260 דוקטורים חדשים - שיאו של התהליך

260 תלמידי מחקר שסיימו את לימודיהם בשנת תשע"ד, קיבלו בטקס הענקת התארים שהתקיים השבוע את תואר הדוקטור. 78 מהם מהפקולטה למדעי החברה, 31 מהפקולטה למדעי היהדות, 48 מהפקולטה למדעים מדויקים, 28 ממדעי החיים, 23 ממדעי הרוח, 38 מהתכניות הבין-תחומיות, 5 מהפקולטה להנדסה ו-9 מהפקולטה למשפטים. כמו כן ניכר השנה רוב נשי של 57 אחוזים מבין מקבלי תואר הדוקטור.

 

ד"ר רוביק רוזנטל, מהמחלקה ללשון עברית ולשוניות שמיות, שייצג בטקס את מקבלי תואר הדוקטור השנה, חלק עם המשתתפים את חווית הלימוד לתואר שלישי: "כתיבת דוקטורט היא שיאו של תהליך. כל מה שלמדנו וידענו לאורך השנים מתרכז בה. יש בתהליך רגעי קושי ואפילו ייאוש לצד רגעי גילוי ושמחה, ויש גם רגע קסם שבו התהליך מגיע אל סופו. במקרה שלי הדוקטורט הוא השלמת מעגל של פעילות תקשורתית וספרותית בתחום הלשון העברית, שבה אני מקיים שיח רצוף עם קהל דוברי העברית. בלימודי התואר השלישי זכיתי לחבר בין הידע העשיר שרכשתי באקדמיה לבין הקשר החי עם דוברי העברית לדורותיהם".

 

בנוסף, התייחס ד"ר רוזנטל בדבריו גם למצבם של מדעי הרוח שאינם זוכים לביקוש גבוה כבעבר: "יש בי כאב, שאותו אני חולק עם רבים, כאבם של מדעי הרוח בישראל. הפקולטות המתכווצות, המחלקות הקטֵנות, התקציבים המצטמקים הם לא פחות מאשר אסון תרבותי. אין החברה המודרנית יכולה להתקיים ללא מדעים מדויקים, טכנולוגיה, משפט ורפואה. אך על אלה מרחפות שאלות המהות: מה משמעות הדברים, מהו טעמם. בכך עוסקות הפילוסופיה, הספרות, הלשון, הדת והאומנות. השכלה גבוהה המוותרת על אוצרות הרוח היא עולם ידע שרירותי וחסר פשר, העוקר את המשכיל ואת אוצרות הידע מנשמת היחיד ומנשמת האומה. מצב זה אפשר לתקן וצריך לתקן".

 

בסיום דבריו, הודה ד"ר רוזנטל לחברי סגל האוניברסיטה על שפתחו לו ולעמיתיו הדוקטורנטים את השער אל הידע ואיחל לדוקטורים החדשים כי : "יהא השילוב בין בינת הלב לבין עולם הדעת לחם חוקכם בכל אשר תלכו. זכינו לאכול מפרי עץ הדעת, יחד אתנו הוא ימשיך לשאת פירות".

 

מספר תלמידי המחקר שקיבלו את תואר הדוקטור בשנת תשע"ד מצביע על מגמה של עלייה מתמדת בקרב הסטודנטים למחקר שמקבלים תואר דוקטור מדי שנה באוניברסיטת בר-אילן. כיום, מתגאה האוניברסיטה ביותר מ-2000 תלמידי מחקר לתואר שלישי שמהווים 17.6 אחוזים מכלל הדוקטורנטים בישראל. אחת הסיבות לכך היא מלגת הנשיא לדוקטורנטים מצטיינים, הניתנת זו השנה ה- 14 בהיקף כולל של כ-100 מיליון דולר.

 

לאלבום התמונות בפייסבוק

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים