איש ביטחון

בוגר בר-אילן, עדי כרמי, הוא איש ביטחון בכל נימיו. לאחר שעבר את המסלול כולו: לוחם בסיירת גולני, מפקד פלוגה בחטיבת גולני, רכז מבצעי שטח בשב"כ ומנהל שטח בכיר, הוא עדיין מרגיש מחויב לביטחון המדינה. כגמלאי, הוא פעיל בעולם העסקים והספורט, בנוסף, הוא מתנדב למען נוער בסיכון במטרה להביא לכך שישלימו את לימודיהם ויתגייסו לצה"ל.

 

כבר בילדותו ברמת גן, נזכר עדי כרמי, כי בראש סדר העדיפויות בבית, ניצבה תמיד ראשונה לכל, טובת המדינה. "הוריי לחמו במלחמת העצמאות ובכל מלחמות ישראל. אבי נפצע פעמיים במהלך הקרבות. האווירה בבית הייתה כזאת שקודם כל חושבים על המדינה ורק אחר כך על המשפחה ועל עצמנו". כשהיה נער שיחק כרמי כדורסל במכבי רמת-גן ולקראת הגיוס הוצעה לו האפשרות להמשיך לקבוצת הבוגרים להיות ספורטאי מצטיין. הוא בחר לעומת זאת, להתגייס לגולני כמו אחיו הגדול, ולהיות מפקד. לסיירת גולני ולהמשיך לקצונה כמו אחיו הגדול.


את ההיכרות הראשונה עם שירות הביטחון הכללי ערך כרמי במהלך האינתיפאדה הראשונה כשפגש ברכזי השב"כ במסגרת המבצעים המשותפים שלהם עם צה"ל. "זו הייתה הפעם הראשונה שהבנתי את החשיבות שלהם".


אירוע מכונן נוסף ארע, כשכרמי השתתף במבצע הצבאי "כחול וחום" בעומק לבנון בסמוך לביירות, שבמהלכו נהרג אמיר מי-טל, מפקד סיירת גולני. "נוכחתי שאנשי השב"כ יכולים לראות את מה שהצבא לא רואה בדרך כלל. הם היו גם העיניים וגם הגוף המסכל שבשטח. ההבנה הזאת, יחד עם הערכים הציוניים של דור תש"ח בהם החזקתי עוד מהבית, הובילה אותי להתגייס לשב"כ מיד אחרי השחרור מצה"ל".


רכז שטח


בשירות הביטחון שימש כרמי בעיקר בתפקידי שטח במגזר הערבי. "כבר כשצפיתי בהם מרחוק, כלוחם וכמפקד ידעתי שאני רוצה לעסוק בתפקיד הזה. לאחר גיוסי בגיל 24 ובהמשך להכשרה ארוכה ומגוונת, שובצתי להיות רכז ברצועת עזה, ומאז כל תפקידים שעשיתי היו תפקידי שטח".


כרמי מסביר כי הרכז הוא אחד מעמודי התווך של השירות שכן מטרת התפקיד היא לממש מבצעי מודיעין לסיכול טרור באמצעות גיוס והפעלת סוכנים. לדבריו, הרכז פועל באופן עצמאי ובד בבד מנהל קשרי גומלין עם כל הגורמים הפנימיים בשירות וגם עם גורמים מחוצה לו כמו צה"ל ומשטרת ישראל. "זהו אחד התפקידים הכי מאתגרים בארגון כי אתה בונה את תכנית העבודה שלך. אתה יוזם את הפעילות ואת המבצעים, אתה נדרש להיכרות מעמיקה עם השטח שעליו אתה אחראי". כרמי מוסיף כי מהות התפקיד מגוונת היום הרבה יותר מבעבר וזאת בשל יכולת השימוש באמצעים הטכנולוגיים החדישים ביותר הן בעולם המבצעי והן בעולמות הסייבר. "במסגרת ההכשרה אתה לומד תרבות, שפה, עולם תוכן חדש, אתה לומד קוראן וממשיך כל הזמן להתפתח. בסופו של דבר אתה מרגיש שאתה בלב העשייה הביטחונית ומציל חיים".

במסגרת תפקידו כמגייס וכמפעיל סוכנים, מספר כרמי, הוא היה חייב להכיר את השטח עליו היה אחראי, טוב אף יותר מאזור מגוריו. גם יכולות התקשורת האישית שלו היו צריכות להיות במיטבן. "כרכז אתה דואג לביטחונו האישי של הסוכן, אתה יודע מה קורה לו בבית, אתה לומד על חבריו, משפחתו, יודע אם הוא הולך להתחתן ועם מי. לשני האנשים יש אינטרס משותף, גם אם ממניעים שונים. שניהם רוצים להציל חיים, ולסכל טרור פירושו בדיוק זה".


כרמי נזכר באחד מסוכניו המוערכים, שהיה בקיא בכל מה שקורה בשטח ולא היה פעיל של החמאס או בג'יאהד האסלמי. "בתא השטח שלי היה מבוקש שביצע פיגוע רצח ובמהלך התדרוכים אמרתי שאני רוצה להגיע לאדם הזה חי. הרבה הרימו גבה ותהו איך אפשר לבצע את זה. יום אחד אני יושב עם אשתי וחברים ביקב בראשון לציון ופתאום קיבלתי בטלפון מידע מהסוכן על מיקומו המדויק של המבוקש. זו הייתה הזדמנות פז לתפוס אותו. נפרדתי מאשתי ומהחברים ונסעתי לשטח. בדרך יצרתי קשר עם סמג"ד גבעתי וביקשתי ממנו שיבצע את המשימה. במקרה כזה אתה צריך להכיר את השטח, לדעת למה התכוון הסוכן שמסר לך את המידע, המרחקים, צבע הדלת, איפה החלון. את כל הפרטים האלה תרגמתי לשפה הצבאית ולאחר נוהל קרב מהיר עצרנו את המבוקש. זו תחושת סיפוק אדירה כי אתה מרגיש שמלאת את משימתך בצורה הטובה ביותר ללא נפגעים ומנעת פיגועים נוספים. ואת זה חווים לאורך הקריירה הרבה מאוד פעמים".


במבט לאחור אומר כרמי כי הוא גאה בשרות הביטחוני שעשה במשך כ-28 שנים בצה"ל ובשרות הביטחון הכללי. "אני חש סיפוק עצום ושמח על כך שנפלה בחלקי ההזדמנות לעסוק בתחום כה חשוב, ערכי ומציל חיים".


מבחן 'האדם הסביר'


את לימודיו האקדמיים החל כרמי בבר-אילן, עוד בתקופת שירותו בשב"כ בתכנית של אנשי מערכת הביטחון בחוג המשולב במדעי החברה. כמה שנים לאחר מכן, טרם פרישתו מהשב"כ, החליט להמשיך לתואר שני במשפטים דווקא. "רציתי ללמוד עם כלל הסטודנטים ולא במסלול של ביטחוניסטים, כדי להכיר את החברה הישראלית על כל גווניה. בחרתי במשפטים כי רציתי ללמוד משהו שניתן ליישם אותו בחיים האזרחיים. בנוסף, היה לי חשוב ללמוד באוניברסיטה שמזוהה עם ערכי הציונות ואהבת הארץ". כרמי ניזכר בתקופת לימודיו ומציין כי אהב במיוחד את האווירה בקמפוס. "הייתי מגיע לפני השיעור והולך הרבה לאחריו. יצרתי קשרים חברתיים חדשים, פגשתי אנשים וקיבלתי הזדמנות נהדרת ליצור קשרים אישיים ומקצועיים לעתיד". 


במסגרת לימודי המשפטים הוא התוודע ל'מבחן האדם הסביר', ולדבריו מבחן זה היה נכון גם כאשר היה מדובר בביצוע משימות בשב"כ. "באופן עקרוני ערכי השירות מאוד ברורים בכל מה שנוגע לריסון הכוח, לשמירת סוד, לאמינות, למקצועיות. לאנשי המקצוע בדרך כלל אין התלבטויות ודילמות מוסריות שכן יש נהלים וחוק שצריך לפעול על פיו. עם זאת גם בשירות יש את מבחן 'האדם הסביר' ולכל עובד יש מקום להביע את דעתו גם אם היא שונה מזו של המנהלים שלו".


כרמי מצדיק את הדימוי הקשוח שדבק באנשי השב"כ. עם זאת, הוא אומר כי עיקר החוזק הטמון בהם הוא מנטלי. לדבריו, כוח זה נדרש מהם כדי שיוכלו להתמודד במלחמת המוחות נגד מחבלים ומחוללי טרור. "אנשי החמאס הם אנשים אינטליגנטים ומשכילים והמלחמה מולם היא ראש מול ראש. אתה צריך לדעת לפצח את הדנ"א של הצד השני גם בהיבט החקירתי, המודיעני, לפעמים צריך גם לדעת לחייך, לגרום לאדם מהעבר השני להאמין בך ולפתח אתו תקשורת דו-צדדית".


כרמי אומר כי למפקדים הקשוחים ביותר יש גם את הלב הגדול ביותר. "מצד אחד אני מסתער ומצד שני הלב שלי כואב כשחייל שלי נפצע". הקשיחות לדבריו, נדרשת וגם באה לידי ביטוי בנחישות לפני ובזמן ביצוע המשימה. לאחר מכן, אין בה טעם.


היום כרמי הוא גמלאי של השירות. לאחר שחרורו עבד בחברה פרטית בתפקיד בכיר וכיום הוא עוסק במגוון תחומים, בהם ייעוץ אסטרטגי לקבוצה עסקית מובילה, הרצאות, אימון כדורסל ויזום פרויקטים.  בנוסף הוא מתנדב פעיל בבית הספר "פסגת אמיר" ע"ש אמיר מי-טל, שהיה מפקד הסיירת. בבית הספר לומדים בני נוער בסיכון שנשרו מכל המסגרות הנורמטיביות, ולדברי כרמי זו ההזדמנות האחרונה שלהם להשלים 12 שנות לימוד ולהתגייס לשירות משמעותי בצה"ל. "יש המון פעילויות שבית הספר נדרש להן מעבר לפעילויות בבית ספר רגיל. כדי לטפל בתלמידים ולהכשיר אותם אתה צריך לארגן עבורם בין היתר מסעות הישרדות, מקומות תעסוקה ומכינה לקראת הצבא. אני תומך בכל מה שאני יכול שם".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים