הכלים של בר-אילן

מנכ"ל הראל פיננסים והראל פִּיא, סמי בבקוב, בוגר תואר שני במנהל עסקים בבר-אילן זוכר את האווירה באוניברסיטה כנעימה וביתית. בבקוב מעיד שהלימודים העניקו לו כלים טובים, ומדבר על מצב המשק בישראל

 

סמי בבקוב, 48, מנכ"ל הראל פיננסים והראל פיא, החל את לימודיו באוניברסיטת בר-אילן בראשית שנות ה-90. הוא נזכר כי עוד בתקופת לימודיו החל לעבוד בבנק דיסקונט, שירת בשירות מילואים פעיל והפך לאב טרי. "בבית הספר למנהל עסקים שבו למדתי היו מרצים מן השורה הראשונה, כגון פרופ' בני לאוטרבך, חוקר תחום הממשל התאגידי, שעד היום מזדמן לי לפגוש בו מדי פעם. האווירה באוניברסיטת בר-אילן הייתה נעימה וביתית והלימודים העניקו לי כלים טובים להמשך", אומר בבקוב ומוסיף בחיוך, "ואפילו למדתי קצת גמרא."

 

בשנת 2007 הגיע בבקוב לחברת הראל ומונה לתפקיד מנכ"ל הראל פיא. לפני למעלה משנה התמנה גם למנכ"ל הראל פיננסים. לחברה אותה מנהל בבקוב, ארבע חברות-בנות: הראל סל, הראל ניהול תיקים, חבר הבורסה והראל פיא, כל אחת מהן אמונה על פעילות אחרת בשוק ההון. בחברה מועסקים כ-200 עובדים, האחראים על ניהול נכסים בהיקף של כ-28 מיליארד שקל. עם זאת, מדגיש בבקוב כי ההון החשוב של החברה הוא האנשים העוסקים במלאכה. "האנשים שלנו מקצועיים ומנוסים מאוד. יש להם דנ"א שקשור לארגון – מחויבות לערכים של הגינות מקצועית, מתן חוויית שירות איכותית. כמו כן אנו מאמינים במחקר ומקדישים משאבים לא מעטים לכך. את קבלת ההחלטות אנו מבססים על עבודת האנליזה של המומחים שלנו שנותנת תמונה מהימנה גם בתחום המַקרו וגם בתחום המיקרו".

 

יום העבודה של בבקוב מורכב מישיבות להנעת החברות להשגת יעדיהן ולעיסוק בשוטף. "אנו עוֹסקים ועסוּקים בשוק ההון. מטבעו זהו שוק דינמי, שוק שמייצר הזדמנויות לטווח הקצר, ובעיות מיידיות. העיסוק שלנו בשוטף הוא אינטנסיבי, אך לצד זה אנו מקדישים זמן לגיבוש אסטרטגיות, לפיתוח מוצרים, לשיווק ולחקר השוק. גם העיסוק ברגולציה דורש מאיתנו זמן ומשאבים."

 

כיצד משפיעה הדרישה להרחבת הרגולציה על השוק בישראל?

"בשנים האחרונות נושא הרגולציה התעצם והוא מייצר בבתי ההשקעות חלוקת זמן שמקצה משאבי זמן לא מעטים וכוח אדם שמטפל בבקרה ובציות לנהלים". בבקוב טוען כי הרגולציה הקיימת כיום משביעה רצון ויכולה להרגיע את הציבור, "הבקרה מחייבת עבודה בהתאם להנחיות קפדניות ומונעת תקלות שעלולות לפגוע בלקוח".

 

"הלחץ הציבורי, כגון ההתעוררות החברתית בקיץ 2011, שהייתה מוצדקת לדעתי, מייצר דרישות רגולטוריות נוספות שקשורות למגזר העסקי ואנשי העסקים מרגישים בכך. אבל היום, לצערי, יש נטייה להיסחף וליצור הכללות. תקלה בחברת אחזקות אחת מעמידה את כל חברות האחזקות וכל הבעלים כחשודים בפוטנציה. מה שדרוש הוא שינוי מתון בהתנהלות, אבל באווירה הנוכחית אין איש עסקים מצליח שלא מרגיש קצת מאוים. לדעתי, אווירה כזאת פוגעת בשוק ובצמיחת המשק הישראלי."

 

מהם קטרי התעשייה המקומית בעשור הנוכחי לדעתך?

"הראשיים והחשובים הם משאבי הטבע של ישראל כמו מחצבי ים המלח שהנציגה הגדולה שלהם היא חברת כימיקלים לישראל. גם תגליות הגז ישנו בעתיד את הרכב הייצוא".

 

בבקוב מציין גם את חברות התרופות, ובייחוד את שתי החברות הבינלאומיות טבע ופריגו ישראל. הוא מוסיף את חשיבותן של חברות ההזנק וההייטק "שמקדמות אותנו בעולם". גם מקומה של התעשייה הביטחונית לא נפקד, שלדברי בבקוב היא "אחת מליבות הכלכלה של ישראל".

 

אם יש גם לכם סיפור מעניין שתרצו לחלוק עם חברי הקהילה או שאתם מכירים מישהו כזה - פנו אלינו.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים