להעיר את העיר

בוגר בר-אילן מיכאל מנצ'יק הגיע ללוד כסטודנט בפרויקט קהילתי. העשייה שהחלה כפרק זמני בחייו הפכה לדרך חיים. כיום הוא עובד במרכז הצעירים העירוני ומעודד את צעירי העיר לרכוש השכלה גבוהה ולקדם את עירם מבית

מיכאל מנצ'יק גדל בבית בורגני בראשון לציון ובילדותו לא נמנה עם האידאליסטיים החולמים לחולל שינויים חברתיים. היכולת להנהיג ולסחוף אחריו אחרים התעוררה לראשונה כששירת כלוחם וכמדריך בחיל הים, והרצון לעשייה חברתית התפתח לאחר מכן, כשהדריך בני נוער לקראת גיוסם לצה"ל, במסגרת עמותת "אחרי".


בהיותו סטודנט בבר-אילן שימש באגודת הסטודנטים כרכז תחום המעורבות החברתית והיה אחראי על פרויקטים של התנדבות בקהילה. במסגרת זו התוודע לפעילות עמותת "איילים" והחליט להתגורר בלוד. פה קידם פרויקטים חברתיים בחסות העירייה ופעל להטמעתם בעיר.

 

 


העיר לוד, שבמשך שנים סבלה מפשיעה, מהגירה שלילית, מגירעון תקציבי, מניהול כושל ומהזנחה בחינוך בתשתיות ובתעסוקה, קיבלה בשנים האחרונות זריקת עידוד מארגוני הסטודנטים בישראל, שנרתמו לשיפור מצב העיר. מתחמי דיור מיוחדים לצעירים הוקמו בלב השכונות הוותיקות ועשרות סטודנטים, ובהם רבים מבר-אילן, עברו להתגורר בה בתקופת הלימודים. הסטודנטים נהנים משכר דירה מסובסד ובתמורה יוזמים פעילויות בקהילה ולוקחים חלק פעיל בחיים העירוניים. עם השלמת התואר, רוב הסטודנטים עוזבים את העיר.  לא כך מנצ'יק, מהמעטים שנשארו מחויבים לעיר גם בתום התקופה הסטודנטיאלית. 


בתקופת הלימודים (תואר ראשון במדעי המדינה ולימודי תעודה בתקשורת) שימש מנצ'יק כסגן מנהל מתחמי הדיור של עמותת "איילים", והיה שותף לארגון הפנינג סוכות לילדי שכונת שרת שבה התגורר, להפקת עדלאידע המונית שבשנים הבאות הפכה למסורת עירונית, ולייסוד פסטיבל קולנוע חברתי. 

 

חיזוק תחושת השייכות


"הסטודנטים החיים בתוך הקהילה הם היוזמים את רוב הרעיונות והם האחראים  לארגון ולביצוע בשלבים הראשונים. העירייה מאמצת את הרעיונות בהדרגה, עד שהם הופכים לפרויקטים בחסותה המלאה", מספר מנצ'יק.


אחד המיזמים הסטודנטיאליים שבהם מנצ'יק גאה במיוחד הוא מירוץ לוד: "לקחנו מסורת נשכחת והערנו אותה. במירוץ העירוני המחודש הראשון, ב-2013, השתתפו כ-1,500 איש. בשנה לאחר מכן היו כבר למעלה מ-3,500 משתתפים מכל המגזרים. המירוץ השלישי, שהתקיים בשנה שעברה והפעם נוהל כמעט במלואו על ידי העירייה, השתתפו אלפים רבים. חשיבותו של הפרויקט היא בעיקר בתרומתו לחיזוק תחושת השייכות של התושבים ובגאווה המקומית שהוא נוטע בהם. האירועים הגדולים שאנחנו יוזמים הם נדבך בתיקון התדמית הירודה. הם מפיחים תקווה בקרב תושבי העיר ואף מכוונים להביא לכאן תושבים חדשים. האתגרים רבים, והפעילות הסטודנטיאלית היא רק כחלק אחד בפאזל שלם של גורמים, המצטרפים יחד לתמונה הגדולה. מדובר בתהליך ארוך טווח, שהשפעתו תיראה בעוד שנים".


בתפקידו הנוכחי, אחראי על ההשכלה הגבוהה והתרבות במרכז לצעירים בלוד, הוא מקדם את נושא ההשכלה הגבוהה בקרב צעירי העיר. אחד האתגרים הגדולים שאיתם הוא מתמודד הוא שילוב האוכלוסייה הערבית בַּפרויקטים ורתימת הצעירים הערבים לשינוי.


"הספקנים רבים", אומר מנצ'יק, "אבל הקהילה והמוסדות העירוניים מחבקים אותנו ומאמצים את הפרויקטים. יותר ויותר צעירים מקומיים מצטרפים, ואני מקווה שעוד סטודנטים רבים יגיעו לכאן להמשיך את הפעילות הזאת". 

 

 

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים