"אנחנו עוסקים בתיקון עולם"

"תת גונדר פרומית כהן
תפקיד:
ראש מינהל משאבי אנוש בשב"ס
לימודים בבר-אילן: בוגרת תואר ראשון במשפטים (1989)
לימודים נוספים: תואר שני במינהל חינוכי
מצב משפחתי: בת 47, אמא לחמישה וסבתא לשניים
עוד משהו: בחופשות, גולשת סקי עם כל המשפחה"


 

תת גונדר פרומית כהן משרתת 22 שנה בשירות בתי הסוהר (שב"ס) ובתפקידה כראש מינהל משאבי אנוש, היא אחראית על יותר מ-9,000 קצינים וסוהרים וכ-750 סוהרים בשירות חובה. המדים המגוהצים, החיוך הרחב וכיסוי הראש הם בהחלט שילוב לא שגרתי. לאחרונה היא נבחרה לאשת השנה של אמונה וזכתה בתואר "סבתא" שגם הוא מסב לה רוב נחת.


"גדלתי ברמת גן בבית דתי-לאומי", מספרת תג"ד כהן, "ועברתי מסלול אופייני לבנות דורי: אולפנת בני עקיבא, שירות לאומי במדרשת עמיעד ולימודים בבר-אילן. לאוניברסיטה הגעתי כשאני כבר נשואה, ובמהלך לימודיי נולדו שתי בנותי הגדולות. זכור לי מקרה שבו נאלצתי להגיע לשיעור של פרופ' סיני דויטש עם בתי התינוקת, הילדה בכתה ונשלחנו החוצה...

 


"מתקופת הלימודים בבר-אילן זכורים לי במיוחד פרופ' ציפי כהן שלימדה אותנו דיני נזיקין, ופרופ' אנקר שהעניק לנו יסודות בדיני תאגידים. היינו קבוצה איכותית ומגובשת. ה"חברותא" שלי באותה תקופה היה דוד האן, שלימים הפך לפרופ' וכיום הוא כונס הנכסים הרשמי".


אחרי הלימודים התמחתה כהן בבית משפט השלום בפתח תקווה, שם התוודעה מקרוב לעבודת המשטרה. "עם התרחבות המשפחה עברנו לישוב נוף איילון, וחיפשתי עבודה קרובה לבית. כשראיתי מודעה שבשב"ס מחפשים עורך דין לעבודה ברמלה, פניתי מייד והתקבלתי. החלק המשעשע בכך היה שהעבודה חייבה תהליך של קביעת פרופיל רפואי צבאי ולשם כך הייתי צריכה להתייצב למבדקים בבקו"ם עם נערות בנות 18, על כל המשתמע מכך".


הבחירה בשב"ס אינה מובנת מאליה, אך כהן אומרת כי העולם הזה לא היה זר לה: "אבי שירת שנים רבות בצה"ל והיה ראש ענף איתור נעדרים באכ"א, תפקיד שדורש רגישות אנושית רבה. מבחינתי, מדים ושעות ארוכות היו חלק מהחיים.


כהן מדגישה כי בכל שנותיה במערכת, לא חוותה אפליה כאישה, כדתייה וכשני הדברים גם יחד. "שב"ס הוא ארגון מגוון ופלורליסטי, יש לנו ייצוג רחב למגזרים שונים, וגם הרבה נשים. היותי דתייה מעולם לא היה מגבלה אלא ערך מוסף, אני מקפידה למשל לשלב בכל נאום שלי דבר תורה. נכון שהכובע הגדול מעורר תשומת לב, אבל יש לזה צד חיובי: אחרי הפגישה הראשונה תמיד זוכרים מי אני..."


במסגרת שירותה בשב"ס כיהנה כהן במגוון תפקידים, רובם במינהל משאבי אנוש. אחד המשמעותיים ביניהם היה קצינת בירור קבילות, שבו נדרשה לייצג את האדם מול המערכת. "בכל תפקידיי פעלתי לשיפור התנאים והשכר של עובדי השב"ס, הן כדי ליצור מוטיביציה חיובית ופרודוקטיבית, והן כדי לגייס אנשים איכותיים נוספים לשירות ולשמר אותם בו. העבודה אצלנו קשה ושוחקת, ומגיע לאנשינו תגמול הולם. סוהרים רבים משלימים תואר, בעיקר בקרימינולוגיה".


כהן מוסיפה כי לשב"ס מתקבלים אנשים מכל תחומי האקדמיה. "הארגון אינו עוסק רק בביטחון אלא גם בביטחון חברתי, ויש לכך היבטים של חינוך, רווחה ותעסוקה. בהתאם לכך יש לנו מגוון תפקידים בתחומי הכלכלה, המשפטים והחינוך, קרימינולוגיה, הנדסת ייצור, מערכות מידע וכמובן עבודה סוציאלית, בעיקר בעיסוק עם האסירים אך גם בתחום הרווחה לסגל".


כהן מדגישה כי כשהיא מגייסת אנשים חדשים, מערך התכונות הייחודיות של האדם וחוסנו הנפשי חשובים בעיניה לא פחות מהרקע המקצועי שלו. "מצד אחד, תפקידנו הוא להרחיק את העבריין מהחברה; מצד שני – לסייע לו להשתלב בה מחדש לאחר השחרור. בבתי הסוהר יושבים אנשים משולי החברה, מהתחתית, בלתי נראים. כשאנחנו מצליחים לשקם אפילו חלק קטן מהם, זהו רווח נקי לחברה הישראלית. אני מרגישה שאנו עוסקים בתיקון עולם".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים