אפשר להיות אדם ערכי ולהצליח

אפשר להיות אדם ערכי ולהצליח (הגדל)

נורית דאבוש, לשעבר יושבת ראש הרשות השנייה: "בבר-אילן יכולתי להמשיך ולממש ערכים שהבאתי מהבית"
כשנורית דאבוש מציגה את עצמה היא קודם מציינת שהיא אמא לליאב ורק אחר כך מפרטת: בוגרת אוניברסיטת בר-אילן, יושבת ראש לשעבר של הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. כיום מרצה לאסטרטגיה תקשורתית בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת בר-אילן ובמוסדות אקדמיים נוספים בישראל.

 

דאבוש נולדה באשקלון, למשפחה שהתברכה בשמונה ילדים. את התואר הראשון במדעי המדינה ובחינוך לא-פורמלי עשתה באוניברסיטת בר-אילן. בצד לימודיה, הייתה פעילה באגודת הסטודנטים וכיהנה בוועד המנהל של האגודה. "תקופת הלימודים הייתה מהיפות שהיו לי בחיי", היא אומרת, "תקופה שעיצבה את עתידי. בר-אילן הייתה בשבילי המקום הטבעי ללמוד בו, מקום שבו יכולתי להמשיך ולממש ערכים שהבאתי מהבית". את הפעם הראשונה שהתמודדה בבחירות לאגודת הסטודנטים היא זוכרת כ"חוויה עצומה. אז, לא היה לנו פייסבוק והיינו צריכים ליצור קשרים אישיים עם הסטודנטים, ללמוד איך לנהל קמפיין בחירות. כל זה והעובדה שנבחרתי היו משמעותיים מאוד בעבורי".

 

להיות אדם מוסרי וערכי וגם להצליח
עם הניסיון והיכולות הבינאישיות שרכשה באוניברסיטת בר-אילן, המשיכה דאבוש לפעול ולעבוד בעולם התקשורת התחרותי, תוך שהיא ממשיכה לדבוק בערכי המסורת. "מנכ"ל 'רשת', אחת מזכייניות ערוץ 2, אמר לי לא מזמן שאני הדתייה הכי חילונית שהוא מכיר. ואני אכן לא עוסקת בשום דבר שהוא בין אדם לאלוהיו, אבל ביחסים שבין אדם לחברו יש לי תפיסה ברורה ואני מנסה ליישם אותה ולממש אותה בכל מקום. אפשר להיות אדם מוסרי וערכי וגם להצליח".

 

בעת לימודיה לתואר שני החלה דאבוש לעבוד כדוברת האגודה למען החייל, תפקיד בו התמידה שתים-עשרה שנים. כחלק מתפקידה זה הפיקה את "השירותרום" שהיה בזמנו האירוע התקשורתי החשוב של האגודה  וגם הרצתה על כך, לבקשתו של פרופ' שמואל ליימן-וילציג, המשמש היום כראש המרכז לתקשורת חדשה בבית הספר לתקשורת של אוניברסיטת בר-אילן. "ההרצאה הייתה מוצלחת מאוד וזה העלאה אותי על המסלול של מתן ייעוץ אסטרטגי ותקשורתי, מצד שני העבודה שאבה אותי ולצערי לא סיימתי את לימודי התואר השני".


במשך שנים כיהנה דאבוש כדירקטורית בחברות שונות, ובהן קבוצת ממן, קרן קיסריה, המשקם ושימשה כנציגת הציבור בוועדת סל התרופות. כמו כן שימשה כיועצת אסטרטגית, בין היתר למפד"ל בבחירות 96 והייתה אחראית למיתוג יום המילואים ולאירועי ה-60 של תיאטרון הקאמרי. עם זאת, התפקיד שלדבריה, השפיע השפעה ניכרת על חייה היה יושבת ראש הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. בגיל 38 הצעיר יחסית, במשך חמש שנים, הייתה דאבוש הגורם הבכיר ביותר בתקשורת ועמדה בראש גוף העוסק בפיקוח על כל השידורים המסחריים, ערוץ 2 ערוץ 10 ותחנות הרדיו האזורי. "המינוי הזה מוכיח שאפשר להצליח גם בלי קשרים. כישורים בהחלט מספיקים".


את הצלחותיה המקצועיות זוקפת דאבוש גם לזכות המטען הערכי האישי שאותו ספגה בלימודיה. "באתי עם האמת שלי, לא הייתי מוכנה להתפשר על סולידריות ועל הכרה בסביבה, הדגש הוא על מה שבין אדם לחברו. אנושיות היא משהו שאני לא מוכנה לוותר עליו, ביחס שבין אנשים".


דאבוש מספרת כי הביאה לרשות את עולם הערכים והמושגים שלה, שמרה עליו והנחילה אותו לשורות הארגון. "זה היה תפקיד מרכזי מאוד בתקשורת הישראלית והגישה שלי זכתה להתנגדות רבה, כאישה אמרו עלי שאני אגרסיבית, על גבר היו אומרים שהוא אסרטיבי, לא היה לי קל הן כאישה דתייה וכ 'דאבוש', להשתלב בעולם התקשורת. אבל ככל שההתנגדות הייתה חזקה יותר, דבקתי יותר באמת שלי. לא הייתי מוכנה לוותר עליה. הצלחתי להחדיר רב-תרבותיות ולהוביל פנימה ולשלב אנשים שאין להם פרופיל תקשורתי מובהק, אנשים שבאים מעולם תרבותי אחר, לאו דווקא טוב יותר, אבל אחר, ולראיה שידורי הרדיו האזוריים".

 

"זה דרש הרבה מאמץ אך היו הישגים לא מעטים". נזכרת דאבוש. "בתוך הפאזל הזה, התפיסה שלי התחזקה, הראייה שלי את הדברים והאמת הפנימית שלי. חוסר הקבלה והחשדנות שקידמו את פני דווקא עודדו אותי לשאוף ולהגיע אל היעד, ובמקומות הקטנים הצלחתי לשנות, בעיקר הצלחתי לשנות את השיח וימים יגידו מה יהיו ההשלכות העתידיות של הדבר".

 

העקרונות החשובים בשיח התקשורתי, לדידה של דאבוש, הם היכולת לקבל את האחר, להגן על החלש והמסכן להקפיד על הצדק ועל הדין. "אני מקנה את הערכים האלה לכל תלמידי, והיו לי רבים כאלה במשך השנים. אלה ערכים שאולי לא מקובלים כל כך בעולם שבו אנו חיים בכלל ובעולם התקשורת בפרט, שכן מדובר בעולם תחרותי כל כך, שבו אדם לאדם זאב. אני מסבירה לתלמידי שאפשר להיות יועץ תקשורת מצוין עם עולם ערכים כזה, עם כיבוד זכויות הפרט ודבקות ב'אהבת לרעך כמוך'."


להראות את הפנים היפות של ישראל
על בית הספר לתקשורת של אוניברסיטת בר-אילן אומרת דאבוש: "בהסברה של מדינת ישראל נעשה שימוש בכלים לא מקצועיים. הנחלת כלים הסברתיים יעילים, היא אחת המשימות החשובות של בית הספר לתקשורת של בר-אילן ואחד הכלים המרכזיים הוא ללמד את הסטודנטים לחשוב מחוץ לקופסה, להיות מקוריים, להראות את הפנים היפות של ישראל, ויש לה כאלה. לא הכול קשור לסכסוך הישראלי-פלסטיני". דאבוש מדגישה כי "יש כאן אנשים טובים, אתרים היסטוריים, אזרחים ידידותיים לתייר ולכל אלה חשוב ואפשר לעשות יחסי ציבור". לדבריה, יש ללמד את הסטודנטים שגם אם החומר נראה כמעט בלתי אפשרי, בשל קצב ההתרחשויות המהיר או הגישה השלילית בתקשורת העולמית, יש להפעיל בכל זאת מחשבה מקורית שתאפשר שינוי.
"שינוי זה יביא את ישראל, בסופו של דבר, מתוך אימוץ כללי המשחק הבינלאומיים, אל התוצאה הנכונה והרצויה החשובה למדינה בכל הרמות, זו משימה קיומית".

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים