העיסוק בנדל"ן הוא גם שליחות

בוגרת בר-אילן איילת רוסק, מנהלת את תחום הנדל"ן בבנק ירושלים. כמי שמלווה פרויקטים ומעורבת בעסקאות נדל"ן רבות היא תומכת ביוזמות לחיזוק בניינים נגד רעידות אדמה, מתנגדת לחוק המע"מ שלדבריה מוביל לעלייה במחירי הדירות, ובאופן כללי רואה בעיסוקה הנדל"ני תרומה לבניין הארץ

 

לאחר שהשלימה לימודי כלכלה ומנהל עסקים לתארים ראשון ושני באוניברסיטת בר-אילן, והיא כבר אֵם לילד, החלה איילת רוסק את דרכה המקצועית בחברה פרטית. "עד כמה שהשכלתי מן הלימודים ונהניתי מהאווירה הנעימה ומהחברויות שיש לי עד היום מהאוניברסיטה, הצעדים הראשונים בעולם המעשה הבהירו לי שתיאוריה לחוד ומעשה לחוד. למדתי את המקצוע תוך כדי תנועה". לאחר מכן עברה רוסק לעבוד בבנק אדנים. תפקידה הראשון היה כלכלנית במחלקת ליווי פרויקטים, משם התקדמה לניהול המחלקה. "אחרי 13 שנים הרגשתי שחסר לי משהו, משהו שימלא את היום שלי באתגרים ובעניין," אומרת רוסק. "ההצעות הגיעו מכל מיני כיוונים, אבל יותר מכול קסמה לי המשרה בבנק ירושלים. אמנם זהו בנק קטן אבל אני אוהבת להותיר את חותמי במקום שבו אני נמצאת, וידעתי שבמערכת אינטימית כזאת תינתן לי האפשרות להביא לידי ביטוי את האג'נדה שלי ואת שיטות העבודה הייחודיות".

 

עסקאות נדל"ן

כיום מכהנת רוסק בתפקיד מרכזי ויש לה השפעה רבה על פיתוח תחום הנדל"ן בבנק ירושלים. כשהגיעה לבנק בשנת 2007, ליוותה המחלקה 160 פרויקטים בתחום הנדל"ן, כיום היא מלווה כ-220 פרויקטים למגורים בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור. "בשבוע הראשון לעבודתי סגרתי את העסקה הראשונה שלי. אבל בחוטים לרקימת העסקה משכתי עוד קודם שהתחלתי לעבוד בפועל. ככה אני אוהבת להתחיל, ובאנרגיה הזאת גם להמשיך ולעשות את העבודה," אומרת רוסק.

 

בנק ירושלים הוא בנק קטן יחסית המעסיק כ-500 עובדים בלבד, אבל בתחום הנדל"ן הוא שולט בכ-12 אחוזים מיחידות הדיור הנבנות בשוק הנדל"ן הישראלי, כמות הנחשבת לגדולה מאד יחסית לגודלו של הבנק. רוסק מנהלת צוות של 18 כלכלנים ואנליסטים ועובדת ישירות מול מנכ"ל הבנק. "היתרונות שבעבודה בבנק קטן באים לידי ביטוי בהיכרות אישית עם הלקוחות, בחשיבה מחוץ לקופסה וביכולת לתת שירות אישי ברמה אחרת מזו שבבנקים גדולים נותנים". לדבריה, השיטה הזו עובדת היטב שכן "70 אחוזים מהלקוחות שלנו הם לקוחות חוזרים".

 

תמ"א 38

בנק ירושלים היה הראשון מבין הבנקים בישראל שנכנס לתחום יוזמות הבניה התואמות לתמ"א 38, תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, וכך גם רכש מומחיות בעניין. "מדובר בעסקאות קטנות יחסית," אומרת רוסק "אבל בהן, לדעתי, טמון פוטנציאל עתודות הקרקע של אזור המרכז. לפני כשש שנים נכנסנו לתחום ולמדנו איך עושים את זה בפועל, הצענו ליווי צמוד לקבלנים וליווי בגובה העיניים שמאפשר חשיבה ותכנון משותפים".

 

מחירי הדיור בישראל

עם לקוחותיו של בנק ירושלים בתחום הנדל"ן נמנות חברות נדל"ן קטנות, בינוניות וחברות גדולות ומוכרות בענף. כמו כן, שיתופי פעולה הדוקים מתקיימים עם "התאחדות בוני הארץ" וראשיה.

 

בכינוס השנתי של ההתאחדות ב- 2014 הוזמנה רוסק לשאת דברים והעלתה את נושא הטיפול במחירי הדיור. לדבריה, "הרווח בעסקאות נדל"ן טמון במחירי הקרקע, ובתחום הזה כל כך הרבה נאמר וכל כך מעט נעשה". מניסיונה היומיומי מעידה רוסק כי מאז שעלתה לדיון על שולחן הכנסת הצעת "חוק מע"מ אפס" שאמור לפטור ממע"מ ולהוזיל את מחיר הדירה הראשונה לרוכשים צעירים ששירתו בצבא, ניכרת האטה כללית במכירת הדירות בישראל. "אנשים לא קונים דירות כי הם מחכים לראות מה יהיה, אבל משום שהביקוש גבוה והמחסור מצטבר כבר משנים קודמות, אני מעריכה שהחוק הזה ינחל כישלון ואף עלול להביא לעלייה במחירי הדירות כשיעלה הביקוש לדירות עם החלתו".

 

שליחות אידאולוגית

למרות ריבוי הנשים המועסקות בתפקידים ובתחומים שונים בבנקים ובמוסדות הפיננסיים, נמנית רוסק דווקא עם מיעוט יחסי של נשים המועסקות בתחום הנדל"ן. בנימה אישית היא מביעה את הקשר העמוק המחבר אותה לתחום הזה: "העיסוק בבניית הארץ," אומרת רוסק "הוא לא רק מקצוע. בעיני הוא גם שליחות אידאולוגית". העניין הערכי מתרחב גם אל תפקידה כחברה בוועדת התרומות של הבנק, המאפשרת לה להביא לידי ביטוי את השאיפה לתרום לחברה ולקהילה. במסגרת זו תורם בנק ירושלים בין היתר לפנימייה לנערות במצוקה "בתי דולב לנוער", ולקליניקות לסיוע משפטי בפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן.

לכתבות נוספות...

מינויים חדשים

טלי פארי תשובה מונתה למנהלת בית ספר "אביב" ברמת אביב ג'

מרדכי (מוטי) לוי מונה לסגן נשיאת בית המשפט השלום באילת

יאיר פינס מונה למשנה למנהל רשות מקרקעי ישראל

לירן איזנברג מונה לסמנכ"ל טכנולוגיות בחברת ואלינור

יעקב (ינקי) קוינט מונה למנהל רשות החברות

עו"ד טל אברהם מונתה לסניגורית הציבורית המחוזית של מחוז צפון

זאביק הירשמן מונה לסמנכ"ל מערכות המידע של קבוצת G4S בישראל

איתי בר-נחום מונה למשנה למנכ"ל ב-HackerU

יהודה ונדרולדה מונה לסמנכ"ל הכספים של הבורסה

מיה דבש מונתה לאוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב בחולון

איתמר בן דוד מונה לתפקיד יו"ר ועדת התכנון המחוזית של מחוז חיפה

צאלה וקסמן גונן מונתה לסמנכ"לית שירות והסברה בעיריית כפר סבא

סגי איתן מונתה כחברה מטעם הציבור במועצה המנהלית של בנק ישראל

ישי דה ליאון מונה לדירקטור במחלקת ההיי טק של פירמת פאהן קנה

שאול דנקור מונה למנכ"ל חברת מנדלסון תשתיות ותעשיות

ענת גואטה מונתה ליו"ר הרשות לניירות ערך

אמיר שניידר מונה למנהל תחום הדיגיטל בבנק הפועלים

עו"ד מיה גבאי טובול מונתה ליו"ר אנגל משאבים

אודי שוסב מונה למנכ"ל תאגיד "פלג הגליל"

מיקי שטרסבורגר מונה לסמנכ"ל מסחר וקשרים תעופתיים באל על

ד"ר רונן יוכפז מונה למנהל אגף הפיתוח בחטיבת המחשוב של בנק הפועלים

ארז כלפון מונה ליו"ר למנהלת הליגות בכדורגל

לכל המינויים החדשים