דיוקן עצמי

האם תופעת הסלפי מעידה על נרקיסיזם, או מבטאת תהליכים חברתיים עמוקים יותר? ד"ר נדב אפל מהתוכנית ללימודי פרשנות ותרבות חוקר את תרבות הצעירים ויורד לעומקו של הטרנד

לפני כשנה, בדרכי לדרום, שמעתי במהדורת החדשות ברדיו על כמה תלמידי תיכון שנעצרו בחשד לסחר בסמים באמצעות פייסבוק. שימוש ואף סחר בסמים על ידי בני נוער אינו תופעה חדשה וגם לא נדירה במיוחד, כך שלרגע תהיתי מדוע דווקא הפרשה הזו זוכה להבלטה בחדשות. התשובה התבהרה מיד, בדמות השילוב בין שתי מילות הקסם "נוער" ו"פייסבוק". אלה תופסות את תשומת ליבנו באשר הן מגלמות שני מוקדי חרדה המאפיינים את החברה המערבית מאז המהפכה התעשייתית, וביתר שאת החל מאמצע המאה העשרים: אנשים צעירים מחד גיסא, והתפתחויות טכנולוגיות מאידך גיסא.

הסלפי, המזוהה בעיקר עם הדור הצעיר, אינו רק פרקטיקה שכיחה אצלם, אלא גם מטאפורה לאופן שבו נדמית למתבונן מהצד תרבות הצעירים (והתרבות הפופולרית בכלל, שלעתים קרובות מדברת בשפה "צעירה" גם כשהיא לא פונה לצעירים). אם בשנת 1961 טבע הסופר ס' יזהר את המושג "דור האספרסו" בבואו לתאר את בני הנוער של תקופתו כדור המבקש "חוויית-מעט ובלבד שתהא חריפה, מהירה וזולה", היום יש המדברים על "דור הסלפי" כמאופיין בתרבות נרקיסיסטית, שטחית וצעקנית, נעדרת גבולות ואובססיבית למראה החיצוני.

כיף ובעיה
בדומה לנטייה לזלזל בתרבות "הצעירים" ולהוכיח אותם על ריקנותם, גם העיסוק האנושי בתיעוד עצמי - בצילום, בציור, בכתיבה ובמדיומים נוספים – היא תופעה ותיקה מאוד. כבר בשנת 1839, עם פיתוח טכניקת צילום חדשה המכונה דאגֵרוֹטִיפ (על שם מפתחה הצרפתי דאגֵר), צולם הסלפי הראשון בהיסטוריה בידי חלוץ הצילום האמריקני רוברט קורנליוס. עם זאת, יש מקום להניח כי אופנת הסלפי (המושג אף נבחר לפני שנתיים כ"מילת השנה" של מילון אוקספורד) קשורה יותר בתמורות טכנולוגיות ופחות בשינוי מהותי כלשהו שעבר על תרבות הצעירים מאז שנות ה-60. במידה רבה, אחראית להן התפתחות המצלמות הקדמיות בטלפונים, וכמובן האפשרות להפיץ תמונות ולקבל תגובות בו ברגע.

מה אפשר בכל זאת ללמוד מהפופולריות של הסלפי בימינו? חוקר התרבות הבריטי דיק הבידג' טוען כי החברה העכשווית מאופיינת בשני דימויים חופפים וסותרים של תרבות הצעירים: "כיף" ו"בעיה". אנחנו מדמיינים את חייהם של הצעירים (במידה לא מבוטלת של קנאה, אגב) כקלילים וחסרי דאגות, אך בו בזמן נחרדים מאין-ספור הבעיות, הממשיות והפוטנציאליות, הגלומות באורח חייהם. הסלפי הוא דוגמה מובהקת למקרה שבו הכיף של הצעירים מנוסח על-ידי החברה הבוגרת במונחים של בעיה.

הפניית חיצי הביקורת כלפי מאפיין ספציפי בתרבות הצעירים – אפשר לראות בה מעין תמונת-מראה (ויש שיגידו סלפי) של התמודדות החברה עם הבעיה שהוא מסמל. האספרסו של ס' יזהר משקף את ניסיונות ההתמודדות של מדינה צעירה וקולקטיביסטית עם שאלת חדירתן של השפעות מתרבות המערב הליברלית. העיסוק בסלפי, לעומת זאת, עשוי להצביע על אי-נחת מסוים לנוכח תהליכי גיבוש הייחודיות (אינדיבידואציה) והאטומיזציה [פירוק לרכיבים קטנים] המואצים, שעברו על החברה הישראלית ועל העולם המערבי כולו בעשורים האחרונים, עם החרפתם של קיטובים פנימיים ופרימתן של רשתות ביטחון חברתיות. המשמעות של הסלפי קשורה לא רק בדרך שבה הצעירים עושים איתו כיף; כדי להבין אותו, צריך גם לחשוב מדוע דווקא הוא מסתמן עבורנו כבעיה.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

עו"ד מאיר לוין, מונה לתפקיד המשנה ליועץ המשפטי לממשלה

ג'וני קליין, נבחר לכהן כחבר במועצת העיר מודיעין מכבים רעות.

עו"ד נעמה קאופמן פס, מונתה למשנה למנכ"ל משרד הכלכלה.

ג'וש גולדשמיד, נבחר למנכ"ל המועצה לצרכנות.

שני ישראלי, מונתה לתפקיד ראש אגף ההסברה בחברת עמידר לשיכון ולדיור.

הילה זונדר-מסה, מונתה לסמנכ"לית ומזכירת חברת אנלימיטד.

שי זייד, מונה למנהל אגף ביטחון ושירותי חירום בעיריית כפר סבא.

ויטלי ויינר, מונה לראש מחלקת פיתוח עסקי וחדשנות במעבדות סאפ בישראל.

ניצן צעיר-הרים, מונה לתפקיד סמנכ"ל, חבר הנהלה ומנהל תחום הביטוח הכללי במגדל ביטוח.

מקס שור, מונה למנהל חטיבת cx (ניסיון לקוחות) בחברת Prodware ישראל.

רו"ח בשמת בן צבי, מונתה לראש אגף האסטרטגיה בבנק לאומי.

אלוף במיל' אודי אדם, מונה לתפקיד מנכ"ל משרד הביטחון.

אריק פינטו, מונה למנכ"ל בנק הפועלים.

אריק ליבוביץ, מונה לראש מינהל תעשיות ועסקים בעיריית נתניה.

ליאוניד גולדין, מונה לסמנכ"ל בחברת פריים ברוקר.

אורן בר, מונה לממונה אזורי מע"מ תל אביב 3.

רו"ח אהרון אליהו, מונה לפקיד שומה ירושלים 1.

רו"ח אבנר עופרי, מונה למנהל משרד מיסוי מקרקעין ירושלים.

רו"ח שלמה חסידים, מונה לפקיד שומה ירושלים 3.

רו"ח ציפי יוסף-סקאלר, מונתה לפקידת שומה תל אביב 1.

עו"ד אהרון משניות, מונה לשופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

עו"ד יאיר חסדיאל, מונה לשופט בית השלום במחוז המרכז.

אייל אליעזר, מונה למנהל מטה, אסטרטגיה ושיווק ביחידה להשקעות זרות ושיתוף פעולה תעשייתי, במשרד הכלכלה והתעשייה.

סיגל רצין, מונתה למנכ"לית עמותת אחת מתשע.

אמיר גיל, מונה למנכ"ל אקסלנס קרנות נאמנות.


רו"ח ליאת קדיש, מונתה לראש צוות בכירה בתחום התאגידים בחברת מידרוג.

תת גונדר רונית זר, מונתה לראש חטיבת הטיפול באסיר בבתי הכלא בישראל.

 

 

לכל המינויים החדשים