מגויס למען אנשים עם מוגבלות

בוגר בר-אילן, גדעון מיטשניק, לשעבר איש צבא בכיר בתחום המודיעין ועוזרם של שלושה שרי ביטחון, מכהן כיום כיו"ר סניף אקים רמת גן וגבעתיים. הוא מקדיש את מרבית זמנו בהתנדבות, למען שילובם של אנשים עם מוגבלות שכלית, ומנסה להגשים חלומו על חברה מאירת פנים


לאוניברסיטת בר-אילן יש מקום משמעותי וחם בליבו של גדעון מיטשניק, למרות שבילה בין כתליה זמן קצר יחסית. הוא הגיע לבר-אילן לראשונה באמצע שנות השמונים, כעתודאי במחלקה ללימודי המזרח התיכון. בד בבד עם הלימודים הוא החל לערוך את עיתון הסטודנטים "בת קול", שם גם הכיר את מי שלימים תהיה אשתו. "מאד נהניתי מהאווירה בקמפוס, אבל הלימודים שכללו הרבה היסטוריה רומית ויוונית לא ענו לציפיות שלי ולכן בחרתי להמשיך את לימודי במסלול אחר באוניברסיטת תל-אביב". הוא חזר לבר-אילן כעשרים שנה לאחר מכן, אחרי שירות צבאי עשיר, כדי להשלים תואר שני נוסף במחלקה ללימודי מידע. "התחום הזה עניין אותי כי הוא היה חלק חשוב במהפכת המידע שהתחוללה בעשור האחרון וכלל לימודי תוכן משמעותיים בניהול הידע". מתקופה זו הוא זוכר במיוחד את היחס החם וההקשבה מצד סגל המחלקה "בעיקר למי שבא מהצבא והיה אמור להשלים את התואר השני בשנה".

 

הקריירה המקצועית של מיטשניק התמקדה בתחום חיל המודיעין שבו כיהן במגוון תפקידי מחקר ומטה. בין היתר הוא גם שימש כעוזר המזכיר הצבאי למודיעין של שלושה משרי הביטחון והיה אחראי על בניית תמונת המודיעין ועל הקשר של השרים עם כלל גופי המודיעין והביטחון. לאחר מכן כיהן כראש ענף ההיסטוריה והמורשת באגף המודיעין, וכסגן ראש המחלקה להיסטוריה בצה"ל.

 

כמי שנרתע בעבר מלימודי היסטוריה קלאסית, מיטשניק מתמחה בעשור האחרון ועוסק רבות בנושאי היסטוריה ומורשת המודיעין בכתיבה, בהרצאות ובמחקר. הוא מייחס חשיבות רבה ללימוד היסטוריה ומורשת ובמיוחד בצה"ל. לדבריו, צה"ל הוא ארגון שחייליו וקציניו מקפידים ללמוד את ההיסטוריה כל הזמן,  במטרה להפנים וליישם את לקחי העבר.

 

מאז תקופת לימודיו בבית הספר התיכון, ולאורך השנים לצד הקריירה הצבאית שלו, עסק מיטשניק גם בפעילות התנדבותית ענפה, בעיקר במסגרות למען אנשים עם מוגבלות שכלית. הסיבה העיקרית לכך שבחר במסגרות אלו היא בתו הבכורה שיר שנולדה עם מוגבלות שכלית. "כשהיא נולדה לפני 23 שנים זו הייתה חוויה מטלטלת, חיי השתנו מקצה לקצה. בחודשים הראשונים נאבקנו על חייה בטיפול נמרץ, אחרי כן היא עברה ניתוחים והיינו בביקורים תכופים בבית חולים. מאז אנחנו בהתמודדות מתמשכת ולעיתים קשה עם הממסד והפקידים בגופים השונים. מהר מאד אתה מגלה שלא מעבירים לך את המידע המלא, וגם אחרי שכבר קיבלת אותו, במקרים רבים מעכבים ועושים לך את החיים קשים יותר. יש לא מעט מכשולים במסלול הזה של הורות מיוחדת עד שאתה מגלה את הארגונים שעוזרים. במקום להיכנס לדיכאון, ההתמודדות הזו הפכה אותי ללוחם וליוזם חברתי. התגייסתי ל'צבא שיר' ולקחתי על עצמי לשפר את החיים שלה ושל חבריה, פשוט כי אם אין אני לי, מי לי".

 

שווים יותר
לפני 20 שנים החל מיטשניק להתנדב באקים, האגודה הלאומית לקימום אנשים עם מוגבלות שכלית בישראל. עם הזמן הרחיב את פעילותו ההתנדבותית, הפך להיות חבר הנהלה בארגון וחבר בוועדי הורים ובעמותות נוספות. בד בבד הוא יזם וארגן פרויקטים משותפים עם הצבא והמשטרה, אגודות, סטודנטים, וועדי עובדים, שגרירויות ולמעשה כל ארגון שנקרה על דרכו.

 

"מאד מאפיין את העשייה שלי, לנצל במובן החיובי כל מקום שהייתי בו – בלשכת שר הביטחון הייתי בקשר עם כל מני גופים צבאיים ומדיניים והנחתי שם את הגשר כדי ליצור מודעות לאנשים עם מגבלות ולקדם נושאים חברתיים. כשעבדתי מול לשכות אלופים ושרים הייתה לי הזדמנות וזכות להיות שותף ללידתו של פרויקט  'שווים במדים' שבמסגרתו מתגייסים אנשים עם מגבלה שכלית לצה"ל ולהשפיע עליו מאז ועד היום. במסגרת הזו הצלחתי להכניס את הפרויקט גם לחיל המודיעין וליחידות מסווגות".

 

לדברי מיטשניק השילוב של אנשים עם מוגבלות בצבא ובמסגרות עבודה נורמטיביות אחרות לא רק תורם לדימוי העצמי ולרווחתם של האנשים עם הצרכים המיוחדים, אלא עושה טוב גם לסביבה". בצבא, בפעילות לצד חיילים בכלל ואפילו לצד אסירים בכלא, בהופעה מול תלמידים, ועדי עובדים ובאופן כללי, התקשורת הבלתי אמצעית עם האנשים בעלי הצרכים המיוחדים מעניקה לאנשים סביבם את הפרופורציה הנכונה לחיים". באופן אישי הוא מעיד כי אחד מרגעי הסיפוק הגדולים בחייו, היה הרגע שבו אולם מלא במאות קציני מודיעין עמדו ומחאו כפיים במעמד הנקת תעודות הוקרה לחיילים בפרויקט 'שווים במדים'. באותו טקס ציין ראש אמ"ן לשעבר, אלוף אביב כוכבי, כי 'הם לא רק שווים אלא אפילו שווים יותר'.

בפעילותו ההתנדבותית אומר מיטשניק כי הוא מעדיף ליזום פרויקטים העוסקים בגיוס שותפויות ולא בגיוס תרומות. "כשאתה בא ממקום של שותפות ולא ממקום של לבקש תרומות, אתה מצליח גם ליצור היכרות, למחוק דעות קדומות ולהגיע למצב ששני הגופים עושים דברים נפלאים יחד".

 

עד כה השתתף מיטשניק וגם הוביל עשרות פרויקטים עם גורמים מסוגים שונים. בין היתר יזם פעילויות משותפות של תעסוקה, יצירה וספורט, אימוץ הסניפים של בית ג'אן ושל נצרת של אקים, הופעות של חניכי אקים בפני הציבור הרחב, תערוכות אמנות ועוד. אחד הפרויקטים המרכזיים שהוא מקדם מזה כעשור הוא "גשר לאדם" במסגרתו מועלות הצגות שונות של "התיאטרון האחר" של חניכי אקים בפני תלמידים ובני נוער. בסוף כל הצגה מתנהל פאנל המאפשר לתלמידים לשאול שאלות. עד כה צפו בהצגה כ-16,000 איש.

 

"זה סוג של מרתון. המודעות והקבלה של האחר לא מושגות בן רגע. לצד האנשים הטובים הרבים לאורך הדרך אתה עדיין נתקל באלו שלועגים ופוחדים ובדעות קדומות. במשך השנים ספגתי גם הרבה אכזבות מגופים ואנשים שלא מבינים את ההצעה שלך ומתייחסים אליך בפטרונות או כאל פושט יד. נתקלתי גם בלא מעט גופים שעוררו בי תקווה אך לא קרה דבר. החברה הישראלית מאד מגוונת בתגובות שלה ויש אתגר משמעותי בהמשך התהליך של שינוי העמדות בה".

 

עם זאת, לצד האכזבות הרבות שחווה מיטשניק הוא צבר גם לא מעט שותפים אסטרטגיים ושותפויות כמו הקשר עם השגריר הבריטי היוצא, מתיו גולד, ורעייתו  או קצין המשטרה הצבאי הראשי ותא"ל גולם מיימון שהכריז על ברית אחים עם אקים. החזון שלו לשנים הבאות עדיין נותר לנסות ולהפוך את החברה הישראלית למקום טוב יותר. " למקום שמאיר פנים גם לאנשים שונים רגיש יותר לצרכים שלא נשים מסוג אחר ויודע להכיל ולחבק". לדבריו, גם באמצעות חיוך קטן בבוקר ניתן לשנות במידה רבה את חייך וחיי קרוביך. 

 

בוגרי בר-אילן המעוניינים להתנדב לשינוי חברתי ולהניח גשרים בחברה הישראלית מוזמנים ליצור קשר ישירות עם גדעון מיטשניק במייל gidim2007@gmail.com

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים