להגיע רחוק ומהר יותר

בוגרת אחת גילתה אפשרויות יישום חדשות ומלהיבות לתחום התמחותה בשוק התקשורת הישראלי, בוגר אחר שינה מסלול והחליט להתניע את הקריירה שלו בברלין. עוד בוגרת בחרה להמשיך לתואר דוקטור ולבנות לעצמה קריירה אקדמית. אלה כמה מהתובנות שעלו בעקבות מפגשי המחזור הראשון של תוכנית המנטורים של בר-אילן
 

קהילת הבוגרים של אוניברסיטת בר-אילן שוקדת מאז הקמתה על הקמת מסגרות ויצירת הזדמנויות שיחזקו את הקשר בין הבוגרים לבין עצמם וכן את הקשר בין הבוגרים לאוניברסיטה. אחת המסגרות שנוסדו לאחרונה היא תוכנית המנטורים המפגישה בין בוגרים וותיקים ובכירים בתחומם לבין בוגרים טריים שזוכים לקבל מהוותיקים ייעוץ והדרכה בבניית מסלול הקריירה שלהם. המפגש האישי של הבוגרים עם המנטורים לווה בהנחיות ובמשובים מטעם התוכנית, שכיוונו את המשתתפים למצות את הפוטנציאל מכל מפגש ולהפיק מהם לקחים אפקטיביים.


מפגשי המחזור הראשון נפרסו לאורך 10 שבועות. מקריאת המשובים שהתקבלו עם תום הסדרה, ניתן ללמוד כי רוב ההתאמות שנעשו בין הבוגרים הצעירים והמנטורים היו מוצלחים. הסטודנטים והבוגרים שביקשו להשתתף בתוכנית הגיעו מקשת רחבה של תחומים ותארים. חלקם ביקשו הכוון תעסוקתי בתחום ההתמחות שלהם ולחלקם היו לבטים בנוגע להמשך דרכם בכלל במסלול שבו בחרו. בין הבוגרים היו גם כאלה ששקלו בין האפשרות להמשיך באקדמיה לתארים מתקדמים או לחפש עבודה ואחד החניכים בתוכנית ציין כי הגיע לתוכנית כדי להשיג יתרון תחרותי "ולקבל כלים מעשיים כדי להגיע טוב יותר, רחוק יותר ומהר יותר".

 

רכזת התוכנית, עינת אראל-מן אומרת כי ניגשה לבניית התוכנית באופטימיות זהירה. "תהליך איתור המנטורים המתאימים לתוכנית לא היה אמור להוות בעיה, שכן בארץ ובעולם ישנם אלפי בוגרים של האוניברסיטה שמאיישים משרות בכירות ונחשקות. גם גיוס חניכים לתוכנית שישמחו להשתתף לא נראה לנו כאתגר קשה במיוחד שכן סברנו שהאפשרות לזכות בהכוונה אישית מאדם עתיר ניסיון וידע היא הזדמנות פז, ותמשוך בוגרים רבים בתחילת דרכם". אלא שהעניין לא היה פשוט כל כך ועם התגבשות התוכנית הצוות נתקל בכמה מכשולים." היה צורך להגיע לפורמט אפקטיבי שמצד אחד יוסכם הן על המנטורים והן על החניכים, ומצד שני יותאם גם לדרישת האוניברסיטה כי הפרויקט יהיה התנדבותי. לאחר מכן גם התמודדנו עם הדילמה כיצד לשדך בין המנטורים לחניכים באופן שיניב תוצאות משמעותיות?"


בסופו של תהליך מורכב שכלל תחקירים וראיונות מרובים הושג הפתרון הרצוי והתוכנית יצאה לדרך. המנטורים שגויסו לפרויקט מתחומי עניין מגוונים, ניאותו לייעץ ואף לחלוק את חוויותיהם - הצלחות וכישלונות - עם הבוגרים. הם הונחו לכוון את הבוגרים להשגת מטרות, להציג בפניהם אפשרויות תעסוקה ובניית קריירה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

להעניק מהידע לבוגרים צעירים

אחד החניכים, בן 30, הגיע לתוכנית כיוון שחש כי הוא מצוי בצומת דרכים קריטית בקריירה שלו. בעקבות שיחותיו עם המנטור החליט כי עליו להרחיב את אפשרויות התעסוקה שלו ולעבור לעבוד בברלין, מתוך השיקול כי זהו המקום המתאים לפתח אפיק קריירה חדש בתחומו. חניכה אחרת, בת 26, סטודנטית הקרובה לסיום תואר שני בביוטכנולוגיה, התלבטה רבות  אם לחפש עבודה בתחומה בחברת ביוטק או לבחור בקריירה אקדמית. בעקבות שיחותיה עם המנטורית החליטה להמשיך ללימודי תואר שלישי. חניכה נוספת, בת 27, בוגרת תואר ראשון בתקשורת, הייתה בטוחה בתחום המקצועי שלה בעולם התקשורת, אך לא הצליחה למצוא עבודה. החניכה ציינה בהתפעלות כי המפגשים עם המנטור פתחו בפניה תחומים נוספים בתקשורת, שונים מעניינים, עליהם לא חשבה לפני המפגשים.

בשמת בן-צבי, סמנכ"לית בכירה, ראש חטיבת ניהול סיכונים בבנק לאומי השתתפה בפרויקט כמנטורית. היא ציינה כי היוזמה של

 

תוכנית מנטורים היא ברוכה והסיבה שבחרה להשתתף בה בהתנדבות היא התחושה שזו ההזדמנות שלה להעניק לחברה ולקדם בוגרים מהמוסד בו למדה. מנטור נוסף בתוכנית היה דרור רפאל, סאטיריקן, איש תקשורת ושדרן רדיו. בנוסף לעבודתו בתחום התקשורת רפאל מלמד כיום תקשורת באוניברסיטת אריאל ובמכללה האקדמית תל אביב-יפו. רפאל אמר כי התוכנית מתאימה למידותיו ותואמת את הרצון שלו להעניק מהידע שלו לצעירים בתחום. אחד המסרים החשובים שהעביר רפאל לחניכתו בתוכנית, בוגרת טרייה בתואר ראשון בתקשורת, היה כי  בעולם התקשורת יש תמיד לחלום ולשאוף הכי גבוה שיש כי אין לדעת לאן פניך מועדות. כמנטורית בתחום מדעי החיים שימשה ד"ר יהודית זליגמן- מייסדת ומנכ"ל חברת Spirugar , מומחית ביו-רפואית בתחום הגנטיקה והביולוגיה המולקולרית. החברה שהקימה מפתחת מוצרי אוכל מתוקים דלי פחמימות המתאימים גם לחולי סוכרת. לאחר הרבה שנים בעולם האקדמיה והפיתוח, ד"ר זליגמן שמחה להשתתף בתוכנית שתפגיש אותה עם הדור הצעיר. היא אמרה כי האנרגיות של תחילת הדרך ריגשו אותה והיא שמחה על האפשרות להעביר מניסיונה ועצותיה הלאה.


באירוע המסכם אמרו מרבית הבוגרים כי השיגו את שביקשו לקבל בתוכנית, גם אם המסקנה אליה הגיעו בסוף התהליך הובילה אותם לשינוי מסלול הקריירה שתכננו ולהתאימו מחדש למטרותיהם. בימים אלה שוקדת קהילת הבוגרים על שיפורים נוספים בתוכנית כך שניתן יהיה למצות את הפוטנציאל העצום שעוד טמון בה ולהביא לכך שתניב את התוצאות הטובות ביותר עבור בוגרי האוניברסיטה.


לרישום למחזור הבא אנא עקבו אחרי פרסומינו באתר הבוגרים ובעמוד הפייסבוק שלנו.

                                                                                

 
   

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים