתגר מורכב לא פחות חווה עזאני כשהתוודע לכל הקהילות השונות ביהדות האמריקנית. אתגר זה הפך לדבריו, ל"מסע גילוי מרתק בנבכי המסורות השונות".  בנוסף, במהלך שירותו כקונסול התקשורת ויחסי הציבור בלוס אנג'לס, הוא מצא את עצמו נואם בפני קהלים שונים דווקא בשבת, מה שמבחינתו חייב שילוב של ידע יהודי בנאומו.

 

לעודד סטודנטים ללמוד בישראל

בשנת 2011 החל לשמש בתפקידו הנוכחי כקונסול התקשורת בניו יורק. תפקיד הכולל ניהול שוטף של הדוברות ויחסי הציבור מול אמצעי התקשורת האמריקאים במדינות ניו יורק, ניו ג'רזי וקונטיקט. גם במעמדו זה נזכר עזאני בבר-אילן וזוקף לזכות לימודיו באוניברסיטה את יכולתו כיום לייצג את ישראל באור חיובי בקרב הקהילה היהודית הגדולה ביותר בארה"ב, במדינה שהיא המרכז התקשורתי הגדול בעולם.

 

"התפקיד מעניק לי הזדמנות להפיץ את המסרים שישראל מנסה להעביר בניו יורק עצמה וגם בקרב הקהילה הבינלאומית, בעזרת צוות הקונסוליה ונציגי ישראל באו"ם," אומר שחר.  "אני יכול להתמקד בענייני מדיניות ויחסי חוץ, ולהציב דוברים ישראלים באירועים בינלאומיים מרכזיים המתקיימים באזור".

 

במהלך שירותם בניו יורק, נעזרת אלינור עזאני בהשכלתה כמשפטנית לקידום מטרות המשלחת הכלכלית של ישראל.  במהלך השנים היא שירתה כיועצת המשפטית של בנק ישראלי וכמנהלת החשבונות הראשית של שגרירות ישראל בניירובי ובקונסוליה בלוס אנג'לס. בני הזוג עזאני מתגוררים כיום בניו יורק עם שלושת ילדיהם הקטנים.

 

"אני מאמין שבר-אילן ואוניברסיטות אחרות בישראל צריכות לפעול על מנת לעודד סטודנטים יהודים-אמריקאים ללמוד בישראל, בברכת הוריהם" הוא אומר. "בנוסף לחיזוק הזהות היהודית של צעירים אלה, הם יכולים גם לזכות בחינוך אקדמי מהמעלה הראשונה בעלות נמוכה בהרבה מזו שבארה"ב, וליהנות מיתרון עצום בתחומים רבים בהם ישראל נחשבת מובילה בעולם, בייחוד בהיי-טק."

 

היתרון בכך טמון לדברי עזאני, לא רק בידע שהסטודנטים ירכשו בלימודיהם בישראל. "הוא גם ב'נשמה' שיש בעצם החיים בארץ," הוא מוסיף. "הם יזכו לפתח ולהכיר את הקשר היהודי שלהם ואת מדינת ישראל".

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים