מזווית אישית

שם: רביטל ויטלזון-יעקבס
עיסוק: כותבת וסטנד-אפיסטית
לימודים בבר-אילן: בוגרת תואר ראשון בספרות ופסיכולוגיה (2007)
גיל ומצב משפחתי: בת 37, נשואה ואם לארבעה (ועוד אחת בדרך)
עוד משהו: לאחרונה חזרה לסרוג כיפות, כי זה הדבר היחיד שעוזר לה להרגיש שוב צעירה

 

בוגרת בר-אילן, רביטל ויטלזון-יעקבס כותבת טורים על חוויותיה האישיות, ומופיעה כאמנית סטנד אפ. היא מדברת על נשיות, משפחה ומסורת, מתבלת הכל בהומור, מודעות עצמית ושנינות, ולא נרתעת מעיסוק בנושאים כבדי משקל. לאחרונה היא הוציאה לאור ספר שהפך מיד לרב מכר. לדבריה, למרות החזות הקלילה, הצלחתה היא פרי עבודה קשה. 


בימים אלה מופיעה רביטל ויטלזון-יעקבס במופע שכותרתו "רביטל + העוברית", שאותו היא מגדירה כסטנד-אפ לאמהות עייפות. "משם המופע אפשר להבין", היא אומרת, "שהוא עוסק, כמו תמיד, במצבי האישי הנוכחי שכולל שותפה לא כל-כך סמויה שבאה אתי לכל הופעה".


למרות שהחומרים שלה עוסקים בקשיי היום-היום, היא מודעת לכך שרבים חושבים שהכל בא לה בקלות. "התחלתי בסלון הפרטי שלי בבית, התקדמתי לאולם בית הכנסת ובהמשך טחנתי את כל הארץ, כולל חורים שאפילו הווייז לא מכיר. גם לי עדיין קשה להאמין שאני מופיעה היום בזאפה ובהיכל התרבות".


את הקריירה שלה, בנתה ויטלזון-יעקבס בעבודה קשה, עם הרבה מזל, אבל גם לא מעט כשלונות: "למדתי מכל טעות ומכל בעיה. בפעם הראשונה שהגעתי להופעה והבנתי שבאותו יום נקבעה פעילות אחרת של היישוב, הבנתי שאני צריכה חוזה שישמור עליי. כך היה גם בפעם הראשונה שהופעתי בלי במה, והקהל מאחורה צעק כל ההופעה שלא רואים. והייתה הפעם שסגרתי על הופעה אינטימית בבית פרטי ופתאום נודע לי שההופעה הועברה למתנ"ס ובסכום מגוחך אני מופיעה לפני 300 נשים. אבל במקום לקטר ולהישאר עם התסכול והתחושה ש'עבדו עליי', מהר מאוד התעשתתי ועברתי לקווים פרקטיים. בכל פעם שנתקלתי בבעיה, פשוט הוספתי אותה כסעיף לחוזה."


העצה של ויטלזון-יעקבס לאמנים מתחילים, ולכל יזם בכלל, היא לא לפחד: "טעויות וכשלונות הם חלק מהמשחק. לא צריך לפחד מהם, אבל חשוב לברר מראש מה המחיר של הפסד ולוודא שאת ערוכה לכך - ואני לא מדברת רק על כסף אלא גם על מחיר נפשי ואישי."


לדבריה, אין חיים קשים יותר מאשר להיות אמא צעירה, "ובוודאי אם את מתעקשת לנהל במקביל גם קריירה". סוד ההישרדות וההצלחה לדבריה, הוא להמשיך ולהיות מחוברת לעצמך. "בין הילדים, הריצות ושאר המטלות, אל תשכחי את עצמך. רק כך תשמרי על השפיות ועל הזוגיות".


מסלול הקריירה של ויטלזון-יעקבס החל באופן שגרתי יחסית. כמי שגדלה בבית דתי-לאומי בתל אביב, היא למדה בבית הספר התיכון צייטלין, עשתה שירות לאומי בבית החולים השיקומי לילדים ולנוער אלי"ן, למדה במדרשת "ברוריה" ליהדות ולאחר מכן למדה ספרות ופסיכולוגיה בבר-אילן. משנות לימודיה בקמפוס, היא זוכרת בעיקר את ד"ר יעל שמש, מהמחלקה לתנ"ך, "שנתנה לנו פרשנות פמיניסטית למקרא ופתחה בפניי כיוונים שלא היכרתי", ואת פרופ' תמר רוס שהרצתה בנושאי פילוסופיה, "שהופתעתי לגלות אצלה, מתחת להופעה החרדית המוקפדת, אשת רוח מודרנית ומעודכנת לגמרי".


ניצני הסטנד-אפ התגלו אצלה כבר בתקופת התיכון: "תמיד אהבתי להופיע והייתי המצחיקנית של הכיתה. יש לי נטייה קצת פורקת עול למצוא את הצד המגוחך בכל סיטואציה, גם אם היא ממש לא כזאת. תקופת הדייטים למשל, סיפקה לי חומרים קומיים מעולים, אבל שמרתי אותם במגירה מחשש לעינא בישא..." רק לאחר שהתארסה, אזרה רביטל די אומץ כדי ליצור מהם מופע סטנד-אפ, המופע, "מלכת הביצה", קלע לליבם של רבות ורבים במגזר הסרוגים, והוצג ברחבי הארץ במשך חמש שנים.


"לאחת ההופעות הגיע רועי שרון, שהיה אז עורך מדור יהדות באתר NRG. הוא פירגן מאוד ועודד אותי להמשיך, למרות שבהופעה נכחו רק חמישה אנשים... אחרי שבועיים התקשרתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה טור אישי וכך נולד הטור 'הפולנייה', שעסק בכל מיני נושאים מזווית אישית לגמרי. הטוקבק הנפוץ ביותר היה 'איך זה בכלל קשור ליהדות?'..."


ויטלזון-יעקבס זיהתה מהר מאד את הפוטנציאל הטמון ברשתות החברתיות והעלתה דף פייסבוק שבו כתבה על כל מה שהעסיק אותה באותו רגע. "זה לקח זמן, למדתי את הקהל שלי ולאחר שלוש וחצי שנים של ניסוי ותהיה הבנתי שכנראה אני בדרך הנכונה כי בינתיים הגעתי ל-40 אלף עוקבים", היא אומרת.


עם השינויים בחייה, השתנו גם נושאי הכתיבה של ויטלזון-יעקבס. עם המעבר לחיי הזוגיות וההורות, היא פרסמה לתקופה קצרה את הטור "אמא ירוקה" במגזין "נשים" של "מקור ראשון". לפני ארבע שנים התחילה לכתוב טור אישי במגזין "מוצ"ש" שבו היא מעלה גם נושאים רציניים יותר, ואינה נרתעת מהעלאת נושאים רגישים שבמגזר הדתי לאומי לא מרבים לדבר עליהם, כמו פגיעות מיניות במשפחה, או קשיים ביחסי אישות. בעקבות הפופולריות הרבה של הטורים, היא נענתה באחרונה לבקשות הקוראים ופרסמה מבחר מהם בספר ששמו כשם מופע הסטנד אפ שלה, "תגידי מה את רוצה".


הצלחתה של ויטלזון-יעקבס, הפכה אותה למודל לחיקוי בקרב צעירים ובעיקר צעירות רבות מהמגזר הדתי-לאומי וגם מחוצה לו. לאלה שמעוניינים לצעוד בדרכה, היא ממליצה להתחיל בפייסבוק: "קל מאד להגיע כך לקהל היעד שלך ולצמוח לאט - ובעלויות נמוכות. היום זוהי הפלטפורמה העיקרית שלי, שמשרתת את כל שאר הפעילויות ודרכה אני מקדמת את הטורים, את הספר ואת מופעי הסטנד-אפ שלי".

 

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים