מייצא טכנולוגיות חברתיות

בוגר בר-אילן עירד אייכלר, יזם והקים את קבוצת 'שכולו טוב', ארגון ללא מטרות רווח שמקדם את השתלבותם של אנשים עם צרכים מיוחדים בחברה. בעקבות הצלחתו של הארגון לשלב במסגרות תעסוקתיות וקהילתיות כ-20 אחוזים מהמבוגרים הנמנים עם אוכלוסייה זו בישראל, הוא פועל לשווק הרעיון ומיזמי התעסוקה גם לחו"ל


עירד אייכלר, הוא יו"ר קבוצת 'שכולו טוב', הנותנת שירותים ל-2700 אנשים עם צרכים מיוחדים בישראל. בתחילת שנות האלפיים השלים בבר-אילן תואר ראשון בחוג המשולב למדעי החברה במסלול פסיכולוגיה, קרימינולוגיה ואנתרופולוגיה ותואר שני באנתרופולוגיה. לדבריו, בחר בתחום לימודים זה כיוון שבאותה תקופה עדיין לא היה בידיו כיוון מקצועי ברור של קריירה, "ואנתרופולוגיה היה תחום שעניין אותי".

 

מתקופת לימודיו יש לו חוויות נעימות רבות. "אני זוכר בעיקר את הלמידה המשותפת עם החברים, את תחושת הערבות ההדדית שהייתה ביננו וגם את שיעורי היהדות שעינינו אותי למרות שלא באתי מרקע דתי. במיוחד אני זוכר את הקורס על הרב קוק שהותיר בי רושם מיוחד".

 

את ההיכרות הראשונה שלו עם אנשים עם מגבלות נפשיות ערך אייכלר בתקופת לימודיו, כשעבד  לפרנסתו בהוסטל כמדריך לנערות עם הפרעת אישיות גבולית. "מרבית העבודות שלי באותה תקופה נשאו אופי חברתי. ריכזתי שבט צופים, הייתי מדריך חברתי ומנהל תחום פעילות פנאי ברשת הוסטלים. התפקידים האלה עזרו לי לזהות את אחד האתגרים הגדולים שהיו אז בתחום הזה, אתגר הבידוד. ראיתי שרוב הפעילויות לאנשים עם צרכים מיוחדים התקיימו במרחבים מבודדים שיוחדו לאנשים מסוגם בלבד".

 

אז גם נולד במוחו הרעיון להקים את עמותת שכולו טוב וליזום במסגרתה פעילויות לאנשים עם צרכים מיוחדים במרחבים מעורבים. "יזמנו טיולים בחיק הטבע, טיולים לאילת, סדנאות יוגה וסדנאות צחוק במרחבים ציבוריים בקהילה, ועוד פעילויות פנאי מסוגים שונים". בד בבד עם ההיענות הרחבה חלחל הרעיון גם לאנשי משרד הבריאות שהציעו לאייכלר לרכוש את שירותי העמותה, עניין שאפשר לה להרחיב את מגוון והיקף הפעילויות שלה עוד יותר.

 

"אז לקחנו על עצמנו להתמודד עם אתגר נוסף. ראינו שרוב מרכזי התעסוקה של אנשים עם צרכים מיוחדים גם הם היו במקומות ייעודיים וסגורים, אז פיתחנו פרויקט של דוכני מכירה בקניונים. את הדוכנים האלו מפעילים אנשים עם צרכים מיוחדים. הם מוכרים לציבור הרחב מוצרים שייצרו בעצמם  כדרך להשתלב בפעילות בקהילה".

 

בשלב הבא פתחה הקבוצה מיזמים נוספים שכללו מפעלים לייצור שוקולד, נרות, דובונים, מוצרי נייר ועוד. לדברי אייכלר "הכול נעשה במטרה לשלב אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה ולהכניס אותם למעגל העבודה". אחד המיזמים החדשים של הקבוצה הוא אתר האינטרנט "סיפור חוזר", העוסק במחזור ובהחזרה לשוק של ספרים יד שנייה.

 

כיום מועסקים בעמותה 200 עובדים, חלקם בעלי מוגבלויות וחלקם לא. "אין אצלנו מתנדבים", מדגיש אייכלר, "וגם אין תרומות". "אנחנו מאמינים שאנשים בעלי צרכים מיוחדים הם אנשים חזקים ובעלי כוחות, שיש להם יכולת לעשות מה שהם רוצים. אם נגייס תרומות אנחנו נציג אותם כחלשים וכנזקקים ומאד חשוב לנו שלא להגיע לזה". הכנסות העמותה, לדבריו, מגיעות רק ממכירת שירותי שיקום למדינה ומהפעילות היצרנית שלה.

 

בימים אלה פועל אייכלר להוסיף על מגוון הפרויקטים התעסוקתיים שמציעה העמותה ולפתוח שירותי שיקום עצמאיים נוספים. כמו כן הוא חולם לייצא לעולם את מיזמי התעסוקה של הארגון, מיזמים אותם הוא מכנה "טכנולוגיות שיקום". "אני שואף לכך שארגוני שיקום בחו"ל יעשו שימוש בדרכי השיקום שפותחו אצלנו. כמו שאחרים מייצאים טכנולוגיה של נשק מתקדם או חקלאות, הדבר הבא שאנחנו צריכים לייצא הם מוצרים חברתיים, טכנולוגיות שהופכות את החברה שלנו לטובה יותר. לדברי אייכלר, לא ירחק היום שבו זה יקרה. "באחרונה הזמינו אותי לספרד ולאיטליה כדי להציג להם את מה שאנחנו עושים".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

אושרה צרויה ימין מונתה לדוברת עיריית אשקלון

יובל רייקין מונה לסמנכ"ל כספים של מאגר הגז "תמר"

יפית שחר מונתה למנהלת משאבי אנוש של אפקון החזקות

ברוך לוברט מונה ליועץ משפטי של רשות שוק ההון במשרד האוצר

יעקב ערן ממונה על השכר והסכמי עבודה במשרד האוצר

איתמר בן מאיר מונה למנכ"ל נתיבי איילון

יוחנן לוקר, יו"ר דירקטוריון כיל, מונה ליו"ר עמותת ידידי המרכז הרפואי סורוקה

רווית קזס טירם נבחרה לנהל את בית הספר הממלכתי A צומח ברובעים החדשים בראש העין

אודי ויזנר מונה למנכ"ל חטיבת התוכנה בחברת אפקון בקרה ואוטומציה

אסי לויתין בן-עמרם מונתה למנהלת שיווק ונכסים מניבים בחברת רוגובין

עו"ד דני ויטמן נבחר לפרקליט מחוז ירושלים (פלילי)

עו"ד ברוך לוברט מונה ליועץ המשפטי של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון

אלי דפס מונה ליו"ר דירקטוריון חברת אל על

עו"ד אשרה גז-אייזנשטיין מונתה לפרקליטת מחוז תל אביב.

דינה גלפונד מונתה לאחראית לקוחות בתחום הביטוח בחברת מיה מחשבים

אריאל הדר מונה למנהל הטמעות מערכות SAS ללקוחות מובילים, בחברת מיה מחשבים

יניב דורני מונה לסמנכ"ל כספים בחברת פוינטר

רו"ח אלעד כהן מונה למנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות אפסילון

שירית אביטן-כהן מונתה לכתבת הפוליטית של העיתון 'מקור ראשון' ואתר האינטרנט שלו

יוגב שמני מונה למנהל ממשל זמין ברשות התקשוב הממשלתי

אביב קינן מונה לראש מנהל החינוך בעיריית ירושלים

אורנה הוזמן בכור מונתה ליו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

עו"ד איתי אופיר מונה ליועץ המשפטי של משרד הביטחון

חיים עזרן מונה למנהל הרכש בעיריית נצרת עילית

ד"ר שלומית פחימה מונתה למנהלת אגף הרווחה בעיריית קריית שמונה

 לכל המינויים החדשים