צבא של מתנדבים

נבו כץ, בוגר בר-אילן חזר ממלחמת צוק איתן עם החלטה בלב, להשיב טובה לאזרחי המדינה בתמורה על כל הטוב שהרעיפו על חיילי צה"ל במהלך ימי הלחימה. לשם כך הוא ייסד את 'אזרחים במיל' תנועה אזרחית, המאגדת קבוצות של מילואימניקים וצעירים אחרים שמתנדבים למען החברה

כשנבו כץ, 36, בוגר בר-אילן ותושב עופרה יצא למילואים במלחמת צוק איתן כדי למלא את תפקידו כלוחם, היה זה 3 ימים בלבד לאחר שנולדה בתו - לחן. רעייתו, שירה, אמנם נתנה לו את הסכמתה, אולם הוא לא עזב אותה בלב קל. מצד שני ליבו גם לא נתן לו שלא להצטרף אל חבריו לנשק. לאחר שהגיע לגדוד, הבין שרבים מחבריו התמודדו בדיוק עם אותה הדילמה. "היה מישהו שנולד לו בן באמצע הלחימה והוא לא היה בלידה, היה מישהו שהפסיד דיון קריטי בבית משפט, אחר הגיע למילואים באמצע הלימודים מאיטליה. עם כל זאת האווירה בגדוד, במיוחד הפעם, הייתה מאד טובה. כולנו שמנו את החיים האישיים שלנו בצד והתגייסנו למשימה".

בניגוד לפערים הגדולים שנתגלעו בחברה הישראלית בתקופת צוק איתן שבאו לידי ביטוי באמצעי התקשורת, דווקא בקרב הלוחמים, אומר כץ, שררו אחווה ואוירה טובה שגישרה על הפערים. "הגדוד שלנו הוא מראה די מדויקת של החברה הישראלית. יש בינינו דתיים וחילוניים, מרכז ופריפריה, בני עשירים וגם כאלה שבאים מרקע דל. כמו בכל מקום גם בגדוד פורצים לא פעם ויכוחים בין ימין ושמאל, אבל הפעם הייתה אוירה מאד מיוחדת. הרגשנו את החיבוק והסולידריות גם מצד האזרחים סביבנו וגם בין החיילים לבין עצמם. כולם דאגו אחד לשני, שמרו על קשר גם עם משפחות החברים, התעניינו זה בזה והתלכדו למען המטרה שכולם יחזרו הביתה בשלום".

"אחרי המלחמה", אומר כץ, "רצינו לשמר את האווירה המיוחדת הזו, את ההתלכדות למען שיפור החיים במדינה ואת תחושת הערבות ההדדית האזרחית, ולכן יזמתי יחד עם החברים מהפלוגה את תנועת אזרחים במיל'".

להכיר את ארץ ישראל האחרת
תנועת אזרחים במיל' חותרת להוציא לפועל יוזמות שונות לטובת קבוצות ומגזרים באוכלוסייה, ללא קשר לשיוכם הפוליטי, במסגרת פעילות התנדבותית. "כולנו התברכנו בכישרונות שונים וכל חבר יוכל לתרום בתחום הקרוב לליבו כמו חינוך והשכלה, רווחה, בריאות, תרבות וספורט ועוד. בנוסף אנחנו מעוניינים לסייע לאנשי מילואים בתחום התעסוקה, הלימודים והרווחה".

אחת המשימות הראשונות שחברי התנועה לקחו על עצמם הייתה שיקום מעון לנשים בשדרות. "הגיעו לשם גם אנשים שזה לא בטבע שלהם להתנדב. הם באו בשביל החבר'ה ונשארו בשביל האידאל. הפרויקט הזה תרם לעיר כמו שהוא תרם גם לנו מבחינת הסיפוק שבעזרה לזולת. בנוסף, בפרויקט השתתפו כמה חבר'ה 'צפונים' מאזור המרכז והפעילות הזאת בדרום, חשפה אותם לראשונה לארץ ישראל אחרת ממה שהכירו".

בימים אלה מתארגנת התנועה לפרויקט נוסף – סיוע לחקלאי הדרום שפרנסתם נפגעה קשה במלחמה. כץ קורא לקבוצות נוספות, להצטרף לתנועה ולהשתתף כקבוצות בפעילות ההתנדבותית. "אנחנו מחפשים קבוצות שיצטרפו אלינו, סטודנטים שלומדים יחד, קבוצות מישובים, קבוצות ספורט ועוד. אנשים שיש להם הווי משותף שישמחו לבלות עוד קצת זמן ביחד ולהקדיש אותו למטרה חברתית טובה. העניין הוא, לשמר את האווירה הטובה בתוך הקבוצה ולעשות טוב לאחרים".

כץ, בוגר תואר ראשון במדעי המדינה ותקשורת ממכללת אשקלון (שבחסות אוניברסיטת בר-אילן) ותואר שני בפוליטיקה וממשל מבר-אילן, עובד כיום כיועץ תקשורת. לדבריו את המוטיבציה להשפיע  חברתית קיבל עוד בתקופת לימודיו. "למדנו על סוגיות אקטואליות ועל ענייני השעה, למדנו על פעילות של עמותות וארגונים ציבוריים, כל הזמן כיוונו אותנו להיות מעורבים בחברה שסביבנו כך שיצאתי מהאוניברסיטה עם תיאבון גדול לפעול ולהשפיע". המוטיבציה של כץ קיבלה תאוצה בהשפעת המחאה החברתית שהתרחשה לפני כארבע שנים. "ראיתי שגם אנשים פשוטים וצעירים יכולים לחולל שינוי ואפילו להגיע לכנסת. לא רציתי לבקר שום צד או להתבכיין על כל מה שלא בסדר, רציתי להתעסק רק בלעשות טוב, וזה מה שאנחנו עושים כיום במסגרת 'אזרחים במיל'. את הביקורת אני משאיר לאחרים".  

בוגרי בר-אילן שמעוניינים להצטרף לתנועה ולהתנדב מוזמנים לפנות לנבו כץ 050-5807378

לאתר התנועה

לדף הפייסבוק

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים